Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Електронно запалване + EDIS 4
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
teodor_dj
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 02 Сеп 2009
Мнения: 69

МнениеПуснато на: Съб Май 29, 2010 0:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко встрани от темата, но имаше едно време една схема в руското списание "Радио" на кондензаторно-транзисторно запалване, при което за зареждане на кондензатора се използваше индуктивността на първичната намотка на самата бобина (Б114, по възможност леко преработена). Много хитро направено, май и патент имаше, автор - Беспалов. Та това запалване пали всичко, горивна смес в доста широки граници, само да са яки високоволтовите кабели и свещи, че доста зор виждат, енергията на искрата достигаше 160mJ, продължителността 4,8ms.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 18, 2010 12:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Колеги реших да направия тази доработка като вместо крайното транзисторче в ECU-то използвам тази схема.
транзистора е IRFPC60, Uds=600V, Id=16A,Rds=0.4om , P=280W.
Бобината е ясна като параметир.

Въпроса е при така направеният вариянт дали ще работи добре бобината и няма да се получава това прекъсване на около 3500-4000 обр. на мотора все едно има недостиг на ток към бобината.

Благодаря предваритлено
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Biser
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Яну 2008
Мнения: 138
Местожителство: Харманли

МнениеПуснато на: Пет Юни 18, 2010 13:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази бобина е трансформаторна и е само за транзисторни системи.Те работят без резонансен кондензатор.Имат малка индуктивност, но работят за сметка на това с по-силен ток. Според мен в случая С1 трябва да го няма, за да работи схемата по-добре!
_________________
Няма невъзможни неща! Важно е дали искаш да ги направиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Юни 18, 2010 19:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Без резонансен кондензатор работеха старите системи но те имаха резонансен трансформатор. В случая си трябва кондензатор!
ПП Доколкото не ме лъже паметта няма безтрансформаторна бобина!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 20:34    Заглавие: Отговорете с цитат

капацитета на кондезатора ще промени ли режима на работа на бобинта и ако е така в каква насока.

Днес се опитах да замена дарлинктона 2SD1415 с MOS IRFPC60 но животното не искаше да запали.
Схемата я проследих от платката (тя е двуслойна на ECU-то) и излезе това:
снимка 1
След това пробвах следната схема:
снимка 2
Отново не искаше да запали и транзистора загря много,не можех да пипна радиатора.

Какво не е като хората.
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
evgenyiy1
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Юли 2009
Мнения: 171
Местожителство: Силистра

МнениеПуснато на: Нед Юни 20, 2010 7:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж това http://moskvich-bg.org/phorum-5.2.6a//read.php?9,2658 запалване правил съм много по тази схема всички работещи безотказно.Ако искаш нещо наистина добро потърси запалване с инвертор,то може до изкара доста над 30KV може да се наложи да сменяш по често свещите но тва е друга тема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 20, 2010 7:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Е па как няма да загрее ,като си направил двойно инвертиране и транзистора ти е отпушен при спрян ток от ECU -то . По добре клати мосфета през емитерен повторител . Ако все пак съм разбрал правилно снимка 2 замества само дарлингтона ,така ли е ? Ако си вързал снимка 2 направо към ECU-то хептем си я объркал. Трябва да се клати с PNP ,както е на дарлингтона ,в този случай.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 20, 2010 21:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробвах сега вариянта с дарлинктонов транзистор,като единия си е 2SD1415 и BU508A.
снимка 4
така направения транзистор го пробвах и отново не искаше да запали.
Веднага пробвах да не би да е издал багажа някои от тях,но НЕ.
Като си сложих отново оригиналния запали от раз.

Колега ELP за управлнието на МОС имаш в предвит:
снимка 5
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед Юни 20, 2010 21:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Я не прави глупости. Дето що е запалване върви с BU931. Пробвал съм, всякакви правени дарлингтони не работят.
_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005
Мнения: 439
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юни 21, 2010 12:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега Филипов да прав си за транзистора,има си своите предимста.
Просто не мога да разбера къде се бъркат нещата като и BU931 е дарлинтонов и този който съм "сглобил",като параметрите му на сглобения са достатачни за да работи добре като цяло.
Не виждам някаква причина за да сменам с BU931,проблема е друк.

Пак ще споменя проблема: оригиналния транзистор и бобина Б114 колата пали,на празен ход си работи без забеляжки,около 2500-3000 започва да прекъсва,все едно започва да свършва бензина - така е усещането.
При тази бобина Б114 дали не оказва влияни за работата и от RC-групата която R=19om and C=1.5uf а не от транзистора?
_________________
Всичко е в тока Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals