Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Индуктивност на изтриваща глава
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Tsvetkov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Окт 2003
Мнения: 392
Местожителство: Хитрино, Шуменско

МнениеПуснато на: Чет Ное 25, 2010 15:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже разбуних духовете, да поясня някои неща.
Компакт Касетата (патент на Филипс) ми е набор (1961) и дали по тоя сантимент се случи години наред да се занимавам с проблемите й и изделията, които я ползват. касетофоните (за декове тука няма да говорим - то си е друга бира) ползваха генератор за изтриване на лентата и глава с магнитно мек магнитопровод и намотка около него, която да създаде хомогенно магнитно поле, през което да премине долната половина от лентата. При обръщането на касетата се изтрива и горната, която съответно става долна. Част от енергията на този генератор 70кHz например се използва и за подмагнитване на записващата глава. В по-късен етап след 80-години на миналия век все по-често се използват за изтриване глави от постоянен магнит.
Потрай няколко дена, ще ти измеря няколко глави да видиш от какъв порядък им е индуктивността, че в момента не разполагам (не съм вкъщи). Има и справочни данни, но и книгите не са ми под ръка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Чет Ное 25, 2010 15:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също съм виждал касетофони, чиято изтриваща глава е постоянен магнит. Нормално стои повдигната, а при включване на запис се спуска надолу.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 25, 2010 18:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Що е боклук ,все е с постоянен магнит за триене . Не знам дали сте наясно колко нарастват шумовете на лентата при такъв начин на изтриване . Качествен касетофон ,или дек ,с магнит вместо изтриваща глава няма да видите !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sword
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Ное 2009
Мнения: 196
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Чет Ное 25, 2010 21:30    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз съм забелязал че само китайските ефтинджоси са с постоянен магнит сложен за триеща глава!Едновремещните касетофони бяха с нормални глави и свиреха къде по -добре от сегашните.Има декове от преди 20 и повече години дето записват и свирят по-хубаво от сегашните кампактдискове!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Ное 25, 2010 22:04    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP написа:
... Не знам дали сте наясно колко нарастват шумовете на лентата при такъв начин на изтриване ....


Ами това имам предвид и аз , като питам невярващо . Имал съм значи късмет , че съм спрял навреме да се занимавам с тази техника .

Ако не е някаква особенна хитрина , примерно няколко редуващи се полюса N-S-N-S ... и т.н. с постепенно намаляваща индукция , иначе просто с магнит не мога да си го представя . Нали лентата ще си остане намагнитена на едно постоянно ниво и при записа размаха на сигнала ще се ограничава , защото в едната посока ще е по-близко до Bsat и ще се получава ефект близък до клипинг в усилвателите Rolling Eyes .

Както и да е , човек винаги има какво ново да научи Wink .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petromaniq66
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Юни 2009
Мнения: 439
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Ное 26, 2010 2:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Не се сдържах и аз да не оспамя темата. Какви редуващи се полюси? Възпроизвеждащата глава реагира на променящо се магнитно поле, а постоянния магнит не прави такова(нали и за това такова му е името). Нивото на шумовете(намалянето на динамиката) се дължат на некачествено "изтриване" в дълбочина на магнитния слой, както и от склонноста на последния към размагнитване, копирефект. При високочестотното изтриване се ползват феритни глави с по тесен процеп, по-висока износоустойчивост и магнитни ленти с по-висока коерцитивност(реагиращи на по-силно магнитно поле). Интересно беше да разберем как може да се ползва индуктивност за терморегулатор за инкубатор. А за глави, ленти има много писано в книгата "Hi-Fi касетни декове".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tsvetkov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Окт 2003
Мнения: 392
Местожителство: Хитрино, Шуменско

МнениеПуснато на: Пет Ное 26, 2010 8:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Тая книга е много хубава, има какво да се научи.
А за терморегулатора (инкубатора) все си мисля, че ако ти трябва индуктивен датчик (например за положението при въртене на скарата), по добре да използваш четяща глава (възпроизвеждаща), тя ще ти отдаде по-силен сигнал.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Ное 26, 2010 8:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Типичен случай... Човека пита едно, пък то става... А никой не се сети, че индуктивността е физическа величина, подлежаща на измерване. И съвсем не е задължително измерването да става със специализиран уред. Но това е друг въпрос: Как да измеря индуктивността на изтриваща глава?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пет Ное 26, 2010 10:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе я питащия да каже каква индуктивност му трябва, може да има по-добро решение от глава за касетофон.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Ное 26, 2010 13:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Относно същината на питането -днес гледах едни данни за руски глави от сп. Радио ,изтриващите бяха с индуктивност от 0.4 до 1 милихенри ,феритни глави . Предполагам порядъка на вносните е същия . Ток на изтриване 70-90мА .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals