| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
gakal Опитен потребител

Регистриран на: 17 Мар 2007 Мнения: 687 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Нед Дек 21, 2008 23:29 Заглавие: |
|
|
Тодоре, понеже питаш за Пловдив- ще те насоча към Викиват, там вероятно ще я има твоята променлива бобина, но само с нея не става- колегите достатъчно ясно ти го казаха.Ако можеш по-конкретно да обясниш със схема какво искаш да направиш вероятно ще мога да ти помогна с необходимите елементи.
Успех! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пон Дек 22, 2008 0:21 Заглавие: |
|
|
| Излъчването в ефира без лиценз е незаконно. Глобите са солени. Не че непременно ще те хванат, но да предупредя все пак. Конкрето за тези честоти се изисква радиолюбителски лиценз. Той е евтин. Плаща се такса за изпит и се явяваш на изпит. Изисква малко подготовка. Виж този сайт: http://radiohobby.hit.bg/. За излъчване без лиценз има определени три обхвата. Потърси за CB (citizen band), PMR и LPD. Пък за слушането - слушай колкото си искаш. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Дек 22, 2008 0:27 Заглавие: |
|
|
Всъщност, не искам да ставам досаден, но точно около 100 MHz, ако излъчваш и нямаш наистина добър контрол на честотата, е (меко казано) много лесно да влезеш в обхвата на най-слушаните радиостанции!
При което ще има множество бесни съседи
Според мен, за предавател - ако човек не е МНОГО напред с материала - е най-добре да си купиш кит за радиопредаване и да си го сглобиш, там поне паразитите по платката са изтествани. Много горещо препоръчвам стабилизация с кварц на честотата, а не пинизи с PLL които я работят, я не.
Нямам линкове подръка (не съм радиолюбител) но съм съвсем сигурен че съм срещал нескъпи такива китове по Интернет да се продават. Обикновено вървят без антена обаче, а антената е тънкост.
Естествено ако имаш много пари, скачаш на комерсиално произведен любителски клас предавател, и забравяш за всичките си проблеми. Но съм чувал че са солени цените на УКВ предавателите. Освен това голяма част от 'сериозните' са с лампи в изхода, което автоматично значи: тежки и скъпи за доставка
(И сега да не ме погнете всички тука за тия лампи, казах ГОЛЯМА ЧАСТ, не всички, особено ако разчиташ да хвърлиш поне на няколкостотин километра, не до ВЕФ-а в съседската къща!) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
todor943 Нов потребител

Регистриран на: 01 Авг 2008 Мнения: 26
|
Пуснато на: Пон Дек 22, 2008 0:57 Заглавие: |
|
|
| Сега да си дойдем на думата.Някой има ли добри схеми за BH1417 или пък нещо по-добро?В най-лошия случай схемка с 2-3 транзистора и лесни за намиране части? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Дек 22, 2008 5:41 Заглавие: |
|
|
| gakal написа: | | там вероятно ще я има твоята променлива бобина, но само с нея не става- колегите достатъчно ясно ти го казаха. |
Колегата не чува... Той иска схема на предавател - една интегралка и хоп-троп, ето предавател.
Или както има един популярен лаф - "ни приема, ни предава!"
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пон Дек 22, 2008 15:27 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Имам съвсем малък опит с предавателите |
| Цитат: | | освен един мултиметър не разполагам с друга измервателна техника |
Ей само заради тези две неща трябва да се откажеш. Според мен си се захванал с непосилна задача. Конструирането и особено настройката на ВЧ-устройства не е проста работа. Искаш схемата, да налепиш елементите и хоп - готово. Не става така за съжаление. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Вто Дек 23, 2008 19:04 Заглавие: |
|
|
| Имам някаква схема на радиопредавател с доста голяма мощност, но не е за препоръчване да се прави подобно нещо ако нямаш лиценз. Ще те чуят и в околните градове... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Дек 24, 2008 7:11 Заглавие: |
|
|
Има и варианти на разни устройства с къс обхват, в които генерацията и FM модулацията е толкова интегрирана, че може наистина да се мине метър с "интегралка"
Но за съжаление обхвата на тея работи е няколко метра, макс 100 метра. Примери - чипове за алармите на радиостанции, чипове за безжични слушалки... Виждал съм такива в които няма нито една индуктивност (камо ли кондензатор) дето да се настройва - само няколко фиксирани SMT индуктивности / капацитета на платката и чипа, и устройството пасе!
Но с мощност няколко миливата, няма да чуеш, още по-малко пък да говориш на станция в орбита
| todor943 написа: | | В най-лошия случай схемка с 2-3 транзистора и лесни за намиране части? |
Присъединявам се към колегата! Ако някой намери схемка за FM модулация на УКВ сигнал и усилването му, цялата с 2-3 транзистора, да ми се обади! Обещавам, ако спечелим нобелова награда, да делим премията 50/50! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Сря Дек 24, 2008 12:23 Заглавие: |
|
|
| Е, имам схема с 4 транзистора и мощност 4W, но има доста завързани настройки. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|