| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Сря Сеп 29, 2010 22:49 Заглавие: |
|
|
| ivpav написа: | | Да до 40 е , но крайния му транзистор държи и на 60 . .. |
ivpav, технологично транзисторите на един кристал имат еднакви максимални пробивни напрежения поради простия факт, че всички се формират е единен технологичен цикъл.
Мога да поясня "на пръсти" защо е така. _________________ RemoteControls |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ivpav Опитен потребител

Регистриран на: 02 Ное 2006 Мнения: 539 Местожителство: Хасково
|
Пуснато на: Сря Сеп 29, 2010 23:06 Заглавие: |
|
|
Всъщност "донавия " е малко неточен термин, но това ми дойде на прима виста . Става въпрос за следното. Изчисляваш си стабилизатора за повишаване примерно на 30 волта,но за три пъти по голям изходен ток . Навиваш си бобината и обратно на нея навиваш една с два пъти повече намотки . Съединяваш ги и средния край го даваш на колектора на транзистота на чипа . Края с повече намотки през диода е към изходния кондензатор , края с по-малко намотки е към входа. Има схемички в нета , разрови се ! Все пак направи го с външен транзистор и с една бобина фасулско е . Разгледай даташита . Провери си сметките както каза RC ! Не им вярвай на калкулаторите много.
RC Написах, че тоя чип работи до 60 волта не какво пише в даташита . Самия факт, че колегата е вдигал напрежение над 60 не е случаен . Един повишаващ стабилизатор повишава до толкова до колкото му държи крайния транзистор. А защо почва да му грее транзистора над 60 волта също е ясно. Аз го написах точно с обратната цел да му подскажа, че е в грешна посока и да търси други варианти. А, не да дълбае в тази насока. _________________ ИВАН ПАВЛОВ |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Сеп 29, 2010 23:10 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Но при превишаване на 60 волта,диода и съпротивлението R започват да греят |
| Цитат: | | А защо почва да му грее транзистора над 60 волта също е ясно | за кой транзистор става въпрос?
| Цитат: | | Самия факт, че колегата е вдигал напрежение над 60 не е случаен | чиста случайност е ,метода за оценка на допустимите параметри на тези чипове е основан на случайна извадка на отделни екземпляри и на тестови структури на пластините не на 100% тестване на всеки отделен чип. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
lz1wvm Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2007 Мнения: 278 Местожителство: в Гората
|
Пуснато на: Чет Сеп 30, 2010 17:20 Заглавие: |
|
|
Така,имам малък напредък.Подмених диода с RK39(щото такъв имах),напрежението стигна до 75 волта,след това започва да грее интегралата и колекторното съпротивлението на предкрайния транзистор.Подмених също и опорното съпротивление на делителя R1 с 1килоом,а колекторното съпротивлението на предкрайния транзистор намалих на 90 ома.При това положение достигна 83волта.След това започва да грее интегралата и същия резистор.
На изхода има свързан еквивалентен товар(75 килоома).Явно заветните 90 волта няма да ги постигна,но ако има някой съвети....ще ги пробвам. Ако не....трябва да сменям схемата.....което не ми се иска.
При тези опити температурата достига до 45 градуса,мисля че за постоянна работа става,но при по-висока температура топлинните загуби стават големи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Чет Сеп 30, 2010 17:54 Заглавие: |
|
|
Разгледай 3843 + краен транзистор.. _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
lz1wvm Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2007 Мнения: 278 Местожителство: в Гората
|
Пуснато на: Чет Сеп 30, 2010 20:42 Заглавие: |
|
|
| Techmaniac написа: | | Бобината я направи според калкулатора ,Vin в случая е 12V ,за защита на изхода 2кр. можещ да свържеш серийно на него един диод .... |
Този пост в края на страницата съм го изтървал.
До колкото разбирам като съвет е между второ краче и маса да има диод,да намаля честотата на 30 килохерца и да сменя шотки диода с обикновен.
Кондензатора е правилно свързан,резистора е 2 вата.Ама това,че почва да топли не е хубаво. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Окт 01, 2010 12:09 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | При тези опити температурата достига до 45 градуса | ,ako след 1час работа температурата не се покачва всичко относно " топленето" е много добре виж в описанието на елементите температурния им обхват :
•MC34063A = 0 to +70degC
•MC33063A = -40 to +85degC
•MC33063AV / NCV33063A = -40 to +125degC
MBRS4201: 200V 4A Schottky Fast Soft−Recovery Power Rectifier
• Lower Forward Voltage than any Ultrafast Rectifier:
VF < 0.61 V at 150°C
| Цитат: | | да сменя шотки диода с обикновен | Напротив използвай Шотки напр. MBRS4201 при тях Vf има отриц. темпер. коеф.
| Цитат: | | До колкото разбирам като съвет е между второ краче и маса да има диод | няма такъв съвет ,диода го свържи както е по схемата ти ако слагаш допълнителен диод свързването му е 2кр -анода -катод- (катод на обратния диод в схемата ти + единия извод на бобината другият извод и е към маса ) за защита на крайн. т-р на чипа опитай без този допълн. диод |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ivpav Опитен потребител

Регистриран на: 02 Ное 2006 Мнения: 539 Местожителство: Хасково
|
Пуснато на: Пет Окт 01, 2010 14:41 Заглавие: |
|
|
Няма да стане по тоя начин! Изходното напрежение 90 волта е високо за крайния транзистор!!!! За това грее !!!! lz1wvm не разбрах какво сложно има да се пробва това:
PS: И стига с тия диоди на шотки. Времето за рекомбинация на неосновни токоносители на BA157 e 150 nS. На 100kHz (10000 nS) това е 1,5 процента. На 900 mW какви загуби са това. За статичните загуби . 0.7х0.012 няма да говорим въобще . _________________ ИВАН ПАВЛОВ |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Окт 01, 2010 18:49 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | На 100kHz (10000 nS) това е 1,5 процента |
Зависимоста не е линейна ,зависимостите в които участват споменатите токоносители обикновенно са логаритм/експон.
| Цитат: | MBRS4201T3 този диод е Шотки и е подходящ както за това напрежение и този ток
http://www.onsemi.com/PowerSolutions/product.do?id=MBRS4201
MBRS4201: 200V 4A Schottky Fast Soft−Recovery Power Rectifier
• Lower Forward Voltage than any Ultrafast Rectifier:
VF < 0.61 V at 150°C
• Fast Switching Speed: Reverse Recovery Time (tRR) < 35 ns • Soft Recovery Characteristics: Softness Factor (tb/ta) 1
|
какво му е неподходящото на Шотки диода MBRS4201T3 !!!!!????
Последната промяна е направена от Techmaniac на Нед Окт 03, 2010 9:21; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
lz1wvm Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2007 Мнения: 278 Местожителство: в Гората
|
Пуснато на: Пет Окт 01, 2010 19:05 Заглавие: |
|
|
| ivpav написа: | | ....не разбрах какво сложно има да се пробва това.... |
Няма нищо сложно,давай индуктивността на двете бобини и да пробвам.Но това ще стане към края на другата седмица.
Модерирано от RC
Следващият ти пост в който отново ползваш бутона за отговор с пълния цитат на предходно мнение - директно ще бъде изтрит.
Считай се за персонално предупреден. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|