| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Dalgia Опитен потребител

Регистриран на: 17 Дек 2004 Мнения: 183 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Мар 25, 2005 18:30 Заглавие: |
|
|
| FARS написа: | Монофазният траф трябва да бъде Ш образен.
Вторичната намотка трябва да е навита с няколко една след друга витка 17-19-22-26V и след като се натовари трябва да пада най-много с 3V.
трансформатор - грец - дросел. |
За Ш образния не съм много сигурен че е така защото телоподаващото от което взимам части за проба е навито на U образен магнитопровод а е работещо.
Магнитопровода обаче е близо 60 см2 .Днес ходих да гледам и едно правено по поръчка и там е над 50см2.Дали причината е в това че моя е 25см2 . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пет Мар 25, 2005 19:19 Заглавие: |
|
|
Нали това ти кзах докарал си го като електрожен малко сечение,много навивки и голям поток на разсейване.Така се прави падаща характеристика.Като лепне телта и пада напрежението .Освен това кондензатори са строго забранени  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Dalgia Опитен потребител

Регистриран на: 17 Дек 2004 Мнения: 183 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Мар 26, 2005 7:59 Заглавие: |
|
|
| Мерси на всички които се отзоваха явно този траф отива за електрожен .Ще навивам друг с 50см2. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Съб Мар 26, 2005 23:44 Заглавие: |
|
|
| Stoy40 написа: | Нали това ти кзах докарал си го като електрожен малко сечение,много навивки и голям поток на разсейване.Така се прави падаща характеристика.Като лепне телта и пада напрежението .Освен това кондензатори са строго забранени  |
Че без кондензатори ще работи ли ?
Р.Р. Dalgiq проблема май е в дросела ако няма достатъчно индуктивност няма да има дъга, ако индуктивността е голяма, няма да пуска голям ток, знам от опит . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zxcr Опитен потребител

Регистриран на: 16 Юли 2004 Мнения: 624
|
Пуснато на: Пон Мар 28, 2005 20:05 Заглавие: |
|
|
| Да! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
kilowat Гост
|
Пуснато на: Вто Ное 08, 2005 2:40 Заглавие: |
|
|
ако не искате падаща характеристика ползвайте тороид ))
до сега не сам виждал телоподаващо у-во с тороид ползват стандартни ирансформатори като за електрожен малко по-странно са навързани намотките .
ще се опитам да намеря фабричните схеми на телоподаващото у-во на Struna ad -софиа
ако намеря нещо по вапроса ве ви го пусна да го разгледате |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Юли 08, 2007 23:59 Заглавие: Телта лепи |
|
|
Понеже и аз експериментирам исках да споделя опита си. Не е необходим Ш-образен траф. Твърда характеристика може да се получи и от П-образен (или обикновен както го наричате). Моят е П-образен и при товар (заваряване) напрежението пада само с 2 волта. Разликата мека твърда характеристика е в пада на напрежение свободен ход/товар. Разликата както каза колегата трябва да е 2-3 волта за телоподаващо защото то работи в режим на късо съединение а електрожена образува волтова дъга (и за нея е по-високото напрежение). Но и с добър траф пак може да лепи телта ако дросела не е наред (кондензатор не е нужен а поляритета за стомана е без значение май). Задачата на дросела е да увеличи постепенно тока в момента на допиране на телта до детайла (и не лепи) и след това да изглади напрежението доколкото може а и образува високоволтов импулс при отлепяне на телта от детайла което компенсира малки отклонение на ръката при движение. С две думи без дросел няма да стане но и с траф от електрожен не става. Освен ако не се пренавие трафа. Намотките (П-образен) трябва да са по равно разпределени и вторичната трябва да е върху първичната. Т.е. да не се разделят на секции както е при електрожените. При някои електрожени първичната е главно на едната страна а на другата е цялата вторична с остатъка от първичната. И това не става. Трябва да са симетрични и максимално добре и равномерно разпределени. Траф пренавит за телоподаващо не става повече за електрожен! И ако някои пренавива да знае че първичната ще съдържа същия брой навивки но вторичната ще е с по малко (нужно е по ниско напрежение). При 0.8мм тел е достатъчно напрежението на свободен ход да може да се регулира м/у 17 и 26 волта (само потвърждавам).
Знам че на по-добрите телоподаващи се слага след дросела нещо като генератор на високочестотно напрежение (с малка мощност). Подобрявало поведението на дъгата но не знам как се прави. Ако някой се докопа до информацията ще съм му задължен ако я сподели 
Последната промяна е направена от joda на Пон Юли 09, 2007 11:31; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Юли 09, 2007 11:27 Заглавие: Дросел |
|
|
За дросела знам че трябва сърцевина от 500W трансформатор и има около 50 навивки с проводник със сечение като на вторичната намотка на силовия траф (или няколко паралелни проводника с такова общо сечение). Дросела ще трябва опитно да го нагодиш. Сърцевината не бива да се пренасища (май започва да загрява а и не си върши работата). Това се постига или с правилно оразмеряване на намотката или като оставиш разстояние между Ш и | ламелите (от порядъка на милиметър ... може да регулираш хлабината с листове хартия ама ги смени с нещо по-трайно и огнеупорно като свършиш). Сглобяване с разстояние става най-лесно при Ш трансформаторите.
Сърцевина можеш да вземеш и от стара 500W бормашина или двигател (за променлив ток). Използваш статора на двигателя за сърцевина на дросела и опитно нагласяш навивките. Това е по-спартанския вариант но пък по-евтиния А по-мощен такъв статор (това е тороидална сърцевина) става чудесно и за самия силов траф само дето трудно се навива. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zapad Опитен потребител


Регистриран на: 04 Фев 2005 Мнения: 3010
|
Пуснато на: Пон Юли 09, 2007 12:20 Заглавие: |
|
|
| slav4o.com написа: | | Stoy40 написа: | Нали това ти кзах докарал си го като електрожен малко сечение,много навивки и голям поток на разсейване.Така се прави падаща характеристика.Като лепне телта и пада напрежението .Освен това кондензатори са строго забранени  |
Че без кондензатори ще работи ли ?
Р.Р. Dalgiq проблема май е в дросела ако няма достатъчно индуктивност няма да има дъга, ако индуктивността е голяма, няма да пуска голям ток, знам от опит . | напротив има кондензатори и те са 30000mF,точно като правеха мойта барака и единия 10000mF кондензатор изпляка и започна да прави кофти заварки |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Юли 09, 2007 15:06 Заглавие: |
|
|
| Да, не съм сигурен за кондензаторите. На един руски сайт видях дросел 2х30 навивки като от средата към маса имаше кондензатор. Това всъщност е нискочестотен филтър (има различни видове) и може да се сметне ама аз не знам как или по точно стойностите лесно ще се сметнат (филтър за 100Hz) но за оразмеряването на дросела липсва инфо в нета. Но ако има кондензатор трябва да има и един мощен резистор на изхода за да не позволява на кондензатора да се зареди до много високо напрежение (от пиковете). Иначе при допир на телта в детайла ще светне много здраво а може и да изгърмят кондензаторите. Вместо резистор (~200 ома) може и нещо друго (крушка или да се изработи от реотан 220V 200-300W например) което да черпи 100-200 милиампера ток. Доколкото разбрах до сега колкото е по-изгладено напрежението на изхода (без пулсации) толкова по-стабилна е дъгата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|