Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Схема за сравняване на 4 напрежения
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Noel
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Апр 2004
Мнения: 2767

МнениеПуснато на: Вто Авг 21, 2007 17:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо не опиташ с А277 ?
_________________
Ако не мога да го поправя значи не е развалено .........но живота крие и изненади Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Юни 2005
Мнения: 513
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 26, 2007 15:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробах да начертая нещо но се оказа че нямам с каквво да го снимам но идеята е елементарна.Правят се четири еднакви модула състоят се от операционен усилвател .На входа инвертиращия се подават три от напреженията минали през шотки диоди ,а на неинвертиращия четвъртото напрежение също през шотки диод.Така имаме единица на изхода на усилвателя само когато впросното "четвърто" напрежение е наи-голямо.По същия начин и останалите три напрежения с такива модули.Схващаш идеята нали?.Е нее е с ПИК ама ще работи
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост






МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 1:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Трябва да се задейства само един ключ по едно и също време. А напреженията може и всичките да са еднакви. Това са условията. С еднакви стъпала няма как да стане ако трябва да се изпълнят точно условията. Ако ще е чисто аналогова техника трябва поне да имат приоритет стъпалата за да може при еднакви напрежения да се задейства само едно. Според мен с аналогова техника ще стане значително по-сложно от колкото с цифрова защото с аналоговата ще се имитира логическо устройство.
Върнете се в началото
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Юли 2005
Мнения: 1673
Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 7:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Ква стана тя... Sad
Цитат:
Търся схема за сравняване на 4 напрежения между 5 - 0V, която да следи 4 точки и което напрежение от четирите е по-голямо да задеиства един от четири ключа който съответства на една от четирите точки.

Сега пък:
Цитат:
Трябва да се задейства само един ключ по едно и също време. А напреженията може и всичките да са еднакви.

Аз ли съм нещо ненаред. Sad Sad Sad
Аналоговите ключове могат да се настроят по- прецизно. Разбира се най-добре ще е с микроконтролер, но не виждам как при 4 еднакви напрежения замисленото устройство ще реагира и ще подаде информация на един от изходите.
_________________
http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
SolarManiak
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Авг 2007
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 9:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Много се радвам че прояжихте такъв интерес към въпроса ми за това си мисля че трябва да ви кажа за какво ще се използва а имено за система за насочване на слънчев колектор но не такъм които се ползва за подгряване на домакински бойлер а такъв който фокусира слънчевата светлина но за да работи трябва винаги да е насочен срещу слънцето
цялата система е съставена от три части :
1. светлочуствителен модул (светлонепропусклива кутия в която са разположени симетрично 4-ри фото транзистора върху едната от вътрешните страни а на срещулежащата страна има пробита малка дупка през която да минава лъч слънчева светлина и при накланяне в една или в друга посока този лъч ще попада на един или друг фототранзистор)
2. схема за сравняване на сигналите от модул 1 това за което искам вашата помощ
3. механична част състояща се от два електродвигателя които да движат колектора по "X" и по "Y" и разбирасе малко механика и метални конструкции плюс доста огледала Smile[/img]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 9:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Другия път опиши задачката още в началото. За какво си ти цели 4 фоторезистора?! С два не става ли? И с 40 пак ще работи точно толкова добре колкото и с 2. А с два схемата ще си е чисто аналогова и е даже простичка. Сигурно има и готови. А ако искаш настройка по хоризонтала и вертикала то това са два еднакви но отделни и напълно независими модула.
Върнете се в началото
Гост






МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 9:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Исках да кажа два модула за X и Y с по два резистора. А не един модул с 4 резистора.
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 10:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж долния линк може да помогне:

http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=32638&topicshow=%D1%CE%C2%C0%CB%CA%C0%20%EF%EE%EC%EE%F9
_________________
Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 14:34    Заглавие: Отговорете с цитат

SolarManiak написа:
Много се радвам че прояжихте такъв интерес към въпроса ми за това си мисля че трябва да ви кажа за какво ще се използва а имено за система за насочване на слънчев колектор но не такъм които се ползва за подгряване на домакински бойлер а такъв който фокусира слънчевата светлина но за да работи трябва винаги да е насочен срещу слънцето
цялата система е съставена от три части :
1. светлочуствителен модул (светлонепропусклива кутия в която са разположени симетрично 4-ри фото транзистора върху едната от вътрешните страни а на срещулежащата страна има пробита малка дупка през която да минава лъч слънчева светлина и при накланяне в една или в друга посока този лъч ще попада на един или друг фототранзистор)
2. схема за сравняване на сигналите от модул 1 това за което искам вашата помощ
3. механична част състояща се от два електродвигателя които да движат колектора по "X" и по "Y" и разбирасе малко механика и метални конструкции плюс доста огледала Smile[/img]


Да беше започнал с това!

Най евтиното решение в случая е използването на микроконтролер в който са заложени позициите на панела за цялата година.
Идеята ти за датчика е трудно приложима. За подобни датчици се използват 4 фотоклетки разделени с кръстат сенник от чиято височина зависи и точността на позициониране но неприятното в подобни решения е че е необходимо постоянно обслужване - почистване на оптичните елементи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2005
Мнения: 369
Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 15:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Ха май ще се дойде на моя вариант с контролерчето Smile) пък и може да го ползва и за управлението на двигателите, отчитане на температурата и т.н абе ако му се играе да каже поне малко конкретни данни че току виж и софтуера съм написал Smile)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals