| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
the_bull Опитен потребител

Регистриран на: 31 Май 2007 Мнения: 660 Местожителство: Монтана(Студент в Русе)
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 0:29 Заглавие: |
|
|
Този символ се използва за обозначение на ел.мотор като цяло в случая не съм сигурен колко правилно е използван. В твоя случай имаш 2 намотки-> Една пускова,една работна. Пусковата има по високо съпротивление. Свързваш ги паралелно 2 намотки като пусковата си минава съответно през кондензатора и центробежния изключвател. В общи линии при развъртане на мотора за кратко трябва да заработи пусковата намотка да се развърти ротора и след това пусковата да се изключи като мотора да остане да работи на своята работна намотка. Това е принципа на който работи този мотор. В твоя случай след като се развърти до определени обороти превключвателя на ротора изключва пусковата намотка. При свързване каквито и опити да правиш ако при пускане не тръгне да се развърта мотора не дръж мотора прекалено много под напрежение защото може да го изгориш. Но така или иначе изпитвам опасения че вече е съсипан или е на път да стане щом имаш нарушена изолация. _________________ Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване." |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Kirilpm Нов потребител

Регистриран на: 24 Окт 2009 Мнения: 13 Местожителство: Pomorie
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 5:52 Заглавие: |
|
|
| Нарушена изолация имах на кабелите изведени от намотките.Сега когато премерих всичко изглежда нормално.Никой полюс от намотките не дава верига с корпуса на статора.Неска живот и здраве ще го развъртя.По принцип мотора нямаше конденазтор.Благодаря на всички,които отделиха време и се отзоваха. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 7:56 Заглавие: |
|
|
Дали има пробив към корпус или няма не може да се каже категорично с проверка на верига с обикновен мултицет. За тази цел се използва мегаомметър с поне 500V напрежение (мегер). Това че не ти дава верига на пищялка не значи че мотора е здрав. Схемата ти е както по картинката като не гледаш това в кръгчето, не му е там мястото и без кондензатора Имаш два опита да уцелиш работната намотка, но ако сбъркаш и оставиш пусковата да работи директно за повече време ще изгори, тя затова е през центробежен изключвател да се изключи след развъртането на мотора. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Kirilpm Нов потребител

Регистриран на: 24 Окт 2009 Мнения: 13 Местожителство: Pomorie
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 10:30 Заглавие: |
|
|
Мерих мерих всичко е здраво.Намотката с по-голямо съпротивление към изключвателя.Другия и край към захранване.Другия край на изключвателя към захранване.Но изключвателя не работи явно и 2-3 секунди след като се развърти трябва да го спирам защото я тормози.Скъп ли е този изключвател и как да го избия културно за да го сменя?Подлежи ли на ремонт?На ръка се движи лесно,няма ръжди и няма откачени пружини.Иначе електромоторчето макар и за 2 секунди камъка ще хвърли.  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sbirov Опитен потребител

Регистриран на: 11 Яну 2007 Мнения: 372
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 12:13 Заглавие: |
|
|
Все още си държа на мнението, но щом искаш да се пробваш - лошо няма
Вържи временно вместо центробежния прекъсвач някакъв бутон и пробвай да го пуснеш.Подаваш захранване и задържаш бутона само докато развърти.Ако пак се "товари" - гърмят 65 лева...
ПП.С тебе май сме колеги - бивш ДАП-аджия съм  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 13:08 Заглавие: |
|
|
| По подобен начин преди време си пусках старата водна помпа. Бутон нормално отворен пускащ оперативните бобини на два контактора. Единия се самозадържа и включва работната намотка, а втория работи само докато е натиснат бутона и управлява пусковата намотка. Споп бутон с нормално затворен контакт изключва помпата. Системата работише нормално доста години с монофазен двигател 0.75kW без центробежен изключвател. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Kirilpm Нов потребител

Регистриран на: 24 Окт 2009 Мнения: 13 Местожителство: Pomorie
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 13:51 Заглавие: |
|
|
Еее верно е,че сме колеги,бая съм се гърчил и аз с барабаните и джантите на любимите ни чавдари със скормните ми 75 килца.За кратко бях в ДАПа на Поморие.В Русе правехме експерименти с тракторови и чавдарови агрегати за понижаване на разход.Иначе идеята с копчето е идеална за мене.След горе-долу колко секунди да изключвам първата намотка? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 16:58 Заглавие: |
|
|
| Аз имах едно време едно шмиргелче, на което му беше изгоряла пусковата намотка и аз станах пускова намотка - засиля го на ръка и включвам захранването. Даже имаше и реверс - на където го завъртя с ръка, на там тръгва. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Kirilpm Нов потребител

Регистриран на: 24 Окт 2009 Мнения: 13 Местожителство: Pomorie
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 18:46 Заглавие: |
|
|
Стана!Върти като бесен,копчето сработи,има сила държи привидно същите обороти както преди,не грее,не пуши,не бие ток от него.Имаше точно място за лустер клема и за едно малко копченце с щипки след 2-3 капки калай и 15 санта изолирбанд стана идеален.Спасителния екип сте добре дошли точа ножове,пълня бутилки с бира и т.н.Спасителния екип сте |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Нед Окт 25, 2009 20:51 Заглавие: |
|
|
Това "малко копче" ще издържи ли на пусковите токове на електромотора бъди сигурен че няма. Копчето трябва да пуска контактор или реле, а не директно пусковата намотка. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|