Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

стабилизатор
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 19:29    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
californieca написа:
какво има по схемата което не трябва да е там или...

TIP121 - Дарлингтон транзистор Ic = 5A, коефициент на усилване - 1000 min !
Този TIP си го използвал за да направиш още един "външен" Дарлингтон с помоща на два Shocked (вързани в паралел както пишеш) 16 А!-ви транзистора 2N3773 и всичко това за
californieca написа:
тока които искам е 3-3.5А

Колко е R1?
Да разбирам ли накрая, че си сложил за токовата защита (на която малко липсват някои връзки) пак такъв TIP и той грее?
И каква е целта - от 50V входно да се получат ? V изходно с максимален ток 3.5А?

За сега - това.



значи TIP-па си е дарлинктонов,това не го отричам,нарочно сам го поставил че тока през потанциометара е малък а 2н3773 си е 150W ама като го свържа само него и при 40V и 3А започва доста да грее.
Сварзах два 2н3773 в паралел че нямам други под рака за да получа "300W" не че ги използвам но поне се греят.
от 50-те волта като ги натораря с 4А ми пада на 45V ефективни!
Трафа е 250W 2x30V/4A,греца е 10А и кондезатора е 10000mf..
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 19:55    Заглавие: Отговорете с цитат

californieca написа:
значи TIP-па си е дарлинктонов,това не го отричам,нарочно сам го поставил че тока през потанциометара е малък а 2н3773 си е 150W ама като го свържа само него и при 40V и 3А

При 50V входно и ако гониш 40V изходно при 3А (което не е много ясно как става с трафа за който говориш) проходния транзистор/и трябва да разсеят има-няма 30-тина W-ата! Това, че транзистора е 150W е при определени условия, но явно ти си над подобни подробности и не считаш за необходимо да се съобразяваш с тях и да проумееш какво означават. Уверявам те, че и 1000W-ов транзистор да сложиш пак ще грее.
californieca написа:
Сварзах два 2н3773 в паралел че нямам други под рака за да получа "300W" не че ги използвам но поне се греят.

Дали разбираш изобщо за какво става дума Shocked Question

californieca написа:
от 50-те волта като ги натораря с 4А ми пада на 45V ефективни!
Трафа е 250W 2x30V/4A,греца е 10А и кондезатора е 10000mf..

Обясни ако обичаш, как от траф 2x30V получаваш 50V пък били те и "ефективни"?
Ако ползваш едната намотка (или двете в паралел /синфазно ако го позволява навиването/) са малко, ако са двете последователно - ще са твърде много.

Човече, въпреки това което ми писа на РМ, вземи се поограмоти поне малко, не само от към правописа защото и другото ти е такова и правиш изключително лошо впечатление.

ДарлинГтон
сЪм
потЕнциометЪр
......
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 20:55    Заглавие: Отговорете с цитат

R2 колко вата е? Да не си сложил някой 0.25? Я го провери дали не е прекъснал.
И какво значи 45 V ефективни при постоянно напрежение?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 21:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами да, с траф 2х30 .. да ще е трудно да излезе 40 волта стабилизирано. Входното напрежение за стабилизатора (при товар! и зависи от товара!) може да падне в единия случай до 30 в другия няма да е по ниско от 60 волта, зависи как си вързал трафа. При едното няма да стабилизира над 30-на волта при другото Т2 ще грее много и ще губиш излишна мощност и ще грее и трафа.

Кондензатора не го махай добре си е там. Маха смущения от потенциометъра. При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.

Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. Учудва ме въобще че има проблеми със стабилизатора и по специално с Т3. Ако всички елементи са наред и са като на показаната схемата и връзките са наред няма логика Т3 да гърми и да се товари въобще. Сложи резистори на базите на Т1 и Т3. Така поне ще можеш да мериш на спокойствие без да гърми нищо.

И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.

И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. Резистор в базата на Т1 ще премахне и този евентуален проблем. Резистора трябва да между средния на потенциометъра и връзката Т1 и Т3 разбира се.
_________________
Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 21:48    Заглавие: Отговорете с цитат

eler написа:
R2 колко вата е? Да не си сложил някой 0.25? Я го провери дали не е прекъснал.
И какво значи 45 V ефективни при постоянно напреженноие?


здрав е резистора,и е 5W
напрежението 40V е измерено върху товар,следоваелно е постояно.
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 21:56    Заглавие: Отговорете с цитат

joda написа:
...... При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.

Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. .....И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.

И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. ......


Rolling Eyes Shocked Shocked Shocked
Що не вземете да си пишете на лични или по пощите и да решите всички проблеми Smile
californieca написа:
напрежението 40V е измерено върху товар,следоваелно е постояно.

Боже, боже Shocked ужас Exclamation Twisted Evil
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 22:02    Заглавие: Отговорете с цитат

joda написа:
Ами да, с траф 2х30 .. да ще е трудно да излезе 40 волта стабилизирано. Входното напрежение за стабилизатора (при товар! и зависи от товара!) може да падне в единия случай до 30 в другия няма да е по ниско от 60 волта, зависи как си вързал трафа. При едното няма да стабилизира над 30-на волта при другото Т2 ще грее много и ще губиш излишна мощност и ще грее и трафа.

Кондензатора не го махай добре си е там. Маха смущения от потенциометъра. При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.

Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. Учудва ме въобще че има проблеми със стабилизатора и по специално с Т3. Ако всички елементи са наред и са като на показаната схемата и връзките са наред няма логика Т3 да гърми и да се товари въобще. Сложи резистори на базите на Т1 и Т3. Така поне ще можеш да мериш на спокойствие без да гърми нищо.

И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.

И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. Резистор в базата на Т1 ще премахне и този евентуален проблем. Резистора трябва да между средния на потенциометъра и връзката Т1 и Т3 разбира се.


трафа има 2 намотки по 30V променливо,след греца е 50V,без товар,като свържа товара и като замерия върху него,отчитам 45V и 3А


по отностно транзисторите мисла че няма проблем да са си останат така...а за R1 ако не се лъжа е 1Ком Rolling Eyes
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 22:15    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
joda написа:
...... При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.

Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. .....И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.

И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. ......


Rolling Eyes Shocked Shocked Shocked
Що не вземете да си пишете на лични или по пощите и да решите всички проблеми Smile
californieca написа:
напрежението 40V е измерено върху товар,следоваелно е постояно.

Боже, боже Shocked ужас Exclamation Twisted Evil



колега не виждам проблем с останалите колеги да се справяме с проблема,ако не те кефи темата никои не те кара да пишеш и да се занимаваш с моите "глупости".
Тук влизам за да видия къде има грешка по схемата,как може да се отстрани,какво може да се очаква..... и очаквам хора които имат или са имали подобен проблем да се сподели да не се допуска след това,а аз получавам само напатки от хора......ами като сте толкова знаещи споделете и на останалите.....и те да разбеат колко се знае.. Rolling Eyes
не ме интересува дали ще се заключи темата или ще ме изтриете от форума,просто се опитвам да намерия проблема,и схемата въпреки всичко работи добре,регулира от 0-40V/3А,само защитата ме претиснява...
сори за правописа,просто пиша на фонетичен и базам Crying or Very sad затова Wink
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 23:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре де, NPN имах пред вид. Извинявам се и за правописните грешки!

Ако R1 e с малка стойност и потенциометъра е в горно положение се затваря веригата (+)-R1-PR1-T3-товар-(-). Това става ако и Т3 е отпушил (тогава товара е голям а и Т1 и Т2 не са достатъчно проводими). Ако потенциометъра е близо до, но не е в съвсем горно положение (последните 100-200 ома) тока през него би се определял от R1 и тези последни 100-200 ома. Може и да бъркам но мисля че това не би било добре ....

Напрежението след изправителя има пулсации. Директно замерване с волтметър не помага защото се мери някаква усреднена стойност. Трябва да си сигурен че минималното е достатъчно за да не се наруши работата на ценера и стабилизатора като цяло. Ако променливото от трафа е само 30 волта при достатъчно голям товар ще имаш проблеми. При малък обаче не. Филтриращи кондензатори с голям капацитет биха помогнали донякъде да увеличиш максималния допустим товар.

Както и да е, нямах намерение да дразня никого и нямам, но човека си е прав. На който не му харесва да не пише. Дори да е модератор. Ако всички бяхме професионалисти нямаше да пишем тук. Когато аз се учех (не че се научих Smile ) нямаше кого да питам.
_________________
Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 12, 2007 0:02    Заглавие: Отговорете с цитат

joda написа:
Добре де, NPN имах пред вид. Извинявам се и за правописните грешки!

Ако R1 e с малка стойност и потенциометъра е в горно положение се затваря веригата (+)-R1-PR1-T3-товар-(-). Това става ако и Т3 е отпушил (тогава товара е голям а и Т1 и Т2 не са достатъчно проводими). Ако потенциометъра е близо до, но не е в съвсем горно положение (последните 100-200 ома) тока през него би се определял от R1 и тези последни 100-200 ома. Може и да бъркам но мисля че това не би било добре ....

Напрежението след изправителя има пулсации. Директно замерване с волтметър не помага защото се мери някаква усреднена стойност. Трябва да си сигурен че минималното е достатъчно за да не се наруши работата на ценера и стабилизатора като цяло. Ако променливото от трафа е само 30 волта при достатъчно голям товар ще имаш проблеми. При малък обаче не. Филтриращи кондензатори с голям капацитет биха помогнали донякъде да увеличиш максималния допустим товар.

Както и да е, нямах намерение да дразня никого и нямам, но човека си е прав. На който не му харесва да не пише. Дори да е модератор. Ако всички бяхме професионалисти нямаше да пишем тук. Когато аз се учех (не че се научих Smile ) нямаше кого да питам.


пак повтарям че схемата като цяло работи и няма проблем за това което искам Exclamation Exclamation ,само защитата нещо куца,винаги при елементарните схеми ми има някаква издънка Embarassed Embarassed Laughing
ще пробвам с допулнителния резистор и ще драсна пак,лека и мека от мен Wink
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals