Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Ипулсно захранване - ограничение по ток ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 14:59    Заглавие: Отговорете с цитат

ОК !
Грешката е моя , имах предвид какво правим когато пада върху транзистора е малко под 35V при ток 3А , иначе 431 ми е ясно как работи , ползвал съм я няколко хиляди пъти (съвсем буквално) . Както и да е , щом може и така , ОК !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 15:24    Заглавие: Отговорете с цитат

milmar написа:
имах предвид какво правим когато пада върху транзистора е малко под 35V при ток 3А ... . Както и да е , щом може и така , ОК !


Ако имаш предвид под пада в/у т-ра изходното 35В напрежение за него има грижата /ШИМ -а/ се регулира с обратнатна връзка, която следи изхода 35В през VR1-R13 /без галванично разделяне на изхода/, ако по някаква причина стане "малко под 35V " обратната връзка подава сигнал към чипа и той "отваря" ШИМ а и през трансформатора се прехвърля повече енергия ...

Цитат:
Както и да е , щом може и така , ОК
!!!!???? кое може и така и кое му е "иначето" - схемата все пак е много елементарна и е дадена в datasheet -a на 431 . Тя ограничава изходния ток до 3А , когато
Io e под 3А не влияе /с изключение на пада в/у Rcl/ ,това ограничение до 3А не зависи от изходното напрежение /все пак Vo трябва да бъде > Vref + Vsat~=3,2В.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 17:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Techmaniac, какво се случва с тоя линеен стабилизатор, когато на изхода имаме късо?
Жокер - разсейва 3А х (35+3,2) = 115W ?
Поправи ме ако бъркам.
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 18:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ,не бъркаш ,транзистора ще се стопи Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 18:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
getzata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 473
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 21:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Е значи варианта с този стабилизатор нестава - няма всеки път когато са даде накъсо да се сменя транзистора.

Схемата на ипулсното захранване ще се прави с двете рамена (полужително и отрицателно напрежение)
Идеята ми е примерно с два шунта (за + и -) да се взима сигнал от тях и да се връща в интегралата , която да намаля ширината на импулсите.
_________________
Всичко е ток и жици...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 22:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Един въпрос? Усилвател ли ще захранваш?
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 22:28    Заглавие: Отговорете с цитат

getzata написа:
Е значи варианта с този стабилизатор нестава - няма всеки път когато са даде накъсо да се сменя транзистора.
много лесно се реализира схема за защита на изхода от късо , не стана ясно ограничението от 3 А за какво е ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
getzata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 473
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Окт 25, 2010 23:24    Заглавие: Отговорете с цитат

2A трябва да е ограничението по ток , след минване на този ток , импулсното трябва да работи като генератор на ток.

DJ69VN написа:
Токов трансформатор м/у C4 и общата точка на първичната намотка. Ама не ми стана ясно искаш да регулираш тока или да има защита по ток ? Rolling Eyes


Май така ще стане най-добре работата.

Просто направих един бърз опит , на феритче сиво от комет на Кашке с диаметър 15мм. навих 5 врътки за първична с 2мм , и 10 за вторична с 0.1мм. На вторичната закачих един резистор 500 ом и мерих напрежението върху него. С покачване на консумацията в изхода , напрежението върху резистора се увеличи от 0 до 12 волта.

На някой да му са намира метод , да си изчисля токовия трансформатор (колко първична и с какъв диаметър и колко вторична ) .
Идеята ми е при входен ток 15 А, напрежението на вторичната да се покачи над 5волта , да го подавам на шим регулатора и той да намалява ширината на импулсите.

пп. сега се сетих че входния ток се влиае от захранването , има голяма разлика дали е 10в или 14.4 .
Проста сметка: на изхода ми трябва 60 волта ограничено на 2А = 120вт. Приблизително от входа ще се консумират 140вт.
При 10в входно: 140вт/ 10в = 14А
При 14.4 входно: 140вт/ 14.4в = 9,7А

Май няма да стане с следене на тока в входа , трябва да е в изхода.
Става и още по сложно тъй като разделих галванично изхода от входа (обратната връзка е зимам с оптрон и разделих масите)
_________________
Всичко е ток и жици...


Последната промяна е направена от getzata на Вто Окт 26, 2010 9:16; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Окт 26, 2010 9:16    Заглавие: Отговорете с цитат

За защита на изхода от претоварване или "късо" можеш да реализираш много лесно защитата товара го свързваш през резистор така че пада върху него да задейства спирането на генерациите на ШИМ а /извод 10 на 3525 , разгледай 2 стр. shutdown section на http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/5632/MOTOROLA/SG3525.html

Цитат:
На някой да му са намира метод , да си изчисля токовия трансформатор (колко първична и с какъв диаметър и колко вторична ) .
във файлообменика има http://fileshare.eshop.bg/index.php?what=search2

Цитат:
Идеята ми е при входен ток 15 А, напрежението на вторичната да се покачи над 5волта , да го подавам на шим регулатора и той да намалява ширината на импулсите.
идеята не е добра ,кое ще участва в регулирането с по голяма тежест следенето на изходното напрежение или напрежението от токовия трансформатор. Динамиката /отработването на грешката /ще бъде много лоша - пулсации с голям размах.

Използвай извод 10 става лесно и просто и е описано в datasheet a .

Предвид че преобразувателя е повишаващ загубите в токоследящи резистори във вторичната страна ще са по малки от такива в първичната.

Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals