| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
palamut Нов потребител

Регистриран на: 25 Май 2005 Мнения: 8
|
Пуснато на: Съб Окт 29, 2005 21:14 Заглавие: искрене на четки-колектор на ПТД |
|
|
| Здравейте колеги! Интересувам се дали някой знае какви могат да бъдат причините за искренето на четките на ПТД и последващо почернявяне на колектора, дори след финното му шлифоване. Възможно ли е поради поотслабнали пружини или поради някакъв импулсен характер на захранването с определена честота?(ПТД се управлява от мощен полеви транзистор)(незнайна марка пералня). Благодаря за отделеното време. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sacho Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004 Мнения: 2268 Местожителство: гр.ПЛЕВЕН
|
Пуснато на: Съб Окт 29, 2005 21:36 Заглавие: |
|
|
В повечето случаи проблема е в междунавивково късо в ротора.Ротора се заменя с нов или се пренавива.В конкретния случай подробности не са ми известни и не мога да бъда конкретен.Успех  _________________ СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Kolyo Tsonev Опитен потребител

Регистриран на: 23 Дек 2003 Мнения: 249 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Съб Окт 29, 2005 22:32 Заглавие: |
|
|
В "тихите" модели на BOSCH(SIEMENS) има допълнителна статорна намотка,която се включва при центрофуга.Управлява се от симистор.Ако не се включи,тока през ротора ще е по голям.
Когато в ротора има късо обикновенно избива и MOS-транзистора.
Най-добре е да напишеш модела на пералнята и платката. _________________ Всяко ново е отдавна забравено старо |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
palamut Нов потребител

Регистриран на: 25 Май 2005 Мнения: 8
|
Пуснато на: Нед Окт 30, 2005 8:43 Заглавие: |
|
|
| Няма статорни намотки, статорът е осъществен с два постоянни магнита. Пералнята е световнонеизвестна най-вероятно американска марка- "Jinger 34", не е и първа младост(надписа на двигателя е заличен от ръжда). Ще проверя за късо между намотките. Благодаря за отзивите. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
angele Опитен потребител

Регистриран на: 20 Окт 2005 Мнения: 323 Местожителство: Burgas
|
Пуснато на: Нед Окт 30, 2005 14:08 Заглавие: |
|
|
Възможно е да са износени лагерите на ротора и като се опъне ремъка да трие по статора-проверете за стружки и следи по вътрешната част на статора /претоварване/
Проверете и дали са зачистени добре разстоянията м/у пластините на колектора _________________ Az sam |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
palamut Нов потребител

Регистриран на: 25 Май 2005 Мнения: 8
|
Пуснато на: Нед Окт 30, 2005 14:33 Заглавие: |
|
|
| Лагерите са добре, няма триене никъде,колекторът е чист,проверих съпротивлението между пластините: на повечето е около 0,11 ом , на 2 места е около 1,5, на две други около 1,8 ом. Казвам около защото мултицета ми се колебае.Не допускам от такива малки разлики да е проблема. Искренето се появяваше само при големите обороти, което е логично. Съмнявям се дали да не сложа малко по-силни пружини. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nebelservice Опитен потребител

Регистриран на: 11 Авг 2004 Мнения: 131 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Окт 30, 2005 16:50 Заглавие: |
|
|
Можеш да престържеш колектора на мотора, но с диамантен нож, защото волфрамовите или кобалтовите стругарски ножове замазват ламелите и после няма чистене.
После много внимателно да се почистят ламелите, да няма окъсяване между съседни.
Друг възможен проблем е прекаленото отпушване на ключовия мос, провери обратни връзки там и тахото на мотора. _________________ ::: Консултации и ремонти на перални ::: Климатици.ком ::: Статии за климатизация |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Chelsea_69 Опитен потребител

Регистриран на: 06 Дек 2004 Мнения: 149
|
Пуснато на: Нед Окт 30, 2005 16:59 Заглавие: |
|
|
| palamut написа: | | Лагерите са добре, няма триене никъде,колекторът е чист,проверих съпротивлението между пластините: на повечето е около 0,11 ом , на 2 места е около 1,5, на две други около 1,8 ом. Казвам около защото мултицета ми се колебае.Не допускам от такива малки разлики да е проблема. Искренето се появяваше само при големите обороти, което е логично. Съмнявям се дали да не сложа малко по-силни пружини. |
Точно там е проблема-в разликите в съпротивленията на отделните секции.Навсякъде съпротивлението трябва да е еднакво.Неприятно,ама май отива на пренавиване... Ех дано бъркам.... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Нед Окт 30, 2005 17:05 Заглавие: |
|
|
Междунавивковото к.с. не може да се установи с твоя прибор!Занеси ротора в рем. работилница ,където ще го проверят за минутка.Ако си в този занаят-защо сам не си направиш едно просто устройство за проверка на ротори.Представлява един дросел за 220В с отворена сърцевина.Поставяш ротора до въздушната междина на сърцевината и бавно го въртиш в опр. посока.Ако ротора загрее-хвърляш или пренавиване.
Късмет! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|