 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
di_rtv Опитен потребител

Регистриран на: 10 Ное 2005 Мнения: 239 Местожителство: Dobrich
|
Пуснато на: Пон Яну 23, 2006 18:23 Заглавие: |
|
|
Споделям идеята на <cvetomirconev> затова писах в началото ако може да се взаимства от някои технически решения в БДЖ. При нас сигурноста е на първо място. И понеже става въпрос за релси и возило по тях мисля че може да се взаимства. Ако те интересува мога да ти обясня по подробно акви съоражения за контрол имаме и как работят те. Аз работя точно това . Това е моят email : [email protected]. Ще се радвам да помогна !  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
raxell Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005 Мнения: 228 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Яну 23, 2006 19:16 Заглавие: |
|
|
Няма ли асансиорни техници тука да обяснят какво е "ЦЕП", когато писах че е добре да се използват вече изпитани стандартни решения имах предвид точно това
А за въжето не се грижете , влиза идеално под главата на релсата.
Елементарно се добавя блокировка "скъсано въже" , опъва се не с пружина а с ролка и противотежести - ето ти и термоконпенсация , добавя се и елементарен тензометър - това пък е "блокирано /замръзнало/ въже , какво толкова сложно.
На всеки кран по система и готово , ето ти го и двойното обезопасяване , остава само да се измисли по какъв начин да се обвържат двете системи и къде да са монтирани "ЦЕП"-овете.
Това е един набързо спретнат идеен проект ,естествено подлежи на дообработка ,пък и информацията е недостатъчна за цялостно развитие на идеята.
И накрая един въпрос: някой да е чувал за електрически /камоли електронен/ скоростен ограничител при асансиорите?
така и не го намерих ермалък
Модерирано от RC
Off topic. При фонетична е на x _________________ колкото повече , толкова повече |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Vaklin Опитен потребител

Регистриран на: 02 Юли 2005 Мнения: 2054
|
Пуснато на: Пон Яну 23, 2006 19:49 Заглавие: |
|
|
Пружината е евтиното решение на противотежестите. Вариантът с противотежестите ще работи, но не всеки път. В студено време ще си заклини в едно от крайните положения и няма да се върне докато не го бутне другия кран .... в другото крайно положение. Но на всеки кран ще има по-особено устройство. Изтласквач с пружина и противотежест за демпфер от момента на подаване на сигнала до спирането на крановете. Тръбата при заварките ще е с набивки с по-малък диаметър за да се получи по-малка площ на триене. И т.н.
За двойното осигуряване Две релси, на всяка от тях по две въжета ... даже четворно стана.
И изобщо в глобален мащаб се залага на ПАСИВНИТЕ ЗАЩИТИ. Това са защити които използват естествените природни явления като триене, гравитация, инерция, центробежни сили и т.н. в своята работа. Асансьорите аварийно спират точно на този принцип. Колкото повече електроника, толкова по-малко надеждност. Повярвайте ми, изпитвам го на собствения си гръб. _________________ --------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Вто Яну 24, 2006 10:42 Заглавие: |
|
|
Интересно би изглеждала 30 метрова тръба надяната на въже Те намират ли се такива?Не е ли по лесно на въжето да се нанижат на 35-38-мия метър шайби или гайки,дори възли на самото въжето ако е от полимер, които при навиване и достигане на критично разстояние да задействат механика или електрика дори няколко наредени изключватела за сигурност.И пружината е сложна работа,като се има пред вид общата дължина на въжето 150 метра....Трябва да се направи електрически рудан който да държи въжето опънато и той да се следи за отказ и за неадекватно бързи обороти(скъсване на въжето).Както вече dasho e предложил... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Vaklin Опитен потребител

Регистриран на: 02 Юли 2005 Мнения: 2054
|
Пуснато на: Вто Яну 24, 2006 10:56 Заглавие: |
|
|
Въпросът е тези гайки да се движат синхронно по въжето.
30 метрови тръби не се намират. Заваряват се от по-къси. Това да е проблема ...
Пружина която да удържа относително изпънато 150 метра въже фи 10 да кажем е нищо. Растоянието между стълбовете на 400KV е 150-200 метра, проводникът е АСО 500 (т.е. 500 кв.мм. с централно стоманено жило 10 мм диаметър) и се държат на парче керамика с диаметър 5-6 см. Да си чел по вестниците за ежедневно паднали проводници на 400KV?
Наистина има вариант и с две ролки и безкрайно въже, но там ще се загуби предупредителната и аварийната сигнализация. Освен това, там пак ще трябват обтегачи на ролкитре и т.н. Т.е. като за първа проба ще е удачно да се направят две различни системи. Така всяка ще припокрива недостатъците на другата.
За контрол на скъсването се слагат тензометри. Увеличено натягане-заседнала тръба, липса на натягане-скъсано въже. Даже за по-голяма простота се слага по един топуз на въже през макара с два изключвателя. Горен и долен. Горният се настройва на максимално разтягане на пружината (момента преди скъсване), долният на липса на натягане на пружината (ненатегнато или скъсано въже). _________________ --------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|