 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
мармот Опитен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2007 Мнения: 1158 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 13:03 Заглавие: |
|
|
Да беше написал досега свалени ли ги мериш,или барем с изваден процесор.По захранване на процесора всичко над 3-4 Ома не е късо. _________________ Ремонт на лаптопи
Зарядни за лаптоп |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 14:06 Заглавие: |
|
|
Благодаря за добрите думи.
Всъщност не знам какво още да Ви посъветвам, аз съм лаик в областта на импулсните захранвания, но специално с изходните кондензатори имах проблеми при един направисамски проект, та ми се наложи да почета.
Тези кондензатори не са никак скъпи. Ако ще горите бензин за смолян - пловдив, или ще поръчвате по куриер, така или иначе ще направите разход, сравним с общата стойност на поръчката. Затова купете малко резервни, и няколко различни капацитета - да има. Изходния блок на захранванията на процесорите е МНОГО капризен.
Какво още може да е гръмнало - ами, така не мога да гадая като врачка, чувал съм че контролерния чип (който всъщност е регулатора) обикновено оцелява, а изпукват дискретните mosfet-ове, които работят при тежък режим. Ако ще пипате и сменяте тях, ЗА БОГА, заземителна гривна на ръката и заземен поялник! Иначе шанса да ги пукнете от статично електричество е примерно 50%.
Внимавайте с монтажа и демонтажа. В този блок текат огромни токове, макар и при нищожни напрежения. Пистите са проектирани специално с оглед охлаждане и взаимна (не)интерференция, затова забравете за мостчета с жичка, паяковидни монтажи и прочее. Трябва да бъде механично много чисто всичко.
Тук имаше един колега, ако не се лъжа tropper, който специализира в импулсни и е много напред с материала. Ако е все още наоколо и има желание, нека се включи и той. _________________ “Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…” |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
grigor Опитен потребител

Регистриран на: 14 Фев 2006 Мнения: 129
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 14:30 Заглавие: |
|
|
| Свалени ги меря единия дава на късо и е 1,8 ома, другия като го меря с капацитет метъра ми дава здрав, като му меря съпротивлението при първоначалното зареждане ми изпищчва уреда след това изчезва съпротивлението, а другите два с омметъра няма изпищяване само зареждане и изчезване на съпротивлението, с капацитетметъра между единия 375 микрофарада, а другия 403 микрофарада. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 15:37 Заглавие: |
|
|
| grigor написа: | | като му меря съпротивлението при първоначалното зареждане ми изпищчва уреда след това изчезва съпротивлението |
Така и трябва да бъде ако капацитета му е по-голям.Оня с 1,8ома сигурация е за в коша.... _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
grigor Опитен потребител

Регистриран на: 14 Фев 2006 Мнения: 129
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 19:08 Заглавие: |
|
|
| Ясно значи остава един изпушил. Някой ако може да ми каже къде се продават такива кондензатори, понеже като гледам каталога на комет нямат такива, а аз другъде не знам къде може да продават такива елементи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 19:33 Заглавие: |
|
|
Сменяй всички. Електролитите рядко 'изпушват' (макар и да им се случва все пак), по-често се скапват с времето. Шанса единия да е сдухан а другите да са като нови е около нулата.
И вземи различни капацитети, да пробваш 1-2 варианта, че точно там са капризни параметрите. Повече инфо има по мрежата, търси "motherboard capacitor modding" (то е 99% за десктопи, ама при лаптопите едва ли нещата са по-различни) _________________ “Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…” |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 19:46 Заглавие: |
|
|
| grigor написа: | zmeios
Според мен сте абсолютно прав. ... |
И аз мисля че е прав .
Ако питаш мен поръчай си от Farnell чрез Комет (Пловдив) кондензатори от LowESR сериите на Rubycon или Hitachi . Не си слагай някакви случайни "ала-бала" LowESR . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Авг 09, 2009 23:42 Заглавие: |
|
|
| Я погледни по-внимателно 179 стр от каталога на Комет ,има и такива ,има и танталови по нататък ,най добре иди на място и покажи твоите ,че иначе май няма да се оправиш ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пон Авг 10, 2009 0:33 Заглавие: |
|
|
А дали не са 2200,0 а 220,0 ще пекат като печки и ще живеят 20минути.
Отдавна производителите на дъна минаха на полимерни кондензатори.  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
grigor Опитен потребител

Регистриран на: 14 Фев 2006 Мнения: 129
|
Пуснато на: Пон Авг 10, 2009 15:47 Заглавие: |
|
|
| Да видях ги ще отида на место. 2200 няма толкова голяма стойност в такъв малък корпус, поне аз ненамерих повече от 680uF |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|