| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 14:59 Заглавие: |
|
|
ОК !
Грешката е моя , имах предвид какво правим когато пада върху транзистора е малко под 35V при ток 3А , иначе 431 ми е ясно как работи , ползвал съм я няколко хиляди пъти (съвсем буквално) . Както и да е , щом може и така , ОК ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 15:24 Заглавие: |
|
|
| milmar написа: | | имах предвид какво правим когато пада върху транзистора е малко под 35V при ток 3А ... . Както и да е , щом може и така , ОК ! |
Ако имаш предвид под пада в/у т-ра изходното 35В напрежение за него има грижата /ШИМ -а/ се регулира с обратнатна връзка, която следи изхода 35В през VR1-R13 /без галванично разделяне на изхода/, ако по някаква причина стане "малко под 35V " обратната връзка подава сигнал към чипа и той "отваря" ШИМ а и през трансформатора се прехвърля повече енергия ...
| Цитат: | | Както и да е , щом може и така , ОК | !!!!???? кое може и така и кое му е "иначето" - схемата все пак е много елементарна и е дадена в datasheet -a на 431 . Тя ограничава изходния ток до 3А , когато
Io e под 3А не влияе /с изключение на пада в/у Rcl/ ,това ограничение до 3А не зависи от изходното напрежение /все пак Vo трябва да бъде > Vref + Vsat~=3,2В. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 17:46 Заглавие: |
|
|
Techmaniac, какво се случва с тоя линеен стабилизатор, когато на изхода имаме късо?
Жокер - разсейва 3А х (35+3,2) = 115W ?
Поправи ме ако бъркам. _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 18:05 Заглавие: |
|
|
Не ,не бъркаш ,транзистора ще се стопи  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 18:40 Заглавие: |
|
|
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
getzata Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005 Мнения: 473 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 21:50 Заглавие: |
|
|
Е значи варианта с този стабилизатор нестава - няма всеки път когато са даде накъсо да се сменя транзистора.
Схемата на ипулсното захранване ще се прави с двете рамена (полужително и отрицателно напрежение)
Идеята ми е примерно с два шунта (за + и -) да се взима сигнал от тях и да се връща в интегралата , която да намаля ширината на импулсите. _________________ Всичко е ток и жици... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 22:01 Заглавие: |
|
|
Един въпрос? Усилвател ли ще захранваш? _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 22:28 Заглавие: |
|
|
| getzata написа: | Е значи варианта с този стабилизатор нестава - няма всеки път когато са даде накъсо да се сменя транзистора.
| много лесно се реализира схема за защита на изхода от късо , не стана ясно ограничението от 3 А за какво е ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
getzata Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005 Мнения: 473 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пон Окт 25, 2010 23:24 Заглавие: |
|
|
2A трябва да е ограничението по ток , след минване на този ток , импулсното трябва да работи като генератор на ток.
| DJ69VN написа: | Токов трансформатор м/у C4 и общата точка на първичната намотка. Ама не ми стана ясно искаш да регулираш тока или да има защита по ток ?  |
Май така ще стане най-добре работата.
Просто направих един бърз опит , на феритче сиво от комет на Кашке с диаметър 15мм. навих 5 врътки за първична с 2мм , и 10 за вторична с 0.1мм. На вторичната закачих един резистор 500 ом и мерих напрежението върху него. С покачване на консумацията в изхода , напрежението върху резистора се увеличи от 0 до 12 волта.
На някой да му са намира метод , да си изчисля токовия трансформатор (колко първична и с какъв диаметър и колко вторична ) .
Идеята ми е при входен ток 15 А, напрежението на вторичната да се покачи над 5волта , да го подавам на шим регулатора и той да намалява ширината на импулсите.
пп. сега се сетих че входния ток се влиае от захранването , има голяма разлика дали е 10в или 14.4 .
Проста сметка: на изхода ми трябва 60 волта ограничено на 2А = 120вт. Приблизително от входа ще се консумират 140вт.
При 10в входно: 140вт/ 10в = 14А
При 14.4 входно: 140вт/ 14.4в = 9,7А
Май няма да стане с следене на тока в входа , трябва да е в изхода.
Става и още по сложно тъй като разделих галванично изхода от входа (обратната връзка е зимам с оптрон и разделих масите) _________________ Всичко е ток и жици...
Последната промяна е направена от getzata на Вто Окт 26, 2010 9:16; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Окт 26, 2010 9:16 Заглавие: |
|
|
За защита на изхода от претоварване или "късо" можеш да реализираш много лесно защитата товара го свързваш през резистор така че пада върху него да задейства спирането на генерациите на ШИМ а /извод 10 на 3525 , разгледай 2 стр. shutdown section на http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/5632/MOTOROLA/SG3525.html
| Цитат: | На някой да му са намира метод , да си изчисля токовия трансформатор (колко първична и с какъв диаметър и колко вторична ) .
| във файлообменика има http://fileshare.eshop.bg/index.php?what=search2
| Цитат: | Идеята ми е при входен ток 15 А, напрежението на вторичната да се покачи над 5волта , да го подавам на шим регулатора и той да намалява ширината на импулсите.
| идеята не е добра ,кое ще участва в регулирането с по голяма тежест следенето на изходното напрежение или напрежението от токовия трансформатор. Динамиката /отработването на грешката /ще бъде много лоша - пулсации с голям размах.
Използвай извод 10 става лесно и просто и е описано в datasheet a .
Предвид че преобразувателя е повишаващ загубите в токоследящи резистори във вторичната страна ще са по малки от такива в първичната.
Успех! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|