 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Гост
|
Пуснато на: Вто Ное 15, 2005 18:03 Заглавие: |
|
|
Пак изгоря свинята Пак същите транзистори (тоя път само 2) и съпротивлението което е след грец-а - бая се беше опекло. Е()ем го. Какво да погледна друго, което може да води до изгарянето им? Не ми се вярва да е от големия товар (чак пък една изтощена батерия да не може да натовари). Съмнително е че в началото като го пуснах изходното напрежение (с включена батерия) беше 20 волта и бавно се качи до 70, след това изгоря бушона. Като го смених с по-голям и го пуснах, работи 20мин и после изгоря тотално. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Сря Ное 16, 2005 14:25 Заглавие: |
|
|
Ето снимки на изпущеняка
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=11099&AlbumId=29962
На схемата (доколкото прилича на такава) с червено са отбелязаните изпушляци от второто изгаряне (1.2.1 и 1.2.2) а със зелено - от първото.
Пояснения - дебелите електролитни са на изхода на 1вата схемка, 4те трафа са вързани последователно. На втората платка (2.х) изгорелите транзистори са долу в дясно.
F1  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Съб Ное 19, 2005 3:10 Заглавие: |
|
|
Taкаа...зачетох се по разни сайтове, но пак е мъгла.
Значи, смених IXTH24N50 c IXFX55N50, обаче изгоря. Като им разгледах дата-шит-ите видях че на втория Ciss/Coss/Crss/Ton/Toff/Tr/Tf са почти двойни спрямо първия. Никъде не намерих как се определя дали един транзистор е подходящ за заместване на друг. Само сметки за топлината, по които излезе че и 2та модела трябва да изгорят . Реших че това е проблема (схемата работи на 1/2МХз uc2825 по ток, цял мост). Гейтовете на транзисторите се управляват от двойки биполярни транзистори и имат разделителни трафове. Та има ли шанс друга да е причината да не работи? Т.е. да изгаря 55Амперовите транзистори, след като е работила примерно един час? И този PFC толкова брутално да се опича, след като конвертора е дал на късо. Доста злобна дъга е била... Не ми се иска утре да сложа от правилния тип (за скромните 34лв/парче) и пак да се опекат . А няма къде да го нося. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Sharo Опитен потребител

Регистриран на: 21 Ное 2005 Мнения: 174
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Сря Ное 23, 2005 11:30 Заглавие: |
|
|
| Точно тези параметри на транзисторите,които си описал са най важни особено при тия мощности.Те трябва да са МИНИМАЛНИ.Гарнция-франция,нали знаеш.Но като поразгледах схемата има много голяма вероятност да имаш дефект в трансформатор да речем случайно кратковременно междунамотково късо,единствения начин (гледам че си захапал проблема със зъби) е да сложиш оригиналните неща и много педантично да измериш всеки елемент в силовата част особено кондензаторите......Ако имаш късмет може и да проработи.Ако пък акумолатора е скапан и иска много ток може и да се опича зарядното знаеш ли..Въпреки че управлението е по ток.Виж диодите в изходния изправител,ако някое рамо е с променени параметри може да се намагнитва трансформатора и пак да гърми.Но транзисторите трябва да са бързи...Смени и малките електролити в управлението направо без да ги мериш може някой да е подсъхнал,особено тези около драйвера. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Sharo Опитен потребител

Регистриран на: 21 Ное 2005 Мнения: 174
|
Пуснато на: Чет Ное 24, 2005 2:02 Заглавие: |
|
|
Смених транзисторите със STW26NM60 (няма го на схемата - там е само PFC-то, иначе след него директно има цял мост). Проверих и всички кондензатори. Пак работи 30 мин и се чуваше слабо пищене. Доколкото гледах - на под 100кХц работи, след което би трябвало да се пусне на по-висока честота (през един транзистор). След което спря. Като го пусках отново - никакъв ефект. И бушоните са си здрави. Този път нямаше видимо изгоряли елементи...утре ще го разкова по-основно.
И един друг въпрос, батериите са с дестилирана вода, но пише да се пълнят само след цялостно зареждане. Не смея да ги напълня. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Чет Ное 24, 2005 15:11 Заглавие: |
|
|
| Никел-кадмии с вода?Такива не съм чувал и виждал.Смени електролитчетата малките... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Sharo Опитен потребител

Регистриран на: 21 Ное 2005 Мнения: 174
|
Пуснато на: Пет Ное 25, 2005 3:31 Заглавие: |
|
|
Ами това с батериите го намерих във някакъв френски сайт. Той никел-кадмиевия елемент е с разтвор на КОН за електролит, само че при по-натоварени батерии за да не експлоадират при загряване са оставени отвори за вентилация. А изпарената и разложената при презареждане вода се допълва.
Сега като го отворих всичко е здраво по силовата част, захранване на схемите има, релето се включва, но напрежение на изхода няма. Доколко е безопасно да го включа само с едно малко радиаторче на транзисторите и да меря? Те кондензаторчетата са над 20 броя и има и смд-та Колко трябва да го натовяря PFC-то за да го проверя само него? Май в него е проблема. А и с какво, това право напрежение...дали да не включа някой котлон?  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пет Ное 25, 2005 11:32 Заглавие: |
|
|
| Винаги можеш да ползваш реотан за товар 3-4 киловата,но системата сигурно следи и напрежението на батерията за да пази алгоритъма на заряд,така че може и да не я излъжеш с реотан.... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Sharo Опитен потребител

Регистриран на: 21 Ное 2005 Мнения: 174
|
Пуснато на: Сря Яну 04, 2006 22:00 Заглавие: |
|
|
Aз пак се връщам на същия проблем. Оставих го няколко седмици да си помисли и пак го хванах Сложих 100Вт лампа на фазата, която като го включа свети ярко и постепенно загасва (това докато се напълнят кондензаторите), след което релето почва да цъка през половин секунда. Когато е в затворено състояние, лампата свети. Дали е слаба за тая работа? За товар имам 200Вт реотан. Възможно ли е проблема да е в няколкото 4,7мкф полиестерни кондензатора на изхода?
едит: Сега като го замерих на 2 от транзисторите на гейта има 100В/ 50Хц импулси . Сигурен съм че ги нямаше преди  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|