Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за стабилизирано захранване.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 16:02    Заглавие: Отговорете с цитат

УАУ... дори не знам какво е симистор, а взех, че го ползвам без да знам.
Само съм чувал, че има такова нещо но не знам какво прави.
Надявам се да ми свърши работа поне.

П.П. Аз никога не съм учил нищо свързано с електроника. Само в училище малко са ни говорили преди. И смятам, че горе долу мога да направя това онова - дори по някога разбирам и как работят. Smile

П.П2. А1 на маса - ОК.
_________________
Начинаещ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пет Сеп 11, 2009 16:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-грубо казано - същото като "онова", но пуска и "кривия" ток.
Т.е. при отпушен тиристор ако на анода му се подава променливо напрежение (синусоида или с друга форма) на катода му ще има само положителната полувълна. Като диод с тази разлика, че може да се управлява.
При триака (симистора) - квото "влязло" почти същото ще "излезе".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 12, 2009 15:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Направих платката и налепих нещата. Дано не съм объркал нещо Smile
http://krasi.1gb.bg/obshti/IMG_1051.JPG
http://krasi.1gb.bg/obshti/IMG_1052.JPG
http://krasi.1gb.bg/obshti/IMG_1053.JPG
_________________
Начинаещ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Сеп 12, 2009 16:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Калайдисай силовите писти с по-дебел слой калай.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 12, 2009 22:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Всичко съм калайдисал. Реших да пробвам това нещо ще тръгне ли - разбира се нищо не стана. Smile
Имам някакво трансформаторче на което има 15 и 30 волта (около 3А). Сложих два транзистора, големия кондензатор и греца.
Първо на 15 волта. Мера на изхода - 1,2 волта. Меря входящото 21 волта (това става заради големия кондензатор поради незнайна за мен причина).
Реших да сложа 30-те волта от трансформатора. Сложих ги - пак същата работа. 1,2 волта на изхода. Премерих пак входящото напрежение на кондензатора - малко над 40 волта Shocked Laughing (лошо).
Само единият транзистор и стабилизатора се загрява малко. Пушекът още не е излезнал.
Гледах аз гледах... всичко май добре съм го направил. Гледах и pdf-ите пак добре изглежда. Не знам защо но си мислих, че нещо от стабилизатора може да е. Свалих го. Пробвах го само него - нищо. Не баца. На in му слагам един път 15 волта - на изхода под 1V. Решавам, че са малко и свързах два акумулатора 12+6. Пак пробвам и пак същата работа. Явно не е работил от самото начало или аз нещо съм го изгорял. Имам некви други в нас - 7912 ама нещо не мога да ги пусна бе деба... на изхода са ми 9 волта (може просто да не работят).
Та това за сега. Утре ще изнамеря от някъде нов стабилизатор и ще пробвам. Пак ще прегледам всичко на свежа глава. Нещо трябва да съм сбъркал. Ако много се закучи работата ще покажа по-подробно как съм направил всичко за да ми кажете има ли грешка.
_________________
Начинаещ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2009 8:01    Заглавие: Отговорете с цитат

glizan написа:
... Имам некви други в нас - 7912 ама нещо не мога да ги пусна бе ....

Серията 79ХХ е за отрицателни напрежения Exclamation
При това и изводите не са като на 78ХХ.
- "Малкия" транзистор как се казва (конкретния който си сложил) ?
- сигурен ли си как си сложил ценера (как се казва и той)?
Него може и да го откачиш от единия край на първо време докато на изхода излезе това което трябва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2009 10:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами вече нищо не мога да правя защото нямам раборещ стабилизатор. Вчера и аз гледах datasheet на 7912 и аз видях, че няма да стане.
Малкия транзистор е BD238
На ценера пише 600/15 MN. Него както и другите диоди ги меря с мултицета как се отпушват - ценера го слагам на обратно.
Ето и другите pdf-и, които гледам:
http://krasi.1gb.bg/obshti/datasheet/2n3055.pdf
http://krasi.1gb.bg/obshti/datasheet/7812.pdf
http://krasi.1gb.bg/obshti/datasheet/bta26.pdf

RC спокойно. Аз тепърва ще започвам да оглеждам схемата. Ще ходя и при един приятел, които разбира в пъти повече то мене (и той да погледне). Така, че няма страшно. Рано или късно ще видя къде е проблема.
_________________
Начинаещ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2009 10:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Тиристора и ценера ги махни докато тръгне схемата. Добре е мощните резистори да са монтирани на разстояние над платката. Преди да монтираш новия стабилизатор го пробвай само него. И да е 7812, а не 7912.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2009 11:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Премерих пак входящото напрежение на кондензатора - малко над 40 волта
Точно колкото да изпука 7812 ,те повече от 35В на входа не издържат. Ценера ти силно ме съмнява да е ценер ,откачи го и следвай указанията на RC !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
radev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009
Мнения: 658
Местожителство: Sofiq

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2009 11:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Най добре е да попрочетеш за работата на елементите които ползваш, какво правят в ел. схеми и защо са там а не на друго място. Smile
_________________
Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals