Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Преобразувател 12-90 волта
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Сря Сеп 29, 2010 22:49    Заглавие: Отговорете с цитат


ivpav написа:
Да до 40 е , но крайния му транзистор държи и на 60 . ..


ivpav, технологично транзисторите на един кристал имат еднакви максимални пробивни напрежения поради простия факт, че всички се формират е единен технологичен цикъл.
Мога да поясня "на пръсти" защо е така.
_________________
RemoteControls
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Сря Сеп 29, 2010 23:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност "донавия " е малко неточен термин, но това ми дойде на прима виста . Става въпрос за следното. Изчисляваш си стабилизатора за повишаване примерно на 30 волта,но за три пъти по голям изходен ток . Навиваш си бобината и обратно на нея навиваш една с два пъти повече намотки . Съединяваш ги и средния край го даваш на колектора на транзистота на чипа . Края с повече намотки през диода е към изходния кондензатор , края с по-малко намотки е към входа. Има схемички в нета , разрови се ! Все пак направи го с външен транзистор и с една бобина фасулско е . Разгледай даташита . Провери си сметките както каза RC ! Не им вярвай на калкулаторите много.

RC Написах, че тоя чип работи до 60 волта не какво пише в даташита . Самия факт, че колегата е вдигал напрежение над 60 не е случаен . Един повишаващ стабилизатор повишава до толкова до колкото му държи крайния транзистор. А защо почва да му грее транзистора над 60 волта също е ясно. Аз го написах точно с обратната цел да му подскажа, че е в грешна посока и да търси други варианти. А, не да дълбае в тази насока.
_________________
ИВАН ПАВЛОВ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 29, 2010 23:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Но при превишаване на 60 волта,диода и съпротивлението R започват да греят


Цитат:
А защо почва да му грее транзистора над 60 волта също е ясно
за кой транзистор става въпрос?

Цитат:
Самия факт, че колегата е вдигал напрежение над 60 не е случаен
чиста случайност е ,метода за оценка на допустимите параметри на тези чипове е основан на случайна извадка на отделни екземпляри и на тестови структури на пластините не на 100% тестване на всеки отделен чип.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2007
Мнения: 278
Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Чет Сеп 30, 2010 17:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Така,имам малък напредък.Подмених диода с RK39(щото такъв имах),напрежението стигна до 75 волта,след това започва да грее интегралата и колекторното съпротивлението на предкрайния транзистор.Подмених също и опорното съпротивление на делителя R1 с 1килоом,а колекторното съпротивлението на предкрайния транзистор намалих на 90 ома.При това положение достигна 83волта.След това започва да грее интегралата и същия резистор.
На изхода има свързан еквивалентен товар(75 килоома).Явно заветните 90 волта няма да ги постигна,но ако има някой съвети....ще ги пробвам. Idea Ако не....трябва да сменям схемата.....което не ми се иска.
При тези опити температурата достига до 45 градуса,мисля че за постоянна работа става,но при по-висока температура топлинните загуби стават големи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Чет Сеп 30, 2010 17:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Разгледай 3843 + краен транзистор..
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2007
Мнения: 278
Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Чет Сеп 30, 2010 20:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Techmaniac написа:
Бобината я направи според калкулатора ,Vin в случая е 12V ,за защита на изхода 2кр. можещ да свържеш серийно на него един диод ....


Този пост в края на страницата съм го изтървал. Confused
До колкото разбирам като съвет е между второ краче и маса да има диод,да намаля честотата на 30 килохерца и да сменя шотки диода с обикновен.
Кондензатора е правилно свързан,резистора е 2 вата.Ама това,че почва да топли не е хубаво.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 01, 2010 12:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
При тези опити температурата достига до 45 градуса
,ako след 1час работа температурата не се покачва всичко относно " топленето" е много добре виж в описанието на елементите температурния им обхват :
•MC34063A = 0 to +70degC
•MC33063A = -40 to +85degC
•MC33063AV / NCV33063A = -40 to +125degC


MBRS4201: 200V 4A Schottky Fast Soft−Recovery Power Rectifier

• Lower Forward Voltage than any Ultrafast Rectifier:
VF < 0.61 V at 150°C

Цитат:
да сменя шотки диода с обикновен
Напротив използвай Шотки напр. MBRS4201 при тях Vf има отриц. темпер. коеф.
Цитат:
До колкото разбирам като съвет е между второ краче и маса да има диод
няма такъв съвет ,диода го свържи както е по схемата ти ако слагаш допълнителен диод свързването му е 2кр -анода -катод- (катод на обратния диод в схемата ти + единия извод на бобината другият извод и е към маса ) за защита на крайн. т-р на чипа опитай без този допълн. диод
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Пет Окт 01, 2010 14:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма да стане по тоя начин! Изходното напрежение 90 волта е високо за крайния транзистор!!!! За това грее !!!! lz1wvm не разбрах какво сложно има да се пробва това:

PS: И стига с тия диоди на шотки. Времето за рекомбинация на неосновни токоносители на BA157 e 150 nS. На 100kHz (10000 nS) това е 1,5 процента. На 900 mW какви загуби са това. За статичните загуби . 0.7х0.012 няма да говорим въобще .
_________________
ИВАН ПАВЛОВ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 01, 2010 18:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Fmin 33 килохерца


Цитат:
На 100kHz (10000 nS) това е 1,5 процента


Зависимоста не е линейна ,зависимостите в които участват споменатите токоносители обикновенно са логаритм/експон.


Цитат:
MBRS4201T3 този диод е Шотки и е подходящ както за това напрежение и този ток
http://www.onsemi.com/PowerSolutions/product.do?id=MBRS4201

MBRS4201: 200V 4A Schottky Fast Soft−Recovery Power Rectifier

• Lower Forward Voltage than any Ultrafast Rectifier:
VF < 0.61 V at 150°C
• Fast Switching Speed: Reverse Recovery Time (tRR) < 35 ns • Soft Recovery Characteristics: Softness Factor (tb/ta)  1


какво му е неподходящото на Шотки диода MBRS4201T3 !!!!!????


Последната промяна е направена от Techmaniac на Нед Окт 03, 2010 9:21; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2007
Мнения: 278
Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Пет Окт 01, 2010 19:05    Заглавие: Отговорете с цитат

ivpav написа:
....не разбрах какво сложно има да се пробва това....


Няма нищо сложно,давай индуктивността на двете бобини и да пробвам.Но това ще стане към края на другата седмица.

Модерирано от RC
Следващият ти пост в който отново ползваш бутона за отговор с пълния цитат на предходно мнение - директно ще бъде изтрит.
Считай се за персонално предупреден.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals