Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Как да понижа оборотите на автомобилен вентилатор?
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
halim
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 05 Авг 2005
Мнения: 34
Местожителство: Каспичан

МнениеПуснато на: Пет Юни 01, 2007 21:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз сам го правил с мощен резистор (то направо си бвше реостат де) включен последователно на двигателя. Изпробвано и работи на Ford Escort от някаде 1 година с климатик. Резистора го намерих случайно в един магазин за електронни части но си беше доста мощен, на размер е колкото юмрук мисля че е от някакво военно устройство. С реостата получих три степени, само се наложи да го отведа до двигателя защото е много голям, стойноста му мисля беще 15 ома. УСПЕХ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес MSN Messenger
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Съб Юни 02, 2007 23:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако държиш да направиш регулирането по класическия начин-със съпротивление, постъпи така: използвай парче нагревател от акумулираща печка (кантал Ф0,9 -1,0mm). Нова спирала струва 2-4 лв. (без керамичната основа). За да откриеш каква част от спиралата ти е необходима, свържи я последователно на вентилатора, като си направиш някаква сонда, с която да тръгнеш от свободния край на спиралата и приближваш към свързания, докато получиш желаните обороти. Внимавай да не се изгориш-за експеримента е най добре да поставиш нагревателя върху термоустойчива тухла от печка. Прекъсни нагревателя на 20 см настрани на установеното място и оттук до края изправи спиралата, след което направи стегнато двойно усукване за свързване – тук нагревателят е най-склонен да се прекъсне после. Най-добре е тройно усукване, но без опит ще ти е трудно да го направиш.

От стара печка “Лъч” или калорифер с открити нагреватели (а не кварцови) вземи керамичната основа и я отчупи на около 10-15 см. Навий върху жлебовете й новополучената спирала, като в двата края я затегнеш с по една скоба за нагревател на калорифер. Получил си съпротивлението, което ти трябва. Внимвай къде ще го поставиш-да не запалиш автомобила! За предпочитане е място, вътре в тръбите на вентилатора, което да се обдухва.

По-лесният начин: Използвай готово съпротивление от някоя “Лада” в моргата. Резисторът се намира вътре в долната част на маската на парното(ако не се лъжа-вляво). Маската се държи на 4 стоманени щипки.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
cmapmep
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 01 Юни 2007
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2007 7:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за полезните съвети!
Отивам да обиколя авто-моргите за резистор от Лада.
Лек ден!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Сеп 2004
Мнения: 2505

МнениеПуснато на: Пон Юни 04, 2007 8:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре си се насочил към оригинален резистор, но само за информация - мощността в никакъв случай не може да е 100W - имате ли представа какво е такава мощност за едно малко моторче - в никакъв случай не е повече от 25-40W.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007
Мнения: 1111

МнениеПуснато на: Пон Юни 04, 2007 22:14    Заглавие: Отговорете с цитат

100W са малко повече, отколкото на две обикновени лампи късите светлини... Иначе, за невярващите-поставете на мястото на 30-амперовия предпазител за вентилатора такъв от 7,5 А или по-малък (5А би трябвало да "покрие" 50W) и после напишете колко дълго е духал вентилаторът преди да изгори предпазителят (това само за автомобили с предвиден 30А предпазител-VW, или ОПЕЛ, ако не греша)... Жалко, че нямам подръка такъв автомобил, за да мога направо да дам отговора.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Юни 2005
Мнения: 513
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 05, 2007 20:09    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо не спретнеш едно генераторче с променливо запълване на импулса примерно с 555 и някакъв транзистор за буфер и то да ти управлява 2N3051,ще си имаш вентилатор с плавно управление на оборотите.А ...честотата не бива да е голяма 100 200 херца са достатъчни и диод в обратна посока на вентилатора
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 12:59    Заглавие: Отговорете с цитат

vladimir_ki4ev написа:
А защо не спретнеш едно генераторче с променливо запълване на импулса примерно с 555 и някакъв транзистор за буфер и то да ти управлява 2N3051,ще си имаш вентилатор с плавно управление на оборотите.А ...честотата не бива да е голяма 100 200 херца са достатъчни и диод в обратна посока на вентилатора

Е да де,аз такава схема съм дал.UC-то е шим контролер,има сенс вход за големината на тока през мотора и там става регулирането,ако в долната част на потенциометъра се постави още един резистор,може да се осъществи и защита от късо.Чипчето струва колкото една 555,може да си драйви само мощен MOS транзистор.....пусто време все не ми остава да го пробвам...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
cmapmep
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 01 Юни 2007
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Пет Юни 08, 2007 18:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблемът е решен!Намерих оригинален комплект резистори заедно с кабелите и превключвателя от Пасат,приспособих тук-там и вече имам 4-ри степенно превключване на вентилатора.Само за сведение,за оригиналното блокче към вентилатора ми искаха 250 лева по моргите,а в магазина не го продавали отделно и с вентилатора струва 780 лева (деноминирани предполагам Shocked )!
Благодаря на всички,взели участие в дискусията!Сигурно ще помогне и на други съфорумци.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals