Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

NiCd към NiMH
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
cvetomirconev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Авг 2005
Мнения: 470
Местожителство: Севлиево

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 17:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Аха, консуматора към който си го вързал.

Не знам дали има разлика в зареждането. Тука в офиса имаме едни DECT телефони Panasonic на които се избира в менюто дали са с NiCd или NiMH батерии, така че явно има разлики. Може би не са големи.
_________________

My opinions might have changed, but not the fact that I'm right.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
di_rtv
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Ное 2005
Мнения: 239
Местожителство: Dobrich

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 17:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Не знам по какъв начин се зареждат NiMH но за NiCd съм сигурен че се зареждат с генератор по ток. А за разряда на NiCd не винаги стига само консуматора . При мен зарядното е механично с часовник и има първо няколко часа разряд и после започва заряда . Все пак има остатъчен ток в батериите . Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 17:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Тока на зарядното не е проблем,проблема е в праговото напрежение двата типа се зареждат до различно напрежение.Кадмиевите зареждачки убиват гаранция хидридните.Изпитвал съм го на гърба си мъчейки се да преправям батерии за стари камери,после се наложи да попрочета....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
raxell
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005
Мнения: 228
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 18:16    Заглавие: re Отговорете с цитат

Говорите за батерии , а те са съставени от елементи (клетки) които не са с еднакъв капацитет , имайте го в предвид , това обяснява разликата в цената на батерия и такава набрана от отделни елементи които бихте си купили на бройка .
Батериите в продажба са от подбрани елементи ( по капацитет)това гарантира в извесна степен невъзможността да се преполюсова някой от елементите при разреждане .
Със същата сила това важи и при зареждане (презараждане) поради ефекта памет на никел кадмиевите.
Все пак последните са за предпочитане при добре набрана батерия , има многократно по дълъг живот и нищожен саморазряд в сравнение с никел/металхидридните.
_________________
колкото повече , толкова повече
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
di_rtv
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Ное 2005
Мнения: 239
Местожителство: Dobrich

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 20:09    Заглавие: Отговорете с цитат

съгласен съм с мнението на raxell за NiCd батерии . много са издържливи . знимавам се отдавна с подръжката на такива < радиостанции ТАНТАЛ> и се учудвам колко години след срока за годност издържат . Но зарядното е направено точно за тях . Иначе са българско производство .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост






МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 20:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами има схема на www.mladkonstructor.bg Laughing
Върнете се в началото
petrushinov
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 06 Окт 2004
Мнения: 62
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 21:02    Заглавие: Отговорете с цитат

одеве и аз си купих метал-хидридни за дискмена който може да си и зарежда акомулаторите обаче излиза , че има разлика в зареждането на горе споменатите типа и зареждачката на дискмена е за кадмиеви така предполагам защото за няколко минути и решава , че са заредени а те не са......... някой може ли да обясни разликата в зареждането на двете ......... в напреженията има ли разлика?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 21:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо темата много се "изколцати".
Разликата м/у двата обсъждани типа не е съществена.
Ефекта "памет" при NiMH е по-слабо изразен отколкото при другите.
Качеството на зарядното и начина на експлоатация е винаги от съществено значение за това да се запази капацитета им максимално дълго.
Произхода им няма да го коментирам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 21:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Стенли написа:
. Общо взето за предпочитане са NiMH. Токът на заряд при двете е приблизително еднакъв, така че зарядното ще пасне и на двете.
Щ е пасне ако винтоверта е китайски и зарядното е тип трансформатор-диод-акумолатор,ако е нещо по скъпо ще пасне друг път.В първия слуяай е излишно да се дават маса пари за нова батеря,след като зарядното ще я умори за 5-6 цикъла.Във втория трябва да се прецени момента с качеството на купуващите се елементи и цената на зареждачката за да се пристъпи към замяната.В никакъв случай стара дори качествена зареждачка няма да зареди металхидридна батерия....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Desert Leo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2005
Мнения: 212

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 23:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Както вече по-горе беше казано (сори, ама постингите са много и не мога да цитирам конкретно), NiMH са предназначени за замяна на NiCd поради ефекта "памет". При последните този ефект е намален, но не напълно.
NiCd, независимо от режима на заряд се зареждат до dD<0, т. е. когато напрежението върху елемента достигне максимум и започне да намалява. Температурата също се покачва.
При NiMH (вероятна поради разликата в материалите и технологията), ефекта dU е по-слабо изразен, но-температурата се покачва по-рязко токолкото при NiCd.
Затова има различни режими при DECT телефоните.
Например, една софийска фирма ми предложи подобно зарядно устройство и то струваше към 150 лв. преди 3 г., но контролираше и напрежението и температурата.
Цената не е малка, но зависи и от приложението.
Не бива да се забравя и информация от производителя, ако е известен.
Върху свястните акумулатори има данни за режима на зареждане.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals