Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Таймер 555
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Фев 23, 2010 23:54    Заглавие: Отговорете с цитат

kakво имаш предвид "ширината на отрицателния импулс на мултивибратора " !!!???? импулсите на мултивибратора задаващ честотата /по точно времето между задните фронтове трябва да бъде много по голямо от времето на продължителност на импулса генериран от ЧМ, така да го разбирам ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Сря Фев 24, 2010 0:32    Заглавие: Отговорете с цитат

ЧМ се превключва от отрицателния фронт на входните импулси.В атача ти давам графика на входните за ЧМ (изходни за мултивибратора) импулси. На единия отрицателен импулс съм сложил символа за обозначение на продължителността , без стойност , само за онагледяване.Та ето тая продължителност трябва да е по-малка от дължината на генерирания от ЧМ импулс ( той е положителен). Ако входния импулс е по-дълъг от генерирания , независимо че времето е изтекло и ЧМ трябва да се превключи , това няма да стане , докато входния импулс не стане с високо ниво . Ако това условие не може по някаква причина да бъде изпълнено , на входа на ЧМ се слага диференцираща верига. Wink
Успех.
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 24, 2010 13:23    Заглавие: Отговорете с цитат

fortech - Благодаря ! Схемата ,която реализирах по посочения от тебе начин работи перфектно за това за което се ползва.
Малко ме обърка с понятието "отрицателен импулс " но разбрах какво имаш предвид ЧМ се стартира по заден /падащ / фронт на импулса и след което за време по малко от продължителността на импулса изработен от ЧМ трябва да се установи в "високо" състояние.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 24, 2010 15:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Можеше да го направиш както ти казах ,по тази схема

Ra и Rb се заменят с потенциометър със среден извод към общата точка ,а честотата може да си я регулираш променяйки напрежението на 5 извод на 555 ,независимо от Кз .

Pin 5 ( Control Voltage ):

By applying a voltage to this pin, it is possible to vary the timing of the device independently
of the RC network. The control voltage may be varied from 45 to 90% of the Vcc in the
monostable mode, making it possible to control the width of the output pulse independently
of R - C. When it is used in the astable mode, the control voltage can be varied from 1.7V
to the full 15V +Vcc.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 24, 2010 22:29    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP чак сега като видях схемата и описанието което си приложил разбрах че може да се реализира и по този начин.Утре ще го опитам - по лесен е за изпълнение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals