Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Ремонт на дрелка METABO РЕШЕНО
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Пет Дек 04, 2009 19:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробвай схема с тиристор и еднополупериодно регулиране. Такива са и оригиналните регулатори.

Ако смятах да правиш външно устройство пробвай с ТАЗИ схема. Работи добре и не си губи много мощноста при ниски обороти.

Друг варинат - купи си ключ за Спарки има с регулиране на обороти и реверс - цена около 25лв. Слагал съм такъв марка Marquardt на стара дрелка Елпром. С малко рязане и пилене на корпуса стана. Ако проявяваш интерес ще изровя и схемата по която го вързах за да се получи реверса.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yassen
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2005
Мнения: 401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 04, 2009 21:51    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP написа:
Схемата с триак не поддържа добре оборотите при регулиране ,направи си тази с тиристор ,е губи се малко мощност ,но оборотите се поддържат прилично -справка Джон Ленк "110 схеми с тиристори"


само за протокола... Симистора представлява два тиристора свързани противоположно...
_________________
Младото поколение трябва да възроди Българската електроника
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 04, 2009 22:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре ,че ни обясни ,първо прочети как работи стабилизацията на оборотите в тиристорната схема и после помисли защо не става с два тиристора срещуположно свързани !
Относно това
Цитат:
Друг варинат - купи си ключ за Спарки има с регулиране на обороти и реверс - цена около 25лв.

Да добър вариант ,ако си вземеш същия ключ за SKIL от сервиз BOSH излиза 21 лева ,странно ,но нашенските ключове са по-скъпи !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nikolai_nikolov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Дек 2007
Мнения: 365
Местожителство: гр.Русе

МнениеПуснато на: Съб Дек 05, 2009 10:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Милен,не си напълно прав.Всъшност повечето "оригинални" регулатори са със симистори(например цитирания ключ Спарки).Все пак наистина при тиристорното управление оборотите са малко по-стабилни(поне теоретично).Предимство на симисторното упр. пък е по-големия диапазон на регулиране.Лично аз не съм забелязал някъкъв проблем с оборотите при схемата със симистор(като показаната по-горе).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Съб Дек 05, 2009 17:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Ключовете не са нашенски а са вносни на фирма Marquardt. Дадаха ми го от сервиз на Спарки бил уж за най големите им дрелки. И точно на корпуса му е нарисувана накаква схема с тиристор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nikolai_nikolov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Дек 2007
Мнения: 365
Местожителство: гр.Русе

МнениеПуснато на: Съб Дек 05, 2009 23:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Да наистина на самият ключ е нарисуван тиристор.Ами то остана ГОГО сам да реши,коя от схемите да използва.Всъшност може да реализира и двете(лесни са за изпълнение) и тогава да реши кое е по-добро.Успех.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ГОГО ТОК
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2008
Мнения: 165
Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Нед Дек 06, 2009 12:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте . Благодаря на всички отзовали се .От понеделник я почва отново. След това ще споделя резултата .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Нед Дек 06, 2009 21:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Изрових ти схемите за свързване на въпросния ключ на Спарки. Подобен модел ключове от същата марка Marquardt съм виждал и на перфоратор на Bosch. Явно са някакъв голям производител на ключове и много е вероятно метабото да е с такъв.

Означения върху ключа Marquardt 1298.7201 6(6) 250~ 5Е4
http://picbg.net/u/48737/33344/377954.gif

Схема на свързване на ключа на BOSCH GBH 2-24 DSR
http://picbg.net/u/48737/33344/377956.gif

Схеми за Спарки
http://picbg.net/u/48737/33344/377957.jpg
http://picbg.net/u/48737/33344/377955.jpg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ГОГО ТОК
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2008
Мнения: 165
Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Пон Дек 07, 2009 16:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Особенното на дрелката е двигателя , статора е с една намотка. Ключа е MARQUARDT 1283.0501 5(5)/250~ . Благодаря на Милен за схемите , вършат работа но не решават проблема . Продължавам да го боря . Идеята ми е , щом двигателя върти , трябва да може да се регулират и оборотите . С надежда и в очакване на всякакви идеи !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Окт 2007
Мнения: 330

МнениеПуснато на: Пон Дек 07, 2009 19:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Такъв ключ не намерих на сайта им http://www.switches.com/index.asp

Идеята на тея ключове доколкото я схванах с моя проблем с старата дрелка е следната. Всички намотки се свързват последователно :
Статор - четка - ротор - четка - статор. Реверса е като се обърне посоката на роторната намотка като се разменят местата на четките. А регулирането на оборотите като се включи регулатора последователно в веригата. При натискане до упор се шунтира тиристора. Това е според картинката на моя ключ.

Това че статорната намотка не е разделена на две не променя нещата просто се свързва последователно с четките и на тиристора от ключа.

Дай една снимка в близък план на дрелката ключа и кабелите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals