| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
teodor_dj Активен потребител

Регистриран на: 02 Сеп 2009 Мнения: 69
|
Пуснато на: Съб Май 29, 2010 0:41 Заглавие: |
|
|
| Малко встрани от темата, но имаше едно време една схема в руското списание "Радио" на кондензаторно-транзисторно запалване, при което за зареждане на кондензатора се използваше индуктивността на първичната намотка на самата бобина (Б114, по възможност леко преработена). Много хитро направено, май и патент имаше, автор - Беспалов. Та това запалване пали всичко, горивна смес в доста широки граници, само да са яки високоволтовите кабели и свещи, че доста зор виждат, енергията на искрата достигаше 160mJ, продължителността 4,8ms. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Юни 18, 2010 12:51 Заглавие: |
|
|
Колеги реших да направия тази доработка като вместо крайното транзисторче в ECU-то използвам тази схема.
транзистора е IRFPC60, Uds=600V, Id=16A,Rds=0.4om , P=280W.
Бобината е ясна като параметир.
Въпроса е при така направеният вариянт дали ще работи добре бобината и няма да се получава това прекъсване на около 3500-4000 обр. на мотора все едно има недостиг на ток към бобината.
Благодаря предваритлено _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Biser Опитен потребител

Регистриран на: 17 Яну 2008 Мнения: 138 Местожителство: Харманли
|
Пуснато на: Пет Юни 18, 2010 13:30 Заглавие: |
|
|
Тази бобина е трансформаторна и е само за транзисторни системи.Те работят без резонансен кондензатор.Имат малка индуктивност, но работят за сметка на това с по-силен ток. Според мен в случая С1 трябва да го няма, за да работи схемата по-добре! _________________ Няма невъзможни неща! Важно е дали искаш да ги направиш! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пет Юни 18, 2010 19:27 Заглавие: |
|
|
Без резонансен кондензатор работеха старите системи но те имаха резонансен трансформатор. В случая си трябва кондензатор!
ПП Доколкото не ме лъже паметта няма безтрансформаторна бобина! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 20:34 Заглавие: |
|
|
капацитета на кондезатора ще промени ли режима на работа на бобинта и ако е така в каква насока.
Днес се опитах да замена дарлинктона 2SD1415 с MOS IRFPC60 но животното не искаше да запали.
Схемата я проследих от платката (тя е двуслойна на ECU-то) и излезе това:
снимка 1
След това пробвах следната схема:
снимка 2
Отново не искаше да запали и транзистора загря много,не можех да пипна радиатора.
Какво не е като хората. _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
evgenyiy1 Опитен потребител


Регистриран на: 18 Юли 2009 Мнения: 171 Местожителство: Силистра
|
Пуснато на: Нед Юни 20, 2010 7:20 Заглавие: |
|
|
| Виж това http://moskvich-bg.org/phorum-5.2.6a//read.php?9,2658 запалване правил съм много по тази схема всички работещи безотказно.Ако искаш нещо наистина добро потърси запалване с инвертор,то може до изкара доста над 30KV може да се наложи да сменяш по често свещите но тва е друга тема. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Юни 20, 2010 7:59 Заглавие: |
|
|
| Е па как няма да загрее ,като си направил двойно инвертиране и транзистора ти е отпушен при спрян ток от ECU -то . По добре клати мосфета през емитерен повторител . Ако все пак съм разбрал правилно снимка 2 замества само дарлингтона ,така ли е ? Ако си вързал снимка 2 направо към ECU-то хептем си я объркал. Трябва да се клати с PNP ,както е на дарлингтона ,в този случай. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Юни 20, 2010 21:03 Заглавие: |
|
|
Пробвах сега вариянта с дарлинктонов транзистор,като единия си е 2SD1415 и BU508A.
снимка 4
така направения транзистор го пробвах и отново не искаше да запали.
Веднага пробвах да не би да е издал багажа някои от тях,но НЕ.
Като си сложих отново оригиналния запали от раз.
Колега ELP за управлнието на МОС имаш в предвит:
снимка 5 _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Филипов Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002 Мнения: 7774 Местожителство: Плевен
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
californieca Опитен потребител


Регистриран на: 18 Яну 2005 Мнения: 439 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Юни 21, 2010 12:34 Заглавие: |
|
|
Колега Филипов да прав си за транзистора,има си своите предимста.
Просто не мога да разбера къде се бъркат нещата като и BU931 е дарлинтонов и този който съм "сглобил",като параметрите му на сглобения са достатачни за да работи добре като цяло.
Не виждам някаква причина за да сменам с BU931,проблема е друк.
Пак ще споменя проблема: оригиналния транзистор и бобина Б114 колата пали,на празен ход си работи без забеляжки,около 2500-3000 започва да прекъсва,все едно започва да свършва бензина - така е усещането.
При тази бобина Б114 дали не оказва влияни за работата и от RC-групата която R=19om and C=1.5uf а не от транзистора? _________________ Всичко е в тока  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|