 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Стъни Гост
|
Пуснато на: Вто Юни 12, 2007 10:27 Заглавие: видеокамера Панасоник VHS-C мачка лентата |
|
|
Имам една такава камера, ползвам я рядко и не виждам смисъл да я давам на ремонт. Възникна проблем, когато сложа касетата в отсека и затворя виждам че става издърпването на лентата от касетата към главата, но в определен момент явно лентата застава на криво и се намачква мисля там където се притиска към вала и гуменото колелце. Та мисля проблемът е чисто механичен, но не виждам точно кое е причината. Има там разни остички които я подхващат и дърпат напред и встрани.
Опцията да я дам в сервиз я знам, но пак казвам не си заслужава защото модела е морално остарял и предпочитам да я бъзикна аз докато я управя или стане годна за контейнера с боклука. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Sto-Yo Нов потребител

Регистриран на: 06 Мар 2005 Мнения: 28
|
Пуснато на: Вто Юни 12, 2007 11:00 Заглавие: |
|
|
| За да я намачка значи закача някъде или някой водач не я подхваща - разглоби капаците и наблюдавай. Може да имаш и "чуждо тяло" .. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Стъни Гост
|
Пуснато на: Вто Юни 12, 2007 11:39 Заглавие: |
|
|
| Махнал съм капаците и уж наблюдавам ама не мога да видя точно къде става, водачите я издърпват и лентата отива на главата както си е U, Съмнявам се, че това става там където се притиска в оста и гумената ролка, но тъй като лентата се движи бързо напред назад не мога да засека точно. сега ми дойде на ум да наблюдавам като зацепи тази ост с гумената ролка да изключа веднага за да видя там ли се мачка. Явно някой водач не е наред или я изтърва. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Стъни Гост
|
Пуснато на: Пет Юли 13, 2007 8:16 Заглавие: |
|
|
| Ега ти механиката, не мога да се преборя и това е. Вече лентата не се мачка както писах в началото, причината бе в спирачния механизъм на касетата, но сега пък се "къдри" в горния край. Уж всичко е нормално, лентата никъде на закача, водачите я захващат нормално и правилно се издърпва, няма разхлабени водачи и при движение не излиза от ограничителите, няма чужди тела, записва и плейва нормално, но лентата се "накъдря" в горния край сякаш минава между две зъбни колела. Изхабих една касета да пробвам, но не виждам причината и това е. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ганьо Гост
|
Пуснато на: Пет Юли 13, 2007 9:11 Заглавие: Я да питам и аз |
|
|
Я да питам и аз, какви са чарковете в касетния отсек на камера VHS-C.
1. Значи има един въртящ се бял цилиндър на него ли са видеоглавите, а къде е аудио главата ?.
2. На шасито по пътя на лентата, преди притискащия вал има още една фиксирана глава, то какво е ?
Питам от любопитство за обща култура. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
pepi_voinishki1957 Опитен потребител

Регистриран на: 03 Фев 2006 Мнения: 3738 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Юли 13, 2007 9:57 Заглавие: |
|
|
Устройството на тази видеокамера е същото като на един видеокасетофон.Когато си чистил фрикционата ролка може би си мръднал някои от пласмасовите ограничители които стоят на водачите.Стационарната глава е изтриващата.Светни си с една лампа и с лупа гледаи от различни ъгли пътя на лентата .Пусни я да работи и я стопирай и гледай след това от кое место започва къдренето.Това би било възможно при по голяма степен на разглобяване за по добра видимост.....Не чета внимателно,преди видео главата е изтриващата а преди гумения вал е звуковата която освен звук записва и служебна информация.Между зъбни колела лентата не би могла да минава по разбираеми причини. _________________ "Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Стъни Гост
|
Пуснато на: Пет Юли 13, 2007 10:34 Заглавие: |
|
|
| Не съм я чистил за да мръдна някой пластмасов ограничител. Там е работата че гледам с лупа, но тъй като лентата е опъната това къдрене не се вижда при движение. Освен притискане между оста и гумения вал другаде има ли такова ? Гледам в ляво до цилиндъра с видеоглавите има един въртящ се бронзов цилиндър, да не би той да притиска някъде. Абе ще трябва доста да се зверя докато го видя къде е. Освен да пускам и спирам принудително захранването, та да видя поне от коя позиция почва това къдрене. Явно на определена позиция лентата е вдигната по високо от нормалното с около 1 мм. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
pepi_voinishki1957 Опитен потребител

Регистриран на: 03 Фев 2006 Мнения: 3738 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Юли 13, 2007 10:44 Заглавие: |
|
|
Защо не опиташ с друга касета.Разгледаи пласмасовите водачи да не се натрупала мърсотия .Ако опъна на лентата е много голям би могло тя да си измества позицията но би се отразило на изображението. _________________ "Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Стъни Гост
|
Пуснато на: Пет Юли 13, 2007 12:15 Заглавие: |
|
|
Втора касета жертвам вече. Няма мръсотия по водачите, опъна на лентата си е нормален, изображението е нормално. Ще гледам довечера много по внимателно, първо с принудителен стоп в кой участък от тракта става и тогава ще търся конкретно къде.
Струва ми се, че около видеоглавите не става защото при плей изображението е нормално, мисля да насоча вниманието си към дясната част, звуковата глава и притискащия гумен вал. Не дай боже да има изкривена ос, лентата да бяга нагоре и да се мачка от горен ограничител.
Благодаря Ви за вниманието. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
valentin subashov Опитен потребител

Регистриран на: 16 Юли 2005 Мнения: 233 Местожителство: Враца
|
Пуснато на: Пет Юли 13, 2007 16:21 Заглавие: |
|
|
| Обикновенно така става когато остарее и се втвърди гумената ролка притискаща лентата към водещия вал(капстан). |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|