Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Телоподаващо проблем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Dalgia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2004
Мнения: 183
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 25, 2005 18:30    Заглавие: Отговорете с цитат

FARS написа:
Монофазният траф трябва да бъде Ш образен.
Вторичната намотка трябва да е навита с няколко една след друга витка 17-19-22-26V и след като се натовари трябва да пада най-много с 3V.
трансформатор - грец - дросел.

За Ш образния не съм много сигурен че е така защото телоподаващото от което взимам части за проба е навито на U образен магнитопровод а е работещо.
Магнитопровода обаче е близо 60 см2 Question .Днес ходих да гледам и едно правено по поръчка и там е над 50см2.Дали причината е в това че моя е 25см2 Question .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла MSN Messenger
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Мар 25, 2005 19:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Нали това ти кзах докарал си го като електрожен малко сечение,много навивки и голям поток на разсейване.Така се прави падаща характеристика.Като лепне телта и пада напрежението .Освен това кондензатори са строго забранени Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dalgia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2004
Мнения: 183
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Мар 26, 2005 7:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси на всички които се отзоваха явно този траф отива за електрожен .Ще навивам друг с 50см2.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла MSN Messenger
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Мар 26, 2005 23:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Stoy40 написа:
Нали това ти кзах докарал си го като електрожен малко сечение,много навивки и голям поток на разсейване.Така се прави падаща характеристика.Като лепне телта и пада напрежението .Освен това кондензатори са строго забранени Very Happy Very Happy

Че без кондензатори ще работи ли ?

Р.Р. Dalgiq проблема май е в дросела Idea ако няма достатъчно индуктивност няма да има дъга, ако индуктивността е голяма, няма да пуска голям ток, знам от опит Smile .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zxcr
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Юли 2004
Мнения: 624

МнениеПуснато на: Пон Мар 28, 2005 20:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Да!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kilowat
Гост





МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 2:40    Заглавие: Отговорете с цитат

ако не искате падаща характеристика ползвайте тороид Smile))
до сега не сам виждал телоподаващо у-во с тороид ползват стандартни ирансформатори като за електрожен малко по-странно са навързани намотките .
ще се опитам да намеря фабричните схеми на телоподаващото у-во на Struna ad -софиа
ако намеря нещо по вапроса ве ви го пусна да го разгледате
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юли 08, 2007 23:59    Заглавие: Телта лепи Отговорете с цитат

Понеже и аз експериментирам исках да споделя опита си. Не е необходим Ш-образен траф. Твърда характеристика може да се получи и от П-образен (или обикновен както го наричате). Моят е П-образен и при товар (заваряване) напрежението пада само с 2 волта. Разликата мека твърда характеристика е в пада на напрежение свободен ход/товар. Разликата както каза колегата трябва да е 2-3 волта за телоподаващо защото то работи в режим на късо съединение а електрожена образува волтова дъга (и за нея е по-високото напрежение). Но и с добър траф пак може да лепи телта ако дросела не е наред (кондензатор не е нужен а поляритета за стомана е без значение май). Задачата на дросела е да увеличи постепенно тока в момента на допиране на телта до детайла (и не лепи) и след това да изглади напрежението доколкото може а и образува високоволтов импулс при отлепяне на телта от детайла което компенсира малки отклонение на ръката при движение. С две думи без дросел няма да стане но и с траф от електрожен не става. Освен ако не се пренавие трафа. Намотките (П-образен) трябва да са по равно разпределени и вторичната трябва да е върху първичната. Т.е. да не се разделят на секции както е при електрожените. При някои електрожени първичната е главно на едната страна а на другата е цялата вторична с остатъка от първичната. И това не става. Трябва да са симетрични и максимално добре и равномерно разпределени. Траф пренавит за телоподаващо не става повече за електрожен! И ако някои пренавива да знае че първичната ще съдържа същия брой навивки но вторичната ще е с по малко (нужно е по ниско напрежение). При 0.8мм тел е достатъчно напрежението на свободен ход да може да се регулира м/у 17 и 26 волта (само потвърждавам).

Знам че на по-добрите телоподаващи се слага след дросела нещо като генератор на високочестотно напрежение (с малка мощност). Подобрявало поведението на дъгата но не знам как се прави. Ако някой се докопа до информацията ще съм му задължен ако я сподели Smile


Последната промяна е направена от joda на Пон Юли 09, 2007 11:31; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 09, 2007 11:27    Заглавие: Дросел Отговорете с цитат

За дросела знам че трябва сърцевина от 500W трансформатор и има около 50 навивки с проводник със сечение като на вторичната намотка на силовия траф (или няколко паралелни проводника с такова общо сечение). Дросела ще трябва опитно да го нагодиш. Сърцевината не бива да се пренасища (май започва да загрява а и не си върши работата). Това се постига или с правилно оразмеряване на намотката или като оставиш разстояние между Ш и | ламелите (от порядъка на милиметър ... може да регулираш хлабината с листове хартия ама ги смени с нещо по-трайно и огнеупорно като свършиш). Сглобяване с разстояние става най-лесно при Ш трансформаторите.

Сърцевина можеш да вземеш и от стара 500W бормашина или двигател (за променлив ток). Използваш статора на двигателя за сърцевина на дросела и опитно нагласяш навивките. Това е по-спартанския вариант но пък по-евтиния Smile А по-мощен такъв статор (това е тороидална сърцевина) става чудесно и за самия силов траф само дето трудно се навива.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zapad
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Фев 2005
Мнения: 3010

МнениеПуснато на: Пон Юли 09, 2007 12:20    Заглавие: Отговорете с цитат

slav4o.com написа:
Stoy40 написа:
Нали това ти кзах докарал си го като електрожен малко сечение,много навивки и голям поток на разсейване.Така се прави падаща характеристика.Като лепне телта и пада напрежението .Освен това кондензатори са строго забранени Very Happy Very Happy

Че без кондензатори ще работи ли ?

Р.Р. Dalgiq проблема май е в дросела Idea ако няма достатъчно индуктивност няма да има дъга, ако индуктивността е голяма, няма да пуска голям ток, знам от опит Smile .
напротив има кондензатори и те са 30000mF,точно като правеха мойта барака и единия 10000mF кондензатор изпляка и започна да прави кофти заварки
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 09, 2007 15:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, не съм сигурен за кондензаторите. На един руски сайт видях дросел 2х30 навивки като от средата към маса имаше кондензатор. Това всъщност е нискочестотен филтър (има различни видове) и може да се сметне ама аз не знам как или по точно стойностите лесно ще се сметнат (филтър за 100Hz) но за оразмеряването на дросела липсва инфо в нета. Но ако има кондензатор трябва да има и един мощен резистор на изхода за да не позволява на кондензатора да се зареди до много високо напрежение (от пиковете). Иначе при допир на телта в детайла ще светне много здраво а може и да изгърмят кондензаторите. Вместо резистор (~200 ома) може и нещо друго (крушка или да се изработи от реотан 220V 200-300W например) което да черпи 100-200 милиампера ток. Доколкото разбрах до сега колкото е по-изгладено напрежението на изхода (без пулсации) толкова по-стабилна е дъгата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals