Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Електронен ключ
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 02, 2007 17:57    Заглавие: Отговорете с цитат

nophelet написа:
...
Реле в емитера не се слага. Сложи "n" транзистор, управляем през 4.7 к, като и от базата към маса сложи 10 к. ....

Защо? Със същия транзистор - просто релето се премества да е м/у масата и колектора на тр-ра, а тр-ра е с емитер към +5В. И база-емитер също е хубаво да има резистор, т.к. изходът на интегралната схема може да не се вдигне достатъчно че да изключи транзистора.
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
nophelet
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 08 Дек 2002
Мнения: 61
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Юли 02, 2007 21:02    Заглавие: Отговорете с цитат

tropper написа:
nophelet написа:
...
Реле в емитера не се слага. Сложи "n" транзистор, управляем през 4.7 к, като и от базата към маса сложи 10 к. ....

Защо? Със същия транзистор - просто релето се премества да е м/у масата и колектора на тр-ра, а тр-ра е с емитер към +5В. И база-емитер също е хубаво да има резистор, т.к. изходът на интегралната схема може да не се вдигне достатъчно че да изключи транзистора.


Да, би могло и така, както казваш- въпрос на конструктивно решение. Ако с релето ще управлява верига със същото захранване (+5 V), схемотехнически е по- удобно да е моят вариант с " n" транзистор (монтажно удобство)- а ако ще комутира масата, за предпочитане е твоя вариант, по същата причина- но зависи и от типа на релето все пак. Така или иначе, изхода в 4013. реално е развързан с два полевака и изходния управляващ ток би бил еднакъв- каквото и последващо решение да се приеме.
А ако ще комутира външна верига- всичко опира до решението с кой логически потенциал иска да управлява схемата.
Най- лесно е да го избере, когато сглоби схемата със свободен извод 1- и след включване на захранване провери състоянието на този изход. Хубаво е да избере вариант, при който изходното състояние на устройството, което ще управлява е в състояние офф при включване на захранването.
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 02, 2007 23:13    Заглавие: Отговорете с цитат

nophelet написа:
...Най- лесно е да го избере, когато сглоби схемата със свободен извод 1- и след включване на захранване провери състоянието на този изход. Хубаво е да избере вариант, при който изходното състояние на устройството, което ще управлява е в състояние офф при включване на захранването.

Такъв "тестов" метод не е сигурен! Трябва да се проследи как са свързани SET и RESET на тригерите. На тригер1 са постоянно изключени към маса. На тригер 2 SET е свързан постоянно към захранване, което е грешка. Трябва да е към маса.
Друга грешка е свързването на клок-а към маса, а съседния пин - РЕСЕТ - към бутона. Трябва да е обратното.

За да се гарантира запуск от едно и също състояние всеки път трябва единия от двата (в зависимост какво състояние се търси) - СЕТ или РЕСЕТ да се свържат с RCD верига.
Кондензатор от пина към +5, резистор от пина към маса, диод от маса към пина за предпазване на ИС от обратно напрежение при отпадане на захранването и за разряд на кондензатора.
Аааа... същото трябва да се направи и на другия тригер.

И тогава вече схемата ще стартира гарантирано всеки път в едно състояние.
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
nophelet
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 08 Дек 2002
Мнения: 61
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Юли 02, 2007 23:20    Заглавие: Отговорете с цитат

tropper написа:
nophelet написа:
...Най- лесно е да го избере, когато сглоби схемата със свободен извод 1- и след включване на захранване провери състоянието на този изход. Хубаво е да избере вариант, при който изходното състояние на устройството, което ще управлява е в състояние офф при включване на захранването.

Такъв "тестов" метод не е сигурен! Трябва да се проследи как са свързани SET и RESET на тригерите. На тригер1 са постоянно изключени към маса. На тригер 2 SET е свързан постоянно към захранване, което е грешка. Трябва да е към маса.
Друга грешка е свързването на клок-а към маса, а съседния пин - РЕСЕТ - към бутона. Трябва да е обратното.

За да се гарантира запуск от едно и също състояние всеки път трябва единия от двата (в зависимост какво състояние се търси) - СЕТ или РЕСЕТ да се свържат с RCD верига.
Кондензатор от пина към +5, резистор от пина към маса, диод от маса към пина за предпазване на ИС от обратно напрежение при отпадане на захранването и за разряд на кондензатора.
Аааа... същото трябва да се направи и на другия тригер.

И тогава вече схемата ще стартира гарантирано всеки път в едно състояние.


Знам, че тригерите работят в ненормален режим, и винаги съм се чудил защо така е избрана тая схема- още повече, че и самите производители казват че този режим не е препоръчителен. Факт е обаче, че това решение съществува в "н" на брой произведени изделия и си работи, и то доста добре и точно. Затова и предложих схемата на момчето Wink
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 02, 2007 23:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Хмм... интересно ......
То тук реално единия тригер се използва само като буфер на сигнала от бутона без да прави нищо друго. И другото нещо, което ме притеснява - RC групата при клок-входа на долния тригер с тоя C=3.3nF, Iout min = 0.44mA, dU = 90% = 4V се получава време за нарастване на клок-а 30мкс. А в дейташита изрично пише "Maximum Clock Rise and Fall Time" - 15мкс.
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
nophelet
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 08 Дек 2002
Мнения: 61
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Юли 03, 2007 0:00    Заглавие: Отговорете с цитат

tropper написа:
Хмм... интересно ......
То тук реално единия тригер се използва само като буфер на сигнала от бутона без да прави нищо друго. И другото нещо, което ме притеснява - RC групата при клок-входа на долния тригер с тоя C=3.3nF, Iout min = 0.44mA, dU = 90% = 4V се получава време за нарастване на клок-а 30мкс. А в дейташита изрично пише "Maximum Clock Rise and Fall Time" - 15мкс.

Това е така, но когато тригерите работят в реалния им режим, а този, нерегламентиран такъв явно е открит експериментално..
В същност, тази схема ми вършеше и друга работа- когато имаше едни немски секретарчета, направени да чакат единствено и само 10 секундно повикване от телефонна централа- е с тая схема гасях всяко второ от повикванията на цифровата централа, която го прави на всеки 5 секунди - на мястото на бутона естествено беше оптрон:wink:
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юли 03, 2007 14:01    Заглавие: Отговорете с цитат

nophelet написа:
...Това е така, но когато тригерите работят в реалния им режим, а този, нерегламентиран такъв явно е открит експериментално...
Схемата ще си работи достатъчно регламентирано, ако се намали малко кондензатора, които забавя клока и се оправи ресета на долния тригер с RCD групата. Признавам в първия момент не вникнах в "хитрата" идея за използване на горния тригер като RS-тригер, вместо като D-тригер. Wink
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gengan
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 23 Юни 2007
Мнения: 72
Местожителство: Silistra

МнениеПуснато на: Съб Юли 07, 2007 7:05    Заглавие: Електронен ключ Отговорете с цитат

Не знам защо се хвърляте на толкова сложни схеми за толкова просто нещо. Както ти е писал Noel[quote]Незнам за какво иде реч но един обикновен бутон би свършил същата работа........
Цитат:

Електронно устройство има смисъл при по-сложна задача, наприер на 3 последователни натискания на бутона веригата е затворена а на 4-тото да прекъсва, или нещо подобно. Електронно устройство има смисъл и ако не искаш бутон, а сензор, действащ на допир, на шум, на светлина и т.н.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
After_Dark
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Сеп 2005
Мнения: 474
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Съб Юли 07, 2007 7:26    Заглавие: Отговорете с цитат


примерно... Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals