Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Това дали е от осцилоскопа
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Юни 02, 2007 22:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Тръгна си от раз, необходимо е малко настройка: с един тример се регулира правоъгълния сигнал да е с коефициент на запълване точно 50%, след това с два тримера се донаглася синусоидата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2007 6:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Навремето си правих такъв генератор ,по схема от Electronics май беше ,изходния сигнал е буфериран с ОУ Пробвах с най различни и накрая го оставих с LM318 даваше най добра форма при честоти до 1 Мхц -ако и тази схема е така препоръчвам ти този ОУ!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2007 15:10    Заглавие: Ето схемата Отговорете с цитат

Първо с RP3 се настройва правоъгълния сигнал да е с коефициент на запълване точно 50%. След това с RP1 и RP2 се наглася синусоидата. Подавам сигнал към звуковата карта и го гледам със софтуерен спектроанализатор и едновремено слушам внимателно. Въртя тримерите докато звука стане най-мек и едновременно с това хармониците станат с най-ниско ниво (почти изчезват). Трябва да се внимава нивото към звуковата карта да не е много високо, че самата карта почва да криви. Резултата е на снимките по-горе.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Май 2007
Мнения: 660
Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2007 15:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз на такива анализатори не разчитам наблюдавам си го от осцилоскопа като така нагаждам развивката да се вижда само един период и по-малко и тогава се забелязват тези дефекти. Иначе като наблюдаваш много периоди с по 2 деленя амплитуда много ясно, че не се забелязва дефекти.При мен всичко тръгна на 6 само синосоидата какво и да правя се не иска да се изчисти. Разговарях с човека, който произвежда наборите и той ми каза, че по добре от това не може да стане синосоидата не е хубава поради начина на нейното получаване.Тя не се получава както класическите схеми с RC-кръг, а чрез апроксимация и поради това платата не се оформят правилно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2007 16:10    Заглавие: Отговорете с цитат

То и аз не вярвам на софтуерни анализатори, но в случая не ни трябват точни измервания. Основен критерий за точността на синусоидата е нивото на хармониците. При абсолютно точна синусоида липсват хармоници. Отначало спектъра изглежда така:


При точна настройка на синусоидата с двата потенциометъра става така:


Това съвпада и с най-мекия звук от колонките.
При наблюдаване на спектъра настройката става лесно. При наблюдаване на формата на сигнала е доста трудно да се прецени кога синусоидата е най-точна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Авг 2005
Мнения: 2817
Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2007 16:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Всеки осцилоскоп има еталонен генератор на правоъгълни импулси за проверка на амплитуда и времеконстанта.Вържи сондата там и ако сигналът е същият-може да приемеш,че самата сонда внася тези пикове.Ако обаче получиш по-добра форма-ясно ти е ,нали?Проблемът е в генератора.Което не го вярвам,а и както колега писа по-горе-какво искаш-имаш супер фронтове,стръмни,тоест това,което ти трябва.
_________________
Не е важно кой си,а колко струваш!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ванчо
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 14 Апр 2007
Мнения: 27
Местожителство: гр. Попово, обл. Търговище

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 11:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Eler, имаш ли информация, колко варира амплитудата на сигнала от изхода! Имам желание и аз да си сглобя такъв генератор, но схемата на неомонтана са недоволни и други хора а в твоя случай от това, което виждам в статията ти, сигнала е страхотен като форма, но разликата с неомонтанския е само в типа на стъпалото, там е с Дарлингтон.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yassen
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2005
Мнения: 401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 12:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Ванчо написа:
Eler, имаш ли информация, колко варира амплитудата на сигнала от изхода! Имам желание и аз да си сглобя такъв генератор, но схемата на неомонтана са недоволни и други хора а в твоя случай от това, което виждам в статията ти, сигнала е страхотен като форма, но разликата с неомонтанския е само в типа на стъпалото, там е с Дарлингтон.


освен транзистор вместо ОУ, може би са използвали и китайски чип Wink виж цената на набора каква е и си прави изводи дали този чип е истински и защо криви така Wink
_________________
Младото поколение трябва да възроди Българската електроника
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 19:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Премерих набързо само синусоидалния сигнал при максимлно изходно ниво приблизително по средата на всеки обхват, РАЗМАХА се променя от обхват на обхват от 4,4Vp-p до 5Vp-p (АМПЛИТУДА 2,2 до 2,5 V; ЕФЕКТИВНА СТОЙНОСТ 1,55 до 1,77 V) на изход HI. Ама то това може да е от неравномерността на АЧХ на осцилоскопа. Иначе и моя чип е от някакъв набор, но не знам дали е неомонтанския.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals