| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
halim Нов потребител


Регистриран на: 05 Авг 2005 Мнения: 34 Местожителство: Каспичан
|
Пуснато на: Пет Юни 01, 2007 21:48 Заглавие: |
|
|
| Аз сам го правил с мощен резистор (то направо си бвше реостат де) включен последователно на двигателя. Изпробвано и работи на Ford Escort от някаде 1 година с климатик. Резистора го намерих случайно в един магазин за електронни части но си беше доста мощен, на размер е колкото юмрук мисля че е от някакво военно устройство. С реостата получих три степени, само се наложи да го отведа до двигателя защото е много голям, стойноста му мисля беще 15 ома. УСПЕХ |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Съб Юни 02, 2007 23:00 Заглавие: |
|
|
Ако държиш да направиш регулирането по класическия начин-със съпротивление, постъпи така: използвай парче нагревател от акумулираща печка (кантал Ф0,9 -1,0mm). Нова спирала струва 2-4 лв. (без керамичната основа). За да откриеш каква част от спиралата ти е необходима, свържи я последователно на вентилатора, като си направиш някаква сонда, с която да тръгнеш от свободния край на спиралата и приближваш към свързания, докато получиш желаните обороти. Внимавай да не се изгориш-за експеримента е най добре да поставиш нагревателя върху термоустойчива тухла от печка. Прекъсни нагревателя на 20 см настрани на установеното място и оттук до края изправи спиралата, след което направи стегнато двойно усукване за свързване – тук нагревателят е най-склонен да се прекъсне после. Най-добре е тройно усукване, но без опит ще ти е трудно да го направиш.
От стара печка “Лъч” или калорифер с открити нагреватели (а не кварцови) вземи керамичната основа и я отчупи на около 10-15 см. Навий върху жлебовете й новополучената спирала, като в двата края я затегнеш с по една скоба за нагревател на калорифер. Получил си съпротивлението, което ти трябва. Внимвай къде ще го поставиш-да не запалиш автомобила! За предпочитане е място, вътре в тръбите на вентилатора, което да се обдухва.
По-лесният начин: Използвай готово съпротивление от някоя “Лада” в моргата. Резисторът се намира вътре в долната част на маската на парното(ако не се лъжа-вляво). Маската се държи на 4 стоманени щипки. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
cmapmep Нов потребител

Регистриран на: 01 Юни 2007 Мнения: 4
|
Пуснато на: Нед Юни 03, 2007 7:47 Заглавие: |
|
|
Благодаря за полезните съвети!
Отивам да обиколя авто-моргите за резистор от Лада.
Лек ден! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ivankrivodol Опитен потребител


Регистриран на: 12 Сеп 2004 Мнения: 2505
|
Пуснато на: Пон Юни 04, 2007 8:36 Заглавие: |
|
|
| Добре си се насочил към оригинален резистор, но само за информация - мощността в никакъв случай не може да е 100W - имате ли представа какво е такава мощност за едно малко моторче - в никакъв случай не е повече от 25-40W. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Пон Юни 04, 2007 22:14 Заглавие: |
|
|
| 100W са малко повече, отколкото на две обикновени лампи късите светлини... Иначе, за невярващите-поставете на мястото на 30-амперовия предпазител за вентилатора такъв от 7,5 А или по-малък (5А би трябвало да "покрие" 50W) и после напишете колко дълго е духал вентилаторът преди да изгори предпазителят (това само за автомобили с предвиден 30А предпазител-VW, или ОПЕЛ, ако не греша)... Жалко, че нямам подръка такъв автомобил, за да мога направо да дам отговора. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladimir_ki4ev Опитен потребител

Регистриран на: 10 Юни 2005 Мнения: 513 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Юни 05, 2007 20:09 Заглавие: |
|
|
| А защо не спретнеш едно генераторче с променливо запълване на импулса примерно с 555 и някакъв транзистор за буфер и то да ти управлява 2N3051,ще си имаш вентилатор с плавно управление на оборотите.А ...честотата не бива да е голяма 100 200 херца са достатъчни и диод в обратна посока на вентилатора |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Сря Юни 06, 2007 12:59 Заглавие: |
|
|
| vladimir_ki4ev написа: | | А защо не спретнеш едно генераторче с променливо запълване на импулса примерно с 555 и някакъв транзистор за буфер и то да ти управлява 2N3051,ще си имаш вентилатор с плавно управление на оборотите.А ...честотата не бива да е голяма 100 200 херца са достатъчни и диод в обратна посока на вентилатора |
Е да де,аз такава схема съм дал.UC-то е шим контролер,има сенс вход за големината на тока през мотора и там става регулирането,ако в долната част на потенциометъра се постави още един резистор,може да се осъществи и защита от късо.Чипчето струва колкото една 555,може да си драйви само мощен MOS транзистор.....пусто време все не ми остава да го пробвам... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
cmapmep Нов потребител

Регистриран на: 01 Юни 2007 Мнения: 4
|
Пуснато на: Пет Юни 08, 2007 18:42 Заглавие: |
|
|
Проблемът е решен!Намерих оригинален комплект резистори заедно с кабелите и превключвателя от Пасат,приспособих тук-там и вече имам 4-ри степенно превключване на вентилатора.Само за сведение,за оригиналното блокче към вентилатора ми искаха 250 лева по моргите,а в магазина не го продавали отделно и с вентилатора струва 780 лева (деноминирани предполагам )!
Благодаря на всички,взели участие в дискусията!Сигурно ще помогне и на други съфорумци. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|