 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
rook Нов потребител

Регистриран на: 16 Апр 2008 Мнения: 4 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пет Апр 18, 2008 16:10 Заглавие: |
|
|
Имаме механични мишени, които като ги удариш в центъра и капачето пада. В мишената е разпробит отвор (да речем 40мм) и отзад има капаче което е закрепено в долния край (панта) и е свободно в горния. Когато мишенат бъде уцелена в отвора, т.е. попадението е по капачето, то пада. Проблема при тях е, че маломощните пушки не могат да го съборят(особено когато е в долния край близо до пантата), а мощните го събарят където и да уцелят мишената (т.е. без да са уцелили отвора). Това което искам е да направя безконтактна мишена. Съчмата да минава през мишената без да се оказва някакво механично въздействие. Причината - да се отчита правилно попадението, както от маломощни, така и от мощните пушки. Основния проблем е как да направя така, че да отчита мишената, кога съчмата е минала през отвора. Исках да премахна механично-електрически вариант поради причата, която я има и при механичните мишени.
нормална механична мишена (изглед отстрани и посоката на съчмата е от дясно на ляво, лявата мишена е заредена, а дясната е уцелена)
това нагънатото и тънкото е въженцето за зареждане. Искам да премахна тази движеща се планка (обясних защо) и да поставя някакъв датчик който да отчита преминалите през отвора сачми.
@ ganevec отчитането на минапа съчма през дупката е основния проблем. аз исках да се отчита и удара в мишената за да се избегнат фалшивите попадения (когато например се удари съчмата в мишената и се пръсне, някое пърченце може да мине през отвора).
Благодаря на всички за идеите.
@ *joda Най-най лесен ми изглежда варианта да отделя планката която ще е за дупката от мишената и да монтирам по един пиезо датчик на мишената и на планката която ще регистрира преминалите през отвора сачми. Добър ми се струва и начина да се направи намотка след дупката(защото ще е безконтактен метода на отчиане), но ми се струва сложно като изпълнение. Този с със струните от китара ми се струва още по-сложен .
Мишените са за многократна употреба и всякакъв вариант в който да е заложено умишлено сменянето на някакъв консуматив е неудобен.
Знам, че искам мнго . Отново ви благодаря за отговорите които сте дали и се надявам да се стигне до някакъв добър вариант. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tchav Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юли 2004 Мнения: 753
|
Пуснато на: Съб Апр 19, 2008 8:08 Заглавие: |
|
|
| rook написа: | | Най-най лесен ми изглежда варианта да отделя планката която ще е за дупката от мишената и да монтирам по един пиезо датчик на мишената и на планката която ще регистрира преминалите през отвора сачми. |
Според мен това е варианта. Другият не става, защото оловото няма да повлияе на индуктивността на намотката. Ако ставаше така, хронографите щяха да се правят на този принцип, а не фото. _________________ Сашо Чавдаров |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bobykafe Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004 Мнения: 1325 Местожителство: Стара Загора
|
Пуснато на: Съб Апр 19, 2008 16:48 Заглавие: |
|
|
Ако се направи закрепването, както е в attachment и синьото е датчика /оптичен, индуктивен и т.н./ мисля, че би могло да се направи. Ако съчмата уцели отвора, то подвижната част отзад ще мръдне назад от удара и ще се отмести от датчика. Проблема с разликата в чувствителността горе и долу може да се намали, като окачването се реализира по- нависоко от горната част.
EDIT: датчика може да бъде отстрани, а не отдолу, като по този начин съчмите няма да падат върху него. _________________ Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Съб Апр 19, 2008 21:14 Заглавие: |
|
|
@bobykafe проблема на този вид мишена (която си дал и на останалите подобни) е, че когато мощна въздушна пушка не уцели отвора (дупката), а някъде по мишената, то тя тяка се разтриса (разтреперва), че капачето(подвижната част) се мърда все едно е ударено от маломощна въздушна пушка. Това е основния проблем поради, който искам да няма механично отчитане. Разликата в мощностите на пушките е голяма. Ако бяха еднакви пушките, щяхме да настроим всяка една мишена без проблем, независимо от нейния тип и изпълнение. Пак ще кажа че когато има механична движеща се част, то тя трябва да не се влияе от силата на пушката, а това е много трудно да се направи. Първоначално се бях спрял на безконтактно отчитане, но явно няма подходяща схема (датчик).
Отново Ви благодаря за съветите които ми давате. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Minkov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Авг 2005 Мнения: 216 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Апр 20, 2008 11:09 Заглавие: |
|
|
Само в метал детектор е спасението (металотърсач). За да не засядат парчета в тялото на бобината, на входа на отвора от страната на стрелеца, ще се направи скосен метален обръч (бордюр), който да отбива сачмите към стената (периферията) на мишената, а и самата бобина може да отстои на 5-6 cm зад стената, за има място да падат парчетата.
P.S.: Конструкцията се усложнява, но това е мишена за многократна употреба все пак.
За регистриране на попадение извън десятката, могат да се ползват най-обикновени електретни микрофончета или пиезо датчици, залепени към дъното на мишената, свързани синфазно. За да не се регистрира шум от вятър, най-добре е тялото да се изработи от дебела желязна плоча. Отделно за сигнала от микрофоните ще има и лентов звуков филтър, който да пропуска само характерния шум от удар на сачма. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|