| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Пет Фев 05, 2010 3:24 Заглавие: |
|
|
Ако искаш да стане това което си замислил ще трябва да използваш /направиш/ датчици които да показват дали мотора ти е запален и или се движи.Ако има такива то заданието значително ще се облекчи и реализацията му значително ще е по лесна. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
plamil Опитен потребител

Регистриран на: 02 Ное 2007 Мнения: 384 Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна
|
Пуснато на: Пет Фев 05, 2010 9:19 Заглавие: |
|
|
Има и още един тънък момент който трябва да се съобрази.
Пример: движиш се на 4-та скорост и искаш да я понижиш до 3-та.
В този момент как реагира датчика за неутрална скорост?
Не съм карал пистов мотор, опита ми се базира на MZ 151, та там, когато понижаваш скоростта лампата за неутрална за момент присветва. Значи ако участва във схемата за нулиране на брояча трябва да действа със закъснение. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
crazymaster Активен потребител

Регистриран на: 26 Яну 2010 Мнения: 61
|
Пуснато на: Съб Фев 06, 2010 18:26 Заглавие: |
|
|
bvgdzk, не разбирам какво ще се промени ако имам такива датчици?
по принцип има начин да се разбере дали е запален мотора - било то от оборотомера или бобината, която зарежда акумулатора
има начин и да се разбере дали се движи мотора - чрез скоростомера - наглаисл съм електронен - от тези за колела - може от него да се разбере също движи ли се
Разясни какво ще се промени ако ги имаме тези "датчици"
plamil, при мен не е така - светва си само на свободна - има си датчик/по назад в темата се показа какъв е, но моя е само за свободна/, който святка само на свободна
Ако някой може да измисли схемата и да програмираме някакъв чип ще е най-добре според мен...
Или ако някой има идея как да накараме брояча когато сме на свободна-0-ла да показва "1", когато дадем една скорост на доло(бутон 1) - може би чрез залъгване на брояча като взимаме 'сигнал' от светодиодния индикатор и захранванията, които се подават към него(A,B,C,D и т.н.)
? _________________ Електронни цигари
Последната промяна е направена от crazymaster на Пон Фев 15, 2010 13:51; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Нед Фев 07, 2010 1:46 Заглавие: |
|
|
Датчиците за запален мотор и за движение ще управляват/позволят / на брояча да брои.Датчика от свободната ще подава сигнал към дешифратора на входа за проверка на индикатора/при свободно ще покозва "8"-светят всички сегменти на индикатора/ или към гасене на индикатора.Не съм шофьор нито моторист затова ще та попитам как става превключването от по висока към по ниска предавка и въобще налага ли се такова. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
crazymaster Активен потребител

Регистриран на: 26 Яну 2010 Мнения: 61
|
Пуснато на: Нед Фев 07, 2010 1:59 Заглавие: |
|
|
ами мисля че съм обяснил
скоростите са в подредени така:
1-свободна-2-3-4-5-6
като имаме предвид, че при положение "свободна" ако дадем надолу - отиваме на първа
а ако от положение 'свободна' дадем нагоре - отиваме на втора(това едва ли ще се случва... по принцип се тръгва на 1-ва)
между другото за 'запален мотор' може да се има предвид и просто даден на контакт ключ - едва ли ще съм дал на контакт, при положение, че мотора не е запален - демек може да се свърже направо след ключа/то от там ще се и захранва устройството де/ |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
penkeler Опитен потребител

Регистриран на: 12 Ное 2006 Мнения: 338 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Нед Фев 07, 2010 14:55 Заглавие: |
|
|
| Поразгледай тук има доста подробно описана разработка (заедно със софта, платката и снимки) точно на това което искаш. От теб остава да си го пригодиш за конкретния случай. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
crazymaster Активен потребител

Регистриран на: 26 Яну 2010 Мнения: 61
|
Пуснато на: Нед Фев 07, 2010 15:13 Заглавие: |
|
|
ще поразгледам хубаво темата там, но ми се струва, че няма да свърши работа, защото неговия мотор има повече екстри от който да взима 'индикации'
въпреки това ще поговоря с него/активен е бил във форума преди няколко месеца.... дано влезне пак/ и ще видим какво ще каже
но и тук може да не спираме със размислите  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladimir_ki4ev Опитен потребител

Регистриран на: 10 Юни 2005 Мнения: 513 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Фев 12, 2010 23:49 Заглавие: |
|
|
Мързи ме ,спи ми се ,някои ще ме оплюят за стари схеми, ма едно дърводелско решение:Реверсивен двоично-десетичен брояч с отделни входове за събиране и изваждане.След него дешифратор от двоичен в десетичен код.(От тук следва оплюването)На изходите на дешифратора ,от изход 1 пускаме диоди за да индицират цифрата две на индикатора , от изход 2 диоди за индициране на цифра три и така до изход 5,който изписва цифрата шест.Цифрата едно ,ще се изписва от изход 9,а изход 0 ще изписва Н (неутрална).Това с диодите му казваха дешифрираща матрица или нещо подобно (пак плюене) ма върши работа.Та сигнала от нулева корост ни нулира брояча , а от бутончето за надолу се подава сигнал за изваждане, а от бутончето за нагоре се подава сигнал за събиране.Ще работи макар и старинно решение (чадърче сам си зеел) .Ако държиш на микроконтролер, пак имаш вариант да ползваш точно същия алгоритъм.
Тъп въпрос но какво ще стане ако си на шеста и пак ритнеш педалчето нагоре? И по-скоро правиш ли го? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
crazymaster Активен потребител

Регистриран на: 26 Яну 2010 Мнения: 61
|
Пуснато на: Съб Фев 13, 2010 23:17 Заглавие: |
|
|
браво, още един колега да помисли над моя въпрос
случвало ми се е когато съм на 6-та да давам още нагоре за да се уверя, че съм на шеста, случвало се е и да сменям нагоре или надоло скорости за да разбера на коя съм, въпреки че се случва много рядко - в повечето случаи мотора се усеща
а за описания от теб метод - не, нямам никакви претенции как ще стане цялата работа, важно е да имаме краен резултат, който да е задоволителен
а как ще ограничаваме брояча като стигне 6 или 1 - немога да се сетя в момента, въпреки че бях мислил за някакви примитивни начини... но едва ли ще проработят, точно затова съм се насочил към вас за съвети |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Съб Фев 13, 2010 23:57 Заглавие: |
|
|
| Примерно с някаква логика при 6 на брояча да се забранява подаването на импулс за нагоре, а при 1 да се забранява подаването на импулс за надолу. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|