Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Часовник с CMOS ИС и вакуумно флуоресцентни дисплеи
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Private
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Юли 2004
Мнения: 322

МнениеПуснато на: Пет Юли 20, 2007 22:49    Заглавие: Отговорете с цитат

sbirov написа:
В електронен вариант имам справочник за КМОП,само че е 37 МБ!

> "Библиотека Ихтика" - Электротехника (РЭА) (Всего 3276 позиций)

и там:

> 17. (ИДДК).Справочник по цифровым логическим микросхемам КМОП.rar

Quantum , и от мен поздравления за часовниците.
Имам същите лампи като на вторият ти часовник
и същата идея - един ден да си сглобя подобен. Smile
Ето и една програма по темата:


_________________
-= All our life, we are beta testers =-
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sbirov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Яну 2007
Мнения: 372

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 7:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Private,точно това имах предвид...А от време на време ровя и тук http://publ.lib.ru/ARCHIVES/_NIT_RAD/_Nit_rad.html Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Quantum
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Мар 2005
Мнения: 166
Местожителство: Pyce

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 10:33    Заглавие: Отговорете с цитат

lusi blazev здравей,

така схемата която съм ползвал в единия часовник е:

http://quantum123.hit.bg/nixcct.jpg
гарантирам че работи, но ако имаш проблем с броенето на часовете (при различни ис от различни производители понякога има проблем) просто кажи ще ти изпратя и лека доработка на схемата от 2,3 елемента за да върви правилно и ако искаш отпред напр когато е 2 часа преди 2`ката да свети нулата просто ще трябва да сложиш един прост инвертор с транзистори и това ще ти кажа как да стане

чертежа на платката е http://quantum123.hit.bg/nix2pcb.jpg
а елементите от горната страна http://quantum123.hit.bg/nixlay2.jpg

ако си решил да я правиш и имаш проблеми с оживяването и пиши ми на лични Smile

Private, sbirov благодаря ви за справочниците Smile

Днес ще се позанимавам малко с разработката на печатната платка на този часовник, който ще правя с ВФД, мисля да я направя двуслойна и по-компактна но ще видим, поне на мен ми е най-неприятно разработката на самата печатна платка а не направата и. Печатните платки ще са две, една за управлението и лампите и една за ИС захранващ блок и т.н.
Оказа се, че имам и още един проблем имам само 4 броя лампи ИВ-22 ( http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Nixie/IV-22.htm ) а ми трябват 6, къде ли не съм ходил да търся да се моля да ми намерят (сервизи, приятели...) е няма и няма, учудващо някои сервизни техници предимно по-младите дори си нямат и хабер за какво им говоря Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Milen_haskovo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2005
Мнения: 1404
Местожителство: София/Хасково

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 16:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробва ли да шунтираш входовете на дисплея към маса с някъв високоомен резистор? Или вместо транзистор да сложиш мосфет за управление...
_________________
Както си работеше и спря...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 16:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Quantum виждам че си голям мераклия и те поздравявам за успешните дизайни които си направил.Даже малко ти завиждам.Винаги съм се радвал на мекото светене на вакумните прибори.Схемичката която обаче смяташ да правиш за управление на лампите няма да работи.Ще работи единствено ако храниш и С-моските с 27 волта а те са до 15. В противен случай с този емитерен повторител напражението ще ти остава напрежението на захранване на чиповете и се губи смисълът.В атача ти предлагам схема с два транзистора която ще свъши работа стойностите не съм ги смятал (дето се вика на око са) но мисля че ще работи.Проблема със светенето на неработещите сегменти, може да го решиш с регулиране на напрежението на решетката на лампата.Ако можеш направи си и оргиналната схема на опорната честота (с кварца и 4060), не съм с много добри впечетления от честотата на българската мрежа. С хубав кварц не ти трябва настройка и часовника си работи с прилина точност.Едно време ми се подмятаха три руски чипа КР145ИК1901, която е специализиран часовник за тези лампи.Даже имам направен часовник с едната с кварц на 32768 Hz си има много прилична точност.

Последната промяна е направена от ivpav на Съб Юли 21, 2007 17:11; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 17:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Извинявам се явно ще е от жегата ,бързането и най-вече мързел. Embarassed Надписите на транзисторите са верни а не чертежа! Тук го качвам коригиран и всичко си е вярно . Защо не мога да атачвам нов файл като си коригирам поста ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Quantum
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Мар 2005
Мнения: 166
Местожителство: Pyce

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 20:16    Заглавие: Отговорете с цитат

ivpav благодаря за проявения интерес към проблема ми,

днес направих печатната платка на самия часовник но без управлението на лампите (него ще го мисля утре) схемата, която си нарисувал ще работи Smile исках да се опитам да управлявам лампите само с един транзистор, но утре ще мисля за управлението и платката на управлението за днес ми стига толкова, че много се уморих.

Качил съм и чертежа на платката на часовника, която нарисувах днес http://quantum123.hit.bg/CMOS%20CLOCK%20PCB1.GIF при по-голям интерес ще ви кажа размери и т.н.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Milen_haskovo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2005
Мнения: 1404
Местожителство: София/Хасково

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 20:22    Заглавие: Отговорете с цитат

По колко мА гълтат тия дисплеи? Ако не са много може да се мине само със 5 волта и един MC34063 преобразувател на напрежение. И какъв е тоя 4-краковия интеграл долу вляво на платката?
_________________
Както си работеше и спря...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Quantum
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Мар 2005
Мнения: 166
Местожителство: Pyce

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 20:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Milen_haskovo, Здравей Smile

Нещото което "гълта" най-много ток в тези дисплеи е нагревателя (1,5 В 100мА) а за светенето на самите сегменти предполагам че са нужни не повече от няколко стотин uA или можеби греша Rolling Eyes
Четирикраковата ИС доло в ляво е 555 таймер. Електрическата схема може да видиш в първия ми пост в темата Smile


Между другото мисля и какво захранване от 1,5 Волта да направя дали да не пробвам с линеен стабилизатор, засега само за проба пускам ток с напрежение 28В на нагревателите през 300 Омов резистор 1Ват и лампата си работи съвсем нормално, дали пък да не осложнявам нещата и да я направя така само с резистор Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Milen_haskovo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2005
Мнения: 1404
Местожителство: София/Хасково

МнениеПуснато на: Съб Юли 21, 2007 21:23    Заглавие: Отговорете с цитат

100mA не са проблем и за MC34063 Laughing - http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml

Преди като се бях запалил по авио-моделчетата съм срещал 5-кракови DC-DC преобразуватели с КПД над 90 процента, полезно е при батеройно захранване...
_________________
Както си работеше и спря...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals