Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Ремонт на електромотор
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Май 2007
Мнения: 660
Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 0:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Този символ се използва за обозначение на ел.мотор като цяло в случая не съм сигурен колко правилно е използван. В твоя случай имаш 2 намотки-> Една пускова,една работна. Пусковата има по високо съпротивление. Свързваш ги паралелно 2 намотки като пусковата си минава съответно през кондензатора и центробежния изключвател. В общи линии при развъртане на мотора за кратко трябва да заработи пусковата намотка да се развърти ротора и след това пусковата да се изключи като мотора да остане да работи на своята работна намотка. Това е принципа на който работи този мотор. В твоя случай след като се развърти до определени обороти превключвателя на ротора изключва пусковата намотка. При свързване каквито и опити да правиш ако при пускане не тръгне да се развърта мотора не дръж мотора прекалено много под напрежение защото може да го изгориш. Но така или иначе изпитвам опасения че вече е съсипан или е на път да стане щом имаш нарушена изолация.
_________________
Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване."
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kirilpm
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 24 Окт 2009
Мнения: 13
Местожителство: Pomorie

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 5:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Нарушена изолация имах на кабелите изведени от намотките.Сега когато премерих всичко изглежда нормално.Никой полюс от намотките не дава верига с корпуса на статора.Неска живот и здраве ще го развъртя.По принцип мотора нямаше конденазтор.Благодаря на всички,които отделиха време и се отзоваха.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 7:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Дали има пробив към корпус или няма не може да се каже категорично с проверка на верига с обикновен мултицет. За тази цел се използва мегаомметър с поне 500V напрежение (мегер). Това че не ти дава верига на пищялка не значи че мотора е здрав. Схемата ти е както по картинката като не гледаш това в кръгчето, не му е там мястото и без кондензатора Laughing Имаш два опита да уцелиш работната намотка, но ако сбъркаш и оставиш пусковата да работи директно за повече време ще изгори, тя затова е през центробежен изключвател да се изключи след развъртането на мотора.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kirilpm
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 24 Окт 2009
Мнения: 13
Местожителство: Pomorie

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 10:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерих мерих всичко е здраво.Намотката с по-голямо съпротивление към изключвателя.Другия и край към захранване.Другия край на изключвателя към захранване.Но изключвателя не работи явно и 2-3 секунди след като се развърти трябва да го спирам защото я тормози.Скъп ли е този изключвател и как да го избия културно за да го сменя?Подлежи ли на ремонт?На ръка се движи лесно,няма ръжди и няма откачени пружини.Иначе електромоторчето макар и за 2 секунди камъка ще хвърли. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sbirov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Яну 2007
Мнения: 372

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 12:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Все още си държа на мнението, но щом искаш да се пробваш - лошо няма Laughing
Вържи временно вместо центробежния прекъсвач някакъв бутон и пробвай да го пуснеш.Подаваш захранване и задържаш бутона само докато развърти.Ако пак се "товари" - гърмят 65 лева...
ПП.С тебе май сме колеги - бивш ДАП-аджия съм Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 13:08    Заглавие: Отговорете с цитат

По подобен начин преди време си пусках старата водна помпа. Бутон нормално отворен пускащ оперативните бобини на два контактора. Единия се самозадържа и включва работната намотка, а втория работи само докато е натиснат бутона и управлява пусковата намотка. Споп бутон с нормално затворен контакт изключва помпата. Системата работише нормално доста години с монофазен двигател 0.75kW без центробежен изключвател.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kirilpm
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 24 Окт 2009
Мнения: 13
Местожителство: Pomorie

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 13:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Еее верно е,че сме колеги,бая съм се гърчил и аз с барабаните и джантите на любимите ни чавдари със скормните ми 75 килца.За кратко бях в ДАПа на Поморие.В Русе правехме експерименти с тракторови и чавдарови агрегати за понижаване на разход.Иначе идеята с копчето е идеална за мене.След горе-долу колко секунди да изключвам първата намотка?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 16:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз имах едно време едно шмиргелче, на което му беше изгоряла пусковата намотка и аз станах пускова намотка - засиля го на ръка и включвам захранването. Даже имаше и реверс - на където го завъртя с ръка, на там тръгва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kirilpm
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 24 Окт 2009
Мнения: 13
Местожителство: Pomorie

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 18:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Стана!Върти като бесен,копчето сработи,има сила държи привидно същите обороти както преди,не грее,не пуши,не бие ток от него.Имаше точно място за лустер клема и за едно малко копченце с щипки след 2-3 капки калай и 15 санта изолирбанд стана идеален.Спасителния екип сте добре дошли точа ножове,пълня бутилки с бира и т.н.Спасителния екип сте
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 20:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Това "малко копче" ще издържи ли на пусковите токове на електромотора Smile бъди сигурен че няма. Копчето трябва да пуска контактор или реле, а не директно пусковата намотка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals