| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Пет Дек 04, 2009 19:22 Заглавие: |
|
|
Пробвай схема с тиристор и еднополупериодно регулиране. Такива са и оригиналните регулатори.
Ако смятах да правиш външно устройство пробвай с ТАЗИ схема. Работи добре и не си губи много мощноста при ниски обороти.
Друг варинат - купи си ключ за Спарки има с регулиране на обороти и реверс - цена около 25лв. Слагал съм такъв марка Marquardt на стара дрелка Елпром. С малко рязане и пилене на корпуса стана. Ако проявяваш интерес ще изровя и схемата по която го вързах за да се получи реверса. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Yassen Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2005 Мнения: 401 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Дек 04, 2009 21:51 Заглавие: |
|
|
| ELP написа: | | Схемата с триак не поддържа добре оборотите при регулиране ,направи си тази с тиристор ,е губи се малко мощност ,но оборотите се поддържат прилично -справка Джон Ленк "110 схеми с тиристори" |
само за протокола... Симистора представлява два тиристора свързани противоположно... _________________ Младото поколение трябва да възроди Българската електроника |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Дек 04, 2009 22:39 Заглавие: |
|
|
Добре ,че ни обясни ,първо прочети как работи стабилизацията на оборотите в тиристорната схема и после помисли защо не става с два тиристора срещуположно свързани !
Относно това | Цитат: | | Друг варинат - купи си ключ за Спарки има с регулиране на обороти и реверс - цена около 25лв. |
Да добър вариант ,ако си вземеш същия ключ за SKIL от сервиз BOSH излиза 21 лева ,странно ,но нашенските ключове са по-скъпи ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nikolai_nikolov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Дек 2007 Мнения: 365 Местожителство: гр.Русе
|
Пуснато на: Съб Дек 05, 2009 10:28 Заглавие: |
|
|
| Милен,не си напълно прав.Всъшност повечето "оригинални" регулатори са със симистори(например цитирания ключ Спарки).Все пак наистина при тиристорното управление оборотите са малко по-стабилни(поне теоретично).Предимство на симисторното упр. пък е по-големия диапазон на регулиране.Лично аз не съм забелязал някъкъв проблем с оборотите при схемата със симистор(като показаната по-горе). |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Съб Дек 05, 2009 17:18 Заглавие: |
|
|
| Ключовете не са нашенски а са вносни на фирма Marquardt. Дадаха ми го от сервиз на Спарки бил уж за най големите им дрелки. И точно на корпуса му е нарисувана накаква схема с тиристор. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nikolai_nikolov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Дек 2007 Мнения: 365 Местожителство: гр.Русе
|
Пуснато на: Съб Дек 05, 2009 23:43 Заглавие: |
|
|
| Да наистина на самият ключ е нарисуван тиристор.Ами то остана ГОГО сам да реши,коя от схемите да използва.Всъшност може да реализира и двете(лесни са за изпълнение) и тогава да реши кое е по-добро.Успех. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ГОГО ТОК Опитен потребител

Регистриран на: 17 Дек 2008 Мнения: 165 Местожителство: Шумен
|
Пуснато на: Нед Дек 06, 2009 12:43 Заглавие: |
|
|
| Здравейте . Благодаря на всички отзовали се .От понеделник я почва отново. След това ще споделя резултата . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ГОГО ТОК Опитен потребител

Регистриран на: 17 Дек 2008 Мнения: 165 Местожителство: Шумен
|
Пуснато на: Пон Дек 07, 2009 16:38 Заглавие: |
|
|
| Особенното на дрелката е двигателя , статора е с една намотка. Ключа е MARQUARDT 1283.0501 5(5)/250~ . Благодаря на Милен за схемите , вършат работа но не решават проблема . Продължавам да го боря . Идеята ми е , щом двигателя върти , трябва да може да се регулират и оборотите . С надежда и в очакване на всякакви идеи ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Пон Дек 07, 2009 19:25 Заглавие: |
|
|
Такъв ключ не намерих на сайта им http://www.switches.com/index.asp
Идеята на тея ключове доколкото я схванах с моя проблем с старата дрелка е следната. Всички намотки се свързват последователно :
Статор - четка - ротор - четка - статор. Реверса е като се обърне посоката на роторната намотка като се разменят местата на четките. А регулирането на оборотите като се включи регулатора последователно в веригата. При натискане до упор се шунтира тиристора. Това е според картинката на моя ключ.
Това че статорната намотка не е разделена на две не променя нещата просто се свързва последователно с четките и на тиристора от ключа.
Дай една снимка в близък план на дрелката ключа и кабелите. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|