Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

LM317 (коментари)
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Нед Юли 29, 2007 9:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Milen_haskovo написа:
Предполагам че е от тока, че като няма транзистор потенциометъра се скапва бързо...

Дали има или няма транзистор тока в тази верига по никакъв начин не се променя.
Ако разгледаш какво пише в datashee-та на схемата и по точно формулата по която се смята изходното напрежение би трябвало да видиш (отбелязано е), че тока който тече през този крак е толкова малък, че вносимата от него съставка може да бъде пренебрегната.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Нед Юли 29, 2007 13:54    Заглавие: Отговорете с цитат

С риск да влезна в спор с модератор не мога да се съглася напълно с RC. Проблема съществува, колкото и малък да е.През потенциометърът тече ток(при условие, че съпротивлението на управляващия електрод е 120 Ом-тя се препоръчва за по-добра стабилност) I=1,2V/120=12 ma , което хич не е малко за китайски потенциометър.В резултат на това той се сменя често.Токът във веригата не се променя но се променя токът през потенциометъра като сложиш един емитерен повторител.Милен малко е объркал видът на транзистора, който трябва да е прав.Ето и как става:
http://shematic.hit.bg/diagram/lm317volt.gif
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Нед Юли 29, 2007 14:15    Заглавие: Отговорете с цитат

ivpav написа:
С риск да влезна в спор ........ не мога да се съглася напълно с RC. Проблема съществува, колкото и малък да е.През потенциометърът тече ток(при условие, че съпротивлението на управляващия електрод е 120 Ом-тя се препоръчва за по-добра стабилност) I=1,2V/120=12 ma ,....

Няма лошо Smile но аз говоря и пиша за това (тока през (от) крака за регулиране):

А вие?
А и сметката с ток от порядъка на 12mA не я разбрах от къде излезе.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Нед Юли 29, 2007 16:00    Заглавие: Отговорете с цитат

В моята схема дето ми стои на масата и работя с нея доста години R1=100 Ом R2=1KOm. За това сменям потенциометри всяка година и за това говорех не за управляващия ток! Има ли някой дето да сметне токът през потенциометъра при мен Smile Токът през потенциометъра, не през управляващия електрод.
Съпротивлението R1<120 Ома се получава точно от горната таблица.Най-долу в ляво под заграденото с червено:
10 ma< IL<I max
Хубаво е когато разкачиш товара и останеш само на регулиращия делител, токът да си е в препоръчителните норми.
Чак сега и аз разбирам защо по книгите, които навремето съм чел препоръчват това съпротивление R1 да е възможно по-малко.Не съм сигурен коя стойност препоръчваха.
Не искам да поддържам този спор във форума само заради спорта.Ако на някой начинаеш дето работи само с интернет линкове и утре от тях може да го утрепе тока , му бъдем полезни да научи нещо съм съгласен да поспорим за каузата с RC.
Иначе от излишни спорове няма полза, особенно с модератора Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Нед Юли 29, 2007 17:15    Заглавие: Отговорете с цитат

ivpav написа:
Не искам да поддържам този спор във форума само заради спорта.Ако на някой начинаеш дето работи само с интернет линкове и утре от тях може да го утрепе тока , му бъдем полезни да научи нещо съм съгласен да поспорим за каузата ...
Иначе от излишни спорове няма полза, ....

Напълно съм съгласен с това и винаги от това съм се ръководил в постовете си.
Преди известно време имаше една друга подобна тема в която се прокарваше идеята, че такъв регуратор перфектно си работи само с един ценер на регулиращия крак (за колкото е нужно) без никаква обратна връзка от изхода.
В "твоята" схема тока през потенциометъра ти е около 12mA в целия ти диапазон на регулиране. Защо си го избрал да е такъв - сега разбрах от какво си се ръководил.
В табличките по-горе обаче са посочени и схемите на тестване за които се отнасят данните.
Това 10 ma< IL<I max е едно от условията при които се гарантира, че промяната на тока през крака за регулиране ще остане в дадените граници, а IL е тока в товара.
Фигура 1.

При откачен товар и R2=0 тока към маса ще бъде около 5 mA.
Фигура 2.

Фигура 3.

Тук (в препоръчителната схема за тестване) приемат въпросния ток, че е 5.25mA ! , а той може да "дойде" само от изхода, онзи от крака е на няколко порядъка по-малък.
В твоя случай за минимално изходно напрежение потенциометъра ти е на късо и тока през него не е толкова интересен, в другия случай при максимално изходно напрежение мощността му трябва да е около 150mW така, че дори и тези 10mA не би трябвало да са му проблем.
А на това място е по-удобно да е многооборотен, линеен и с по-голяма точност. Когато са такива, то те вече са сериозни "изделия" и са достатъчно държеливи.

P.S. Не знам защо приемаш нещата като спор Confused
Да се води диалог е по-приятно. Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Пон Юли 30, 2007 10:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемата с правия транзистор дето я давам в линка си я разработих точно, защото едно време на пазара не се намираха много оборотни потенциометри с ниски стойности. Само по тестатурите на телевизорите имаше 100Ком.
Малко съм се поувлякъл в тълкованието на думите спор и диалог за което се извинявам.Мисля си,че се получи хубава тема с доста с доста диаграми и сметки което е полезно за младежта, дето кара главно на интернет линкове и като види книжка с повече от 10 странници я захвърля защото е много дебела.Дано някой малчуган се научи как се смята LM317от последните ти постове и това ще бъде достатъчно. В заключение, от работата си с LM317 с цел да бъда полезен, само да резюмирам това което съм забелязал:
Задължително се слгат обратните диоди между изхода и входа(може да е ценер на 39 волта), и между управляващия и изхода. Докато я рабера тази работа изгорих доста интегралки с моторчето на дрелката.
На изхода задължително качествен неелектролитен кондензатор 100-470 nF.Иначе може и да засвири чипа.
При мен потенциометъра често се прецаква ама то нали е механична част сменям си го.
И най-важното,ако някои си мисли,че от стандартния корпус TO220 на LM317 може да изкара повече от 20 Вата разсейвана мощност,греши.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юли 31, 2007 14:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Че в тази схема се ползва LM317HVK в корпус ТО3 ! Тока е до 1.5А ,за по-голям ток до 5А ,но по-ниско напрежение до 35В -LM338K.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 01, 2007 12:55    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP написа:
Че в тази схема се ползва LM317HVK в корпус ТО3 ! Тока е до 1.5А ,за по-голям ток до 5А ,но по-ниско напрежение до 35В -LM338K.


благодаря на всички колеги които се отзоваха на тази тема,много сам благодарен и най-вече понаучих още нещо.... Wink Cool
Сега ще сядам да правия схемата,а и още нещо,предполагам че има аналог на нея за двуполярно захранване? Confused
Защото това ми е целта,благодаре предварително.. Wink Idea
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 01, 2007 14:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
предполагам че има аналог на нея за двуполярно захранване?

Има LM337HVK ,но е до 50 волта входно само!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals