 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 19:29 Заглавие: |
|
|
| RC написа: | | californieca написа: | | какво има по схемата което не трябва да е там или... |
TIP121 - Дарлингтон транзистор Ic = 5A, коефициент на усилване - 1000 min !
Този TIP си го използвал за да направиш още един "външен" Дарлингтон с помоща на два (вързани в паралел както пишеш) 16 А!-ви транзистора 2N3773 и всичко това за | californieca написа: | | тока които искам е 3-3.5А |
Колко е R1?
Да разбирам ли накрая, че си сложил за токовата защита (на която малко липсват някои връзки) пак такъв TIP и той грее?
И каква е целта - от 50V входно да се получат ? V изходно с максимален ток 3.5А?
За сега - това. |
значи TIP-па си е дарлинктонов,това не го отричам,нарочно сам го поставил че тока през потанциометара е малък а 2н3773 си е 150W ама като го свържа само него и при 40V и 3А започва доста да грее.
Сварзах два 2н3773 в паралел че нямам други под рака за да получа "300W" не че ги използвам но поне се греят.
от 50-те волта като ги натораря с 4А ми пада на 45V ефективни!
Трафа е 250W 2x30V/4A,греца е 10А и кондезатора е 10000mf.. _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 19:55 Заглавие: |
|
|
| californieca написа: | | значи TIP-па си е дарлинктонов,това не го отричам,нарочно сам го поставил че тока през потанциометара е малък а 2н3773 си е 150W ама като го свържа само него и при 40V и 3А |
При 50V входно и ако гониш 40V изходно при 3А (което не е много ясно как става с трафа за който говориш) проходния транзистор/и трябва да разсеят има-няма 30-тина W-ата! Това, че транзистора е 150W е при определени условия, но явно ти си над подобни подробности и не считаш за необходимо да се съобразяваш с тях и да проумееш какво означават. Уверявам те, че и 1000W-ов транзистор да сложиш пак ще грее.
| californieca написа: | Сварзах два 2н3773 в паралел че нямам други под рака за да получа "300W" не че ги използвам но поне се греят.
|
Дали разбираш изобщо за какво става дума
| californieca написа: | от 50-те волта като ги натораря с 4А ми пада на 45V ефективни!
Трафа е 250W 2x30V/4A,греца е 10А и кондезатора е 10000mf.. |
Обясни ако обичаш, как от траф 2x30V получаваш 50V пък били те и "ефективни"?
Ако ползваш едната намотка (или двете в паралел /синфазно ако го позволява навиването/) са малко, ако са двете последователно - ще са твърде много.
Човече, въпреки това което ми писа на РМ, вземи се поограмоти поне малко, не само от към правописа защото и другото ти е такова и правиш изключително лошо впечатление.
ДарлинГтон
сЪм
потЕнциометЪр
...... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 20:55 Заглавие: |
|
|
R2 колко вата е? Да не си сложил някой 0.25? Я го провери дали не е прекъснал.
И какво значи 45 V ефективни при постоянно напрежение? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 21:38 Заглавие: |
|
|
Ами да, с траф 2х30 .. да ще е трудно да излезе 40 волта стабилизирано. Входното напрежение за стабилизатора (при товар! и зависи от товара!) може да падне в единия случай до 30 в другия няма да е по ниско от 60 волта, зависи как си вързал трафа. При едното няма да стабилизира над 30-на волта при другото Т2 ще грее много и ще губиш излишна мощност и ще грее и трафа.
Кондензатора не го махай добре си е там. Маха смущения от потенциометъра. При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.
Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. Учудва ме въобще че има проблеми със стабилизатора и по специално с Т3. Ако всички елементи са наред и са като на показаната схемата и връзките са наред няма логика Т3 да гърми и да се товари въобще. Сложи резистори на базите на Т1 и Т3. Така поне ще можеш да мериш на спокойствие без да гърми нищо.
И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.
И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. Резистор в базата на Т1 ще премахне и този евентуален проблем. Резистора трябва да между средния на потенциометъра и връзката Т1 и Т3 разбира се. _________________ Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 21:48 Заглавие: |
|
|
| eler написа: | R2 колко вата е? Да не си сложил някой 0.25? Я го провери дали не е прекъснал.
И какво значи 45 V ефективни при постоянно напреженноие? |
здрав е резистора,и е 5W
напрежението 40V е измерено върху товар,следоваелно е постояно. _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 21:56 Заглавие: |
|
|
| joda написа: | ...... При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.
Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. .....И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.
И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. ...... |
Що не вземете да си пишете на лични или по пощите и да решите всички проблеми
| californieca написа: | | напрежението 40V е измерено върху товар,следоваелно е постояно. |
Боже, боже ужас  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 22:02 Заглавие: |
|
|
| joda написа: | Ами да, с траф 2х30 .. да ще е трудно да излезе 40 волта стабилизирано. Входното напрежение за стабилизатора (при товар! и зависи от товара!) може да падне в единия случай до 30 в другия няма да е по ниско от 60 волта, зависи как си вързал трафа. При едното няма да стабилизира над 30-на волта при другото Т2 ще грее много и ще губиш излишна мощност и ще грее и трафа.
Кондензатора не го махай добре си е там. Маха смущения от потенциометъра. При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.
Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. Учудва ме въобще че има проблеми със стабилизатора и по специално с Т3. Ако всички елементи са наред и са като на показаната схемата и връзките са наред няма логика Т3 да гърми и да се товари въобще. Сложи резистори на базите на Т1 и Т3. Така поне ще можеш да мериш на спокойствие без да гърми нищо.
И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.
И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. Резистор в базата на Т1 ще премахне и този евентуален проблем. Резистора трябва да между средния на потенциометъра и връзката Т1 и Т3 разбира се. |
трафа има 2 намотки по 30V променливо,след греца е 50V,без товар,като свържа товара и като замерия върху него,отчитам 45V и 3А
по отностно транзисторите мисла че няма проблем да са си останат така...а за R1 ако не се лъжа е 1Ком  _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 22:15 Заглавие: |
|
|
| RC написа: | | joda написа: | ...... При по стар такъв и без кондензатор може да гръмнеш нещо (вързано към стабилизатора) непредвидено за по-голям волтаж. Просто развържи базата на Т1 с един резистор. Той няма да пречи дори без да го смяташ с формули. 5-600 Ома трябва да свършат работа.
Но това не решава проблема с Т3. Ако използваш дарлингтонови двойки вместо обикновените транзистори на схемата може и от там да идва проблема. Продават некачествени транзистори и ако Т1 е такъв и най-малката утечка ще се усилва от Т2 достатъчно за да продължава да пуска ток въпреки отпушения Т3 (сработила защита). Тогава нараства напрежението върху R2 и БЕ на Т3 започва да се товари дори при малко пренапрежение понеже е свързан директно. Ако Т3 е дарлингтон защитата ще сработи при по-висок ток а и може и да не сработи защото може и да не успее да шунтира Т1 и Т2. Има шанс само ако Т2 (или Т1) също е дарлингтон. .....И да, вярно е че по мощните транзистори греят по малко но това важи само ако прехода КЕ е в напълно отпушено състояние. В случая при голям ток пак ще грее ако е без радиатор без значение колко е мощен защото КЕ на Т2 никога няма да премине в наситено състояние и с това няма предимства пред малко по маломощните. Като за начало просто използвай нормални PNP транзистори или ако имаш мощен дарлингтон то замени и Т1 и Т2 с него.
И да, ако R1 е с малка стойност от там може да идва голям ток който ще минава и през Т3 (ако е сработил). Но надали е така щото досега да е изпушил потенциометъра. ...... |
Що не вземете да си пишете на лични или по пощите и да решите всички проблеми
| californieca написа: | | напрежението 40V е измерено върху товар,следоваелно е постояно. |
Боже, боже ужас  |
колега не виждам проблем с останалите колеги да се справяме с проблема,ако не те кефи темата никои не те кара да пишеш и да се занимаваш с моите "глупости".
Тук влизам за да видия къде има грешка по схемата,как може да се отстрани,какво може да се очаква..... и очаквам хора които имат или са имали подобен проблем да се сподели да не се допуска след това,а аз получавам само напатки от хора......ами като сте толкова знаещи споделете и на останалите.....и те да разбеат колко се знае..
не ме интересува дали ще се заключи темата или ще ме изтриете от форума,просто се опитвам да намерия проблема,и схемата въпреки всичко работи добре,регулира от 0-40V/3А,само защитата ме претиснява...
сори за правописа,просто пиша на фонетичен и базам затова  _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Авг 11, 2007 23:40 Заглавие: |
|
|
Добре де, NPN имах пред вид. Извинявам се и за правописните грешки!
Ако R1 e с малка стойност и потенциометъра е в горно положение се затваря веригата (+)-R1-PR1-T3-товар-(-). Това става ако и Т3 е отпушил (тогава товара е голям а и Т1 и Т2 не са достатъчно проводими). Ако потенциометъра е близо до, но не е в съвсем горно положение (последните 100-200 ома) тока през него би се определял от R1 и тези последни 100-200 ома. Може и да бъркам но мисля че това не би било добре ....
Напрежението след изправителя има пулсации. Директно замерване с волтметър не помага защото се мери някаква усреднена стойност. Трябва да си сигурен че минималното е достатъчно за да не се наруши работата на ценера и стабилизатора като цяло. Ако променливото от трафа е само 30 волта при достатъчно голям товар ще имаш проблеми. При малък обаче не. Филтриращи кондензатори с голям капацитет биха помогнали донякъде да увеличиш максималния допустим товар.
Както и да е, нямах намерение да дразня никого и нямам, но човека си е прав. На който не му харесва да не пише. Дори да е модератор. Ако всички бяхме професионалисти нямаше да пишем тук. Когато аз се учех (не че се научих ) нямаше кого да питам. _________________ Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Авг 12, 2007 0:02 Заглавие: |
|
|
| joda написа: | Добре де, NPN имах пред вид. Извинявам се и за правописните грешки!
Ако R1 e с малка стойност и потенциометъра е в горно положение се затваря веригата (+)-R1-PR1-T3-товар-(-). Това става ако и Т3 е отпушил (тогава товара е голям а и Т1 и Т2 не са достатъчно проводими). Ако потенциометъра е близо до, но не е в съвсем горно положение (последните 100-200 ома) тока през него би се определял от R1 и тези последни 100-200 ома. Може и да бъркам но мисля че това не би било добре ....
Напрежението след изправителя има пулсации. Директно замерване с волтметър не помага защото се мери някаква усреднена стойност. Трябва да си сигурен че минималното е достатъчно за да не се наруши работата на ценера и стабилизатора като цяло. Ако променливото от трафа е само 30 волта при достатъчно голям товар ще имаш проблеми. При малък обаче не. Филтриращи кондензатори с голям капацитет биха помогнали донякъде да увеличиш максималния допустим товар.
Както и да е, нямах намерение да дразня никого и нямам, но човека си е прав. На който не му харесва да не пише. Дори да е модератор. Ако всички бяхме професионалисти нямаше да пишем тук. Когато аз се учех (не че се научих ) нямаше кого да питам. |
пак повтарям че схемата като цяло работи и няма проблем за това което искам ,само защитата нещо куца,винаги при елементарните схеми ми има някаква издънка
ще пробвам с допулнителния резистор и ще драсна пак,лека и мека от мен  _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|