Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Моля за помощ за задача по физика (с тоци е)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004
Мнения: 1325
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 21:27    Заглавие: Отговорете с цитат

dobrix Като цяло си прав за сметките.
Всяка задача се решава спрямо заданието обаче Wink
Ако има външна непоказана верига, аз мога да приема, че тази верига е с безкрайно високо съпротивление с цел опростяване на сметките и никой не може да каже, че не съм прав; мога да си добавя и външен променливотоков генератор от совалка, който е с честота 0,7 херца и тогава да те питам тебе кога ще изгори крушката?
_________________
Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 238
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 22:40    Заглавие: Отговорете с цитат

MorningEnergy:с нетърпение ще,чакам решението ти.Но дано не е само прословутата сутришна енергия,която на мене действа по друг начин.Ще се опитам да ти помогна ,като изложа моето ,тъпо,разсъждение което да изключиш в решението на задачката -сътворена от малоумен питател на блага живущ в бедната ни Държавица.
Първо да вземеш в предвид закона на Ом,после на повърхностните токове,особенно на ИЗТИЧАШТИТЕ. Та по Омовия закон лампата ти е с точно 1ом(4ом реплеи). съпротивление,и като сложим паралелното на нея 1.7ом. от трите R-та,от към златото се получава горе-долу над 1ом.Първо : няма как да светне лампата от батерията(освен ако не е с голям ампераж),но първо ще, се запалят R-те.Няма начин и да светне от външните две точки,както знаем тока е като Габровеца-все по-прякото гледа.Второ : не знам какво е втичащ и изтичащ ток ,но по тая схема имайки в предвид външните две точки -има пад от товара а и ток не се втича и изтича-това да не е спукана лейка.И трето: ако питането в тази задачка-закачка в която не са указани мощността на R-те ,а само на лампата -то това е само загубено време.
С уважение!!


Последната промяна е направена от nia на Пет Ное 28, 2008 23:26; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004
Мнения: 1325
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 23:03    Заглавие: Отговорете с цитат

nia написа:

Първо да вземеш в предвид закона на Ом,после на повърхностните токове,особенно на ИЗТИЧАШТИТЕ. Та по Омовия закон лампата ти е с точно 1ом. съпротивление

По задание : 500мА, 1 Ват...
I^2 * R=1W
R= 1/0.25 = 4 ома...
_________________
Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 238
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2008 23:12    Заглавие: Отговорете с цитат

<R = U/I>
Извинявам се за грешката, но и това не променя нещата.
Даже по кофти, 1.7ом.върху 4ом. ?-кое ще светне по на пред.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2008 0:41    Заглавие: Отговорете с цитат

bobykafe написа:
dobrix
...Ако има външна непоказана верига, аз мога да приема, че тази верига е с безкрайно високо съпротивление с цел опростяване на сметките и никой не може да каже, че не съм прав...

Точно така. Схемичката е свързана към генератор на ток (около 2,8А на пръв поглед). Никой няма да каже, че не си прав, не бой се. Давай смело! Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
grizzly
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Ное 2008
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2008 0:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Мда. Куца ми електростатиката ама това поле от 8.45V/m вътре в нишката е предизвикано от някакъв ток който тече през нея.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5 Интензитет на поле.

Обаче нещо не можах да се оправя с мерните единици.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2008 8:05    Заглавие: Отговорете с цитат

grizzly написа:

Обаче нещо не можах да се оправя с мерните единици.

Вероятно имаш предвид това от WIKI за златото:
Electrical resistivity (20°C) = 22,14 nΩ·m
В техниката се ползва производна единица, която е един милион пъти по-голяма: 0,02214 Ω*mm^2/m.
Първата се отнася за куб (от злато Shocked ) със страна 1метър, а втората - за проводник с дължина 1м и сечение 1мм^2.
Използвай втората - по-удобно е.
Извинявам се, но ми омръзна да пиша по темата.
Чао, здраве и успехи на всички!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MorningEnergy
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 25 Ное 2008
Мнения: 132

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2008 18:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо не ми излизат сметките.
Как да я реша като не ми е дадена мошността на резисторите.
Тая задача почва да ми лази по нервите Evil or Very Mad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004
Мнения: 1325
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2008 18:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Най- общо казано:
Лампата работи на 1W / 0.5A= 2V напрежение, т.е. ако говорим за обикновена крушка с нажежаема жичка, всяко напрежение под два волта се приема за нормално и крушката ще свети, без да изгори.
Батерията в схемата е с напрежение 2 Волта и има свързан последователно резистор 5 Ома, т.е. напрежението върху крушката със сигурност е под 2 Волта. Златната нишка не се взима под внимание, защото не е свързана във верига!

Още на втора страница ти го казах и смятам да спирам и аз да пиша по темата Evil or Very Mad
_________________
Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2008 18:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Нещо не ми излизат сметките.
Как да я реша като не ми е дадена мошността на резисторите.

Къде пък в законите на Кирхов се изисква мощността на резисторите ,човече ти не разбра ли ,че тази задачка изисква да си ползваш сивото вещество и знанията ,ако имаш такива ! Още нещо само ще добавя ,ако е вярно това за златото ,тока и.т.н ,най грубо сметнато тока май излиза към 50КА ,не я виждам тази жичка с D=0,1mm при тоя ток.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals