Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

искрене на четки-колектор на ПТД

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
palamut
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 25 Май 2005
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Съб Окт 29, 2005 21:14    Заглавие: искрене на четки-колектор на ПТД Отговорете с цитат

Здравейте колеги! Интересувам се дали някой знае какви могат да бъдат причините за искренето на четките на ПТД и последващо почернявяне на колектора, дори след финното му шлифоване. Възможно ли е поради поотслабнали пружини или поради някакъв импулсен характер на захранването с определена честота?(ПТД се управлява от мощен полеви транзистор)(незнайна марка пералня). Благодаря за отделеното време.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004
Мнения: 2268
Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Съб Окт 29, 2005 21:36    Заглавие: Отговорете с цитат

В повечето случаи проблема е в междунавивково късо в ротора.Ротора се заменя с нов или се пренавива.В конкретния случай подробности не са ми известни и не мога да бъда конкретен.Успех Very Happy
_________________
СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kolyo Tsonev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Дек 2003
Мнения: 249
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Съб Окт 29, 2005 22:32    Заглавие: Отговорете с цитат

В "тихите" модели на BOSCH(SIEMENS) има допълнителна статорна намотка,която се включва при центрофуга.Управлява се от симистор.Ако не се включи,тока през ротора ще е по голям.

Когато в ротора има късо обикновенно избива и MOS-транзистора.

Най-добре е да напишеш модела на пералнята и платката.
_________________
Всяко ново е отдавна забравено старо
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
palamut
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 25 Май 2005
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Нед Окт 30, 2005 8:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма статорни намотки, статорът е осъществен с два постоянни магнита. Пералнята е световнонеизвестна най-вероятно американска марка- "Jinger 34", не е и първа младост(надписа на двигателя е заличен от ръжда). Ще проверя за късо между намотките. Благодаря за отзивите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
angele
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 20 Окт 2005
Мнения: 323
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Нед Окт 30, 2005 14:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Възможно е да са износени лагерите на ротора и като се опъне ремъка да трие по статора-проверете за стружки и следи по вътрешната част на статора /претоварване/
Проверете и дали са зачистени добре разстоянията м/у пластините на колектора
_________________
Az sam
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
palamut
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 25 Май 2005
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Нед Окт 30, 2005 14:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Лагерите са добре, няма триене никъде,колекторът е чист,проверих съпротивлението между пластините: на повечето е около 0,11 ом , на 2 места е около 1,5, на две други около 1,8 ом. Казвам около защото мултицета ми се колебае.Не допускам от такива малки разлики да е проблема. Искренето се появяваше само при големите обороти, което е логично. Съмнявям се дали да не сложа малко по-силни пружини.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nebelservice
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Авг 2004
Мнения: 131
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 30, 2005 16:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Можеш да престържеш колектора на мотора, но с диамантен нож, защото волфрамовите или кобалтовите стругарски ножове замазват ламелите и после няма чистене.
После много внимателно да се почистят ламелите, да няма окъсяване между съседни.
Друг възможен проблем е прекаленото отпушване на ключовия мос, провери обратни връзки там и тахото на мотора.
_________________
::: Консултации и ремонти на перални ::: Климатици.ком ::: Статии за климатизация
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Chelsea_69
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 06 Дек 2004
Мнения: 149

МнениеПуснато на: Нед Окт 30, 2005 16:59    Заглавие: Отговорете с цитат

palamut написа:
Лагерите са добре, няма триене никъде,колекторът е чист,проверих съпротивлението между пластините: на повечето е около 0,11 ом , на 2 места е около 1,5, на две други около 1,8 ом. Казвам около защото мултицета ми се колебае.Не допускам от такива малки разлики да е проблема. Искренето се появяваше само при големите обороти, което е логично. Съмнявям се дали да не сложа малко по-силни пружини.

Точно там е проблема-в разликите в съпротивленията на отделните секции.Навсякъде съпротивлението трябва да е еднакво.Неприятно,ама май отива на пренавиване... Sad Ех дано бъркам....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Нед Окт 30, 2005 17:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Междунавивковото к.с. не може да се установи с твоя прибор!Занеси ротора в рем. работилница ,където ще го проверят за минутка.Ако си в този занаят-защо сам не си направиш едно просто устройство за проверка на ротори.Представлява един дросел за 220В с отворена сърцевина.Поставяш ротора до въздушната междина на сърцевината и бавно го въртиш в опр. посока.Ако ротора загрее-хвърляш или пренавиване.
Късмет!
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals