 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
golemiga6ti Активен потребител

Регистриран на: 30 Мар 2009 Мнения: 61
|
Пуснато на: Сря Фев 10, 2010 11:06 Заглавие: |
|
|
До grizzly, давам изхода на R8 накъсо през ампермер към маса и ми дава 680 мА. Батерията държеше преди да ми умре лаптопа около 50 до 1.20 минути зависи как го ползвах. Батериите като ги зареждам на фабричното зарядно след като зареди и я сваля държи между 4.00V и 4.10V.
До charli, завъртях R14 максимално надолу, включих заредена батерия светодиода не светна, започнах да вътя в обратна посока и спрях като светна. Махнах батерията и измерих напрежението 4.99V. После пак сложих заредената, след 15 минути светна, махнах я и иизмерих напрежението на батерията 4.45V. Сега съм сложил разредена - угасен светодиод и чакам да зареди - да светне, май е обратното. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
charli Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004 Мнения: 882 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Фев 10, 2010 13:09 Заглавие: |
|
|
Объркал съм се: при макс надолу не трябва да свети - батерията не е заредена. Трябва да следиш как нараства напрежението на батерията при заряд и като достигне 4,2 волта да врътнеш потенциометъра така, че светодиодът да угасне. Ако имаш шунт над 2W, 6,17ohm, падът на напрежение ще е 4,2 V - слагаш го вместо батерията и настройваш. _________________
ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
golemiga6ti Активен потребител

Регистриран на: 30 Мар 2009 Мнения: 61
|
Пуснато на: Чет Фев 11, 2010 16:37 Заглавие: |
|
|
След около 2.5 часа с предната постановка светодиода светна, батерията беше позагряла и ми дава напрежение 4.38V. Сега го настроих както казваш с шунт, намерих 6.8ohm 5W сложих го в место батерия и настроих 4.19V. Сега ще ги разредя и пак ще пробвам.
п.с. След настройката с шунта свтодиода изгасна след половин час. После я сложих на другото зарядно и след 2 часа се изключи. После пробвах като закачих волтметъра паралелно на батерията и като стигне (по време на зареждане) 4.20V, да врътна тримера докато светне светодиода което трябва да означава да я изключи но, след като светна я оставих да видя дали остава 4.20 но не продължи да се покачва и на 4.38 го спрях. Беше по загряла - а може и вече да съм я прецакал. А между другото докато чаках намерих из нета още една схема http://img36.imageshack.us/img36/7108/zarqdnoliion.gif
И я нахвърлях на една платка, настроих я по описанието на схемата. Доста повече време се зарежда но при 4.20V светодиода изгасна и напрежението не се покачи, след заряда батерията държеше 4.17V. Май тази е по добра. Има ли начин тази схема да се направи за 2,3 или 4 батерии, като предната? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
charli Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004 Мнения: 882 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Фев 11, 2010 20:01 Заглавие: |
|
|
При 4,2в. въртиш тримера не докато светне, а докато угасне (тогава батерията е изключена от заряд). Времето за заряд на батерията зависи от големината на тока на източника на ток. 680 mA осигурява бързо зареждане, но и бързо скапване на батерията. По новата схема този ток е около 120mA, т.е. 5 пъти по-малък ~ 5 пъти повече време за заряд.
Първата схема си е ок. Увеличи стойността на R8, например на 3,6 _________________
ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
golemiga6ti Активен потребител

Регистриран на: 30 Мар 2009 Мнения: 61
|
Пуснато на: Пет Фев 12, 2010 15:09 Заглавие: |
|
|
| При 4.20V въртя докато угасне и оставям батерията да видя какво ще стане и пак светва след 3-4 минути, после пак въртя да угасне и след малко пак светва, напрежението става 2.34V и почва да загрява батерията. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Фев 12, 2010 16:20 Заглавие: |
|
|
| Следиш напрежението и като достигне максималното, което трябва да е завърташ тримера много бавно докато загасне и го оставяш така. Повече не го пипай. Нормално е след известно време да светне пак, понеже след изключване на заряда напрежението започва да спада и като стигне до другия край на хистерезиса на компаратора заряда се включва наново. За малко и пак се изключва. И така се повтаря докато батерията е свързана. Пък ако се включва почти веднага след изключване значи може би хистерезиса е малък. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
charli Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004 Мнения: 882 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Фев 12, 2010 18:07 Заглавие: |
|
|
Уж проста схема, а се оказва че не е така. Тази схема не е измислена, а по скоро е "натакъмена". Като се задейства защитата от презаряд какво става - батерията се дава накъсо през IRFZ, батерията се разрежда почти в режим накъсо, щом падне напрежението под някакъв праг отново минаваме в режим на заряд и т.н. Демек използвай втората схема и свиркай... _________________
ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Фев 12, 2010 22:56 Заглавие: |
|
|
С увеличаването на напрежението на сработване трябва много да внимаваш, защото Li-ion при над 4,3V може да се запали и да стане беля. Ако ще оставяш работещо зарядно без надзор е добре да има защита по температура на акумулаторите. Намали тока (виж долу), защото акумулаторите явно не са предвидени за този заряден ток, или просто са стари и са с увеличено вътр съпротивление.
Това че светодиода светва сравнително бързо, вероятно се дължи на по-големия заряден ток, но това далеч не значи, че акумулатора е зареден. Означава, че напрежението е достигнало 4,2V. Акумулатора все пак има вътрешно съпротивление, поради което при по-висок ток по-бързо достига определено напрежение, но с това не спира да поема заряд.
Заряда, ако не се лъжа, се извършваше на три последователни етапа. Първия етап с константен (и сравнително силен) ток, при втория се задържаше на 4.2V и при третия с малък (или намаляващ) ток. Ако липсва последния етап, не може да се достигне 100% заряд на акумулатора.
Указаното от теб зарядно работи с константен ток и сработва по напрежение. Т.е. както си трябва, но без етап 3. Предполагам, че с него можеш да постигнеш 80-90% заряд на акумулаторите, но трябва да оставиш акумулаторите да поседят малко, нищо че светва светодиода. Те все още поемат заряд, макар и при по нисък ток. Час, два (или колкото там трябва) след като светне диода ще са заредени колкото и на другото зарядно, на което се зареждат по-дълго.
Виж тук: http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm
Increasing the charge current does not shorten the charge time by much. Although the voltage peak is reached quicker with higher charge current, the topping charge will take longer. _________________ Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
golemiga6ti Активен потребител

Регистриран на: 30 Мар 2009 Мнения: 61
|
Пуснато на: Пет Фев 12, 2010 22:56 Заглавие: |
|
|
| Мисля да ползвам втората схема само да сменя R4,R6 с едно по мощно 5 ома за да вдигна малко тока на заряд поне 300mA. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|