 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Фикри Нури Опитен потребител

Регистриран на: 26 Юли 2005 Мнения: 1673 Местожителство: Kърджали
|
Пуснато на: Сря Яну 11, 2006 8:55 Заглавие: |
|
|
Така предложено, това нещо ще даде резултат.Предлагам двете стъпала да ги захраниш по отделно, с отделни изправителни и филтрови групи.Като ги имаш трафовете, диодите и кондензаторите не вдигат много себестойността.Таково решение ползвах преди година в един QUAD 2x200W, с два трафа по 270 вата.Работи чудесно. _________________ http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
raxell Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005 Мнения: 228 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Яну 15, 2006 14:22 Заглавие: четене му е майката |
|
|
От 25 години правя усилватели , но едва преди няколко седмици си обясних някои неща относно захранването им .
От опита ми доброто захранване е поне 2,5 пъти преоразмерено , това при положение че се използва стандартната методика за изчисляване на мрежови трансформатори .
Оказва се че горното решение е добро но не и най икономично.
Основният фактор който съм пропускал е работата на желязото при по ниска от 50 херца честота да да , насища се и още как особено последните години през които гоненето на повече бас е основна цел /жалко , но никой не се интересува от вярна звукова картина/.
По добрия вариант е да се изчисли трафа като се промени стоиността на индукцията съобразно долната гранична честота на усилвателя , това обаче не е лека задача , много фактори трябва да се вземат в предвид.
Относно схема на импулсно за аудио цели , във файлообменника има .
И един въпрос : как със захранване 57 волта ще изкараш посочената от теб мощност , /на колко ома товар?/ забрави........  _________________ колкото повече , толкова повече |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Nightmare Активен потребител


Регистриран на: 19 Дек 2005 Мнения: 64 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Нед Яну 15, 2006 19:00 Заглавие: Re: четене му е майката |
|
|
| raxell написа: | И един въпрос : как със захранване 57 волта ще изкараш посочената от теб мощност , /на колко ома товар?/ забрави........  |
На минимум 61,6В се постига тази мощност-производителя е дал 66В при товар от 8ома
То и лесно може да се изчисли:
200Вт при 8ома товар са 40В и 5А
максималната стойност е 40*√2=56,6В
пада на напрежението в крайните транзистори е обикновено около 5В
56,6+5=61,6В
А за тока 5*√2=7,1А (максимална стойност) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
raxell Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005 Мнения: 228 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Яну 16, 2006 11:31 Заглавие: Re: четене му е майката |
|
|
| Nightmare написа: | | raxell написа: | И един въпрос : как със захранване 57 волта ще изкараш посочената от теб мощност , /на колко ома товар?/ забрави........  |
На минимум 61,6В се постига тази мощност-производителя е дал 66В при товар от 8ома
То и лесно може да се изчисли:
200Вт при 8ома товар са 40В и 5А
максималната стойност е 40*√2=56,6В
пада на напрежението в крайните транзистори е обикновено около 5В
56,6+5=61,6В
А за тока 5*√2=7,1А (максимална стойност) |
Леле колко лесно било също като при постоянен ток
Я да почетеш малко,но не фирмени каталози в които не уточняват за коя от петте вида мощности става въпрос , и успех  _________________ колкото повече , толкова повече |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Nightmare Активен потребител


Регистриран на: 19 Дек 2005 Мнения: 64 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пон Яну 16, 2006 13:36 Заглавие: |
|
|
Леле и като не било толкова лесно би ли направил сметките, че аз нямам 25 години стаж  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Яну 16, 2006 14:27 Заглавие: |
|
|
Кошмарче ,ти май забравяш , че имаш и отрицателна полувълна ,трябва 40*SQR2 да го умножиш по 2 още. Чудя се защо не вземете да научите тази хубава формула -P=U^2/8XRt -много още има да учите!
Що се отнася до басовите честоти и способността на захранването да ги поема тя си зависи най вече от филтриращите кондензатори ,не от трафа и не смятам ,че той работи на друга честота освен мрежовата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Svetoslav40 Опитен потребител

Регистриран на: 19 Апр 2005 Мнения: 143 Местожителство: Берлин/Германия
|
Пуснато на: Пон Яну 16, 2006 16:20 Заглавие: |
|
|
Nightmare> моя, аз само ще ти кажа че доста се мъчих с тия импулсни захранвания (ако се разровиш тука из форума ще намериш поне 4-5 топика по темата). И в крайна сметка се оказа че не е проста работата, след 35-40 изгорени транзистора се отказах(не че не тръгна, ами КПД-то не ми хареса, 30-45% са жалка стоиност). Ако ще е за домашни условия, то няма по добро от един или два трафа, а ако ще е за автомобил, намери си от някъде работещ усилвател, свали му схемата и.... ти си човека.
А ако си решил да се пробваш, това е друго, мога само да ти пожелая успех в начинанието.
Погледни в фаилообменника (ако знаете само колко време го търсих, и пак не съм сигурен дали съм го открил!!!) там има схеми за преработка на импулсно от комп което да се ползва за това което търсиш...
П.С. Някои може ли да ми даде линк към фаилообменника...поради горе споменатите причини  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Sharo Опитен потребител

Регистриран на: 21 Ное 2005 Мнения: 174
|
Пуснато на: Пон Яну 16, 2006 16:41 Заглавие: |
|
|
Леле колко съм проз...аз си мислех че търсите файлообменника 
Последната промяна е направена от Sharo на Пон Яну 16, 2006 22:23; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
gelkov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Сеп 2004 Мнения: 239 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Яну 16, 2006 20:42 Заглавие: |
|
|
Присъединявам се към молбата на Svetoslav40 за линк към файлообменниека със схемата на преработено АТХ _________________ eng. M.Gelkov |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Svetoslav40 Опитен потребител

Регистриран на: 19 Апр 2005 Мнения: 143 Местожителство: Берлин/Германия
|
Пуснато на: Пет Яну 20, 2006 17:04 Заглавие: |
|
|
| sharo, искаше ли да кажеш нещо??? Ако знаеш със сигурност каде и какво е фаилообменника (защото аз наистина не знам), просто го кажи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|