Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Предложение за инкубатор?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 9:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Както и да е,явно нищо не разбирам от схеми,но исках само да кажа,че този детектор на нулата се намира вътре в оптроните MOC и схемата може да стане само с един компаратор......
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 10:18    Заглавие: Hm Отговорете с цитат

RC написа:
suxfan, една молба - нека се запази добрия тон на общуване и да не се превръща темата (и форума) в място за лични нападки (не винаги основателни).

А "датчика на нулата" може да върши и други работи - зависи откъде го погледнеш.

И защо мислиш че съм нападнал някои неоснователно, просто се чудех от къде реши че вътре в МОС-а има детекция на нулата Confused
Как ще ми докаже че има схема на детекция на нулата в един MOC3022 , като в него има един светодиод и един динистор, с други думи оптодинистор .
Ако е искал да каже нещо друго , да го обясни така че да го разбере човек Confused
Ето линк с инфо :
http://www.fairchildsemi.com/ds/MO/MOC3022-M.pdf
----------------------------------------------
The MOC301XM and MOC302XM series are optically isolated triac driver devices. These devices contain a GaAs infrared emitting diode and a light activated silicon bilateral switch, which functions like a triac. They are designed for interfacing between electronic controls and power triacs to control resistive and inductive loads for 115 VAC operations.
----------------------------------------------
Използва се в схемата за да раздели галванично нисковолтовата част от високоволтовата Idea

Модерирано от RC
Повтарям си молбата!


Последната промяна е направена от suxfan на Вто Яну 03, 2006 11:20; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 10:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето ти една серия МОЦ-чета с zero-cross detector
http://pdf.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/5044/MOTOROLA/MOC3083.html
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 11:17    Заглавие: Хе Отговорете с цитат

Stoy40 написа:
Ето ти една серия МОЦ-чета с zero-cross detector
http://pdf.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/5044/MOTOROLA/MOC3083.html

ОК не твърдя че няма такива , но спора беше за MOC3022 Laughing
И според теб как би могъл да ползваш вградения Zerro-Cross детектор в нашия случаи , при положение че няма изведен извод на MOC3083 Very Happy
Този вид MOC има и други приложения освен да управлява триаци , затова са му сложили Zerro-Cross детектор Idea
...................
They are designed for use with a triac in the interface of logic systems to equipment powered from 240 Vac lines, such as solid–state relays, industrial controls, motors, solenoids and consumer appliances, etc.
Ако имаш идея няма лошо постни я ще я коментираме , аз когато я правех тази схема що MOC-ове изпосмених, само с тези се получи наи добре и наи добре се държаха, а и сигнала по осцилоскопа отговаряше на изскванията ми когато го правех Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raxell
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005
Мнения: 228
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 14:14    Заглавие: Относно термодатчика Отговорете с цитат

Много по добре се държи 1N4148 ,по малка температурна инерция има.
Да не забравяме и предимството на металостъкления корпус .
Лично аз никога не използвам елементна база в пластмасов корпус при отговорни случаи.
Разбира се 4007 го има и в металостъклен корпус но не е така добре разпространен.
Госта с микроконтролерите е в грешка , точността се отнася за разликата между настроена и реална температура , а не точност на поддържането и Very Happy
С гореизложената схема при правилно конструктивно изпълнение точността на поддържане на желаната температура ще бъде от порядъка на 0.1 градус , не вярвам на някой да не му хареса Very Happy
Постигал съм 0.01 градус и с по олекотена схемотехника , още работи в ПЗ Люлин Cool
_________________
колкото повече , толкова повече
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dalgia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2004
Мнения: 183
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 22:08    Заглавие: Отговорете с цитат

От месец не бях влизал в сайта та сега виждам темата.Изчетох я цялата
понеже ми е интересна.В работата направихме инкубатор преди две години от МРАЗ 200 , терморегулатор с меко регулиране от "МЛАД КОНСТРУКТОР" като термо датчика (1N4001) е заменен с термосъпротивление от стара батерия на НОКИЯ мобифон.Втория диод е заменен с еквивалентно съпротивление в моя случай 15 килоома , като всички съпротивления в моста са с висока точност.Регулиращия тример е многооборотен.Нагревателя е направен от плосък кантал с мощност 100 вата опънат м/у два електрода на растояние около30 сантиметра.От долу го обдухва вентилатор от компютър , който работи постоянно.Над нагревателя има вана с вода с обем около6 литра.Загубата на вода е около 1литър на 24 часа.Посочения терморегулатор държи стабилно 37,8 градуса +/- 2 десети.Интересно ми беше изавлението на инж.Васил Сапунджиев за различните температури през дните на люпене.Ще пробвам най скоро този метод.За сега две години имаме успеваемост около 60%.Кокошки и патици.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла MSN Messenger
stefp
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2005
Мнения: 587
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 23:38    Заглавие: Инкубатор Отговорете с цитат

Да ,идеалния вариант е с промяна температурата в процеса на люпене (най-добре по зададена таблица ) ,но това става само с контролер ,а стойностите които е дал инж.Васил Сапунджиев за температурата са леко завишени Wink
А кокошки и патици се люпят по различен режим (различна температура и различна влага )
За домашен малък инкубатор отопление или с крушки или както казва Dalgia с наснован кантал ,за по-равномерно греене ,а ваната с водата може да се сложи и на пода на инкубатора ,което мисля е и по-добрия вариант.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
инж.Васил Сапунджиев
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Апр 2005
Мнения: 292

МнениеПуснато на: Сря Яну 04, 2006 12:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Стойностите на температурите са твърде относителни. При наличие на вентилатор нещата са различни. Там средата се хомогенизира. При липса на вентилатор всичко зависи от нивото, в което е поставен термометъра. Аз поставям медицински термометър между яйцата. Ако след отваряне на вратата няма инерция, той показва достатъчно точно.
Живакът не трябва да се допира до яйце. В първите 7 дни температурата може да бъде 38,5 градуса. Тогава възниква зародиша. След това самият зародиш “работи” вътре в яйцето и той допълнително вдига температурата. Тогава е желателно тя да се намали. Това то правя, като преместя скарата по-ниско. Накрая, когато започне излюпването, температурата я намалявам на 37,5 градуса по същия начин. Крешките са горе високо, а водата е най-долу. Достигал съм 100% излюпваемост, разбира се в изключителни случаи.
Направата на домашни инкубатори от стар хладилник го смятам за пълна порнография, защото заема много място. Аз си ги правя от фазер и между него стирупор (или там как правилно се пише) с дебелина не по-малка от 2см. Мога да изляпвам пилета дори директно в кашони!
Действително при различните птици режимите са различни.
_________________
Ако човек се напъва упорито, все нещо ще излезе на бял свят!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefp
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Апр 2005
Мнения: 587
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Яну 04, 2006 13:37    Заглавие: инкубатор Отговорете с цитат

Защо да е порнография инкубатор от стар хладилник ,имаш готова термоизолирана кутия с врата ,и от фазер и стиропор става ,всичко си въпрос на изработка.А вентилатора спестява местенето на яйцата нагоре и надолу и спомага и за вентилацитя ,хубаво е да го има ,но да не духа силно ,че силния поток въздух пак не е добре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Shtur
Гост





МнениеПуснато на: Сря Яну 04, 2006 14:00    Заглавие: Re: инкубатор Отговорете с цитат

stefp написа:
Защо да е порнография инкубатор от стар хладилник ,имаш готова термоизолирана кутия с врата ,и от фазер и стиропор става ,всичко си въпрос на изработка.А вентилатора спестява местенето на яйцата нагоре и надолу и спомага и за вентилацитя ,хубаво е да го има ,но да не духа силно ,че силния поток въздух пак не е добре.

Бъркаш , напротив по добре е да се въртят от колкото да има вентилатор , като се върти яицето то се нагрява от всякъде еднакво защото вътре е течност и все едно размесваш течноста, а с вентилатора от едната страна ще е по топло от другата !!!
Не е толкова сложно да се направи да се въртят , начини много Idea
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals