Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за намаляване на волтаж... ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
expozito
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 25 Окт 2009
Мнения: 57

МнениеПуснато на: Сря Юни 30, 2010 16:43    Заглавие: Отговорете с цитат

ststefanov написа:
Не, защото 7809 не издържа 2-3 А, .....


Да бе ясно имах предвид 78S09, ама по спомен мисля че и те са до 2 А а и си трябва радиатор.
Предложената схема LM2576-ADJ изглежда обещаваща.... ама и за нея требва радиатор...

Дайте примерна схема на човека за коригиране на обратната връзка на импулсното че и аз да го имам предвид. За това изобщо пък не съм се сещал.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Сря Юни 30, 2010 16:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Само дето на LM2576 радятора ще е поне 5 пъти по малък от това на линеен стабилизатор Smile
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Сря Юни 30, 2010 20:48    Заглавие: Отговорете с цитат

expozito написа:
.....
Дайте примерна схема на човека за коригиране на обратната връзка на импулсното че и аз да го имам предвид. За това изобщо пък не съм се сещал.


Very Happy

Аз пък съм го правил десетки пъти и обикновено , когато корекцията е в малък диапазон и то надолу , става перфектно . Доскоро получавахме едни принтери комплект с адаптори на 15V , които обаче не ползваме и какво ли не съм правил с тях Wink .

Обратната връзка е осъществена на 99% с интегралния "ценер" LM431 , със няколко елемента около него - делител с 2 резистора , честотна компенсанцийка - R и C , и разбира се оптрон . Пипа се единия резистор в делителя .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
porosenoq
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Пет Юли 02, 2010 18:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря много за отговорите!
Сега искам да поясня, че се мъча да понауча това онова, но ми е трудничко Smile Не искам да съм нагъл и нахален, не обичам да получавам на готово, но просто не е по силите ми да осъществя това намаляване на волтажа, за това ще съм изключително благодарен, ако ми предложите по-конкретни примери или начини за да осъществя това намаляване...
Схемичка, точните елементи, къде да ги свържа горе долу ... ?
Наистина ще съм благодарен!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пет Юли 02, 2010 18:23    Заглавие: Отговорете с цитат

porosenoq написа:
...Схемичка, точните елементи, къде да ги свържа горе долу ... ? ....

С точност "горе-долу" е казано в предния пост примерно.
За да се повиши точността ще трябва ти да покажеш с какво раполагаш: снимки на платката на устройството, ако се наложи някаква схемичка да свалиш и т.н. ....
Иначе ще си останем само с приказките и обявената точност.

П.П. Физическите величини са напрежение и ток който се измерват с волт и ампер.
Намалява/увеличава се стойността на напрежението/тока, а не волтажа и ампеража.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
porosenoq
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Пет Юли 02, 2010 19:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Съжалявам, поправям се - искам да намаля напрежението на 9.5 волта Smile схема ще се опитам да намеря в интернет, или да снимам зарядното...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юли 02, 2010 19:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Схема -едва ли ,ако ще снимаш - снимай платката ,и то с добра разрешаваща ,да може да те насочат колегите ,и все пак защо не намериш някой да ти свърши работата ,няма да те одере жив за такова нещо ! Особено след като признаваш ,че
Цитат:
пълен аматьор съм в електрониката
.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
porosenoq
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Съб Юли 03, 2010 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз се опитах да реализирам ето тази схема:

http://www.marlwifi.org.nz/projects/asus-eee-car-charger

До някъде успях сам, въпреки че съм си аматьор Smile
Изкарах 9.36 волта, но странно защо ми излизаха на единия край на ценер диода .. а не на означените изходи Smile Всичко работеше около 2-3 минути и после вместо 9.36 започна да изкарва 1.56 волта или нещо подобно. Явно нещо беше изгоряло, но така и не разбрах какво и защо.

Отказах се след 2 опита с подобен край Smile

Ако някой има желание и време да реализира тази схема вместо мен, защото очевидно не се справям някъде, нека пише тук в темата, ще осигуря всички необходими неща за реализирането и разбира се ще почерпя каквото е необходимо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Съб Юли 03, 2010 10:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемичката си е напълно читава и трябва да работи.
За да не работи или си объркал монтажа, или елементите и техните стойности.
Имам чувството и, че бъркаш обозначенията на елементите, заради това е добре да се пишат техните позиционни обозначения.
В случая напрежението в изхода се задава от делителя образуващ се от R4 и R5.
Ценера на входа D2 е "защита" от ниско входно напрежение.
При така показаните стойности на D2, R2 и R1 при около 11 волта на входа - изхода ще бъде изключен (схемата ще спре да работи).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Съб Юли 03, 2010 21:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Потвърждавам , че схемата е работосподобна , тя в крайна сметка е от 3-4 основни елемента .
Имай предвид обаче , че постоянен ток 3А на изхода не можеш да получиш , но 2 - 2.5 А няма проблем . Много важни са дросела и електролитите на входа и изхода , от тях зависи в 50% работата на цялата схема , останалите 50% са за начина на направа на схемата , топологията ( на платката , ако е на платка ... Wink ) , грешка по схемата не допускам Laughing , това са 2 елемента на кръст .

Електролита на входа C1 е страшно малък , а този на изхода ненужно голям . Иначе, добре е да ги дублираш - вместо един , сложи няколко - с цел подобряване на честотните свойства (ESR , ESL) .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals