Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

въпроси за елементарно зарядно
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Авг 2005
Мнения: 2817
Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 15:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещата с двата LM 317 няма да се получат,по простата причина че е необходима разлика между Uin и Uout поне от 2,5-3V.Както Stoy40 писа,не е и необходимо-просто избираш единият вариант-зареждаш с ток или по напрежение.
_________________
Не е важно кой си,а колко струваш!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
duni
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 84

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 17:26    Заглавие: Отговорете с цитат

ами... нещата май се върнаха в изходна позиция Smile
всъщност с радост бих използвал схемата на Stoy40 , проблемът ми е че не знам кое за какво е Smile Smile , не че искам да съм автор, но не искам и да правя нещо без да знам какво върша Smile
ами тогава може ли да си позволя една молба към Stoy40 - или тук или в някой прикачен файл(или където си избере Smile ) да ми пообясни кое за какво се грижи в схемата му и как да се регулира волтажа... всъщност след едно обяснение мисля че всичко ще мога да оправя сам.... естествено ако не прекалявам с наивните въпроси.

едит: поразмърдах си малко мозъка, ето какво разбрах и не разбрах от схемата Rolling Eyes :
мисля че разбрах всичко около TL431, т.е. с отношението на 7/9 си настройвам волтажа при който се изключва 741.
когато се изключи - изключва се транзистора и adj няма връзка с масата, но тогава не става ли както е описано в документите на 371 - да става constant current supply, ограничаван от R1?
и кой диод остава да свети тогава - само зеленият?
не ми е ясно защо adj е свързан директно с масата, а не през съпротивление, тогава как се получава константното напрежение?
другото - колко трябва да са R3 и R8 и има ли нужда наистина от толкова голям входен кондензатор - 100uF не стигат ли?

Благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 19:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами готов си само инвертирай мислите и става.431 прави регулируем стабилизатор от 2.5 до 16 волта зависи от тримера,настройваш го като мериш на катода му спрямо маса.Когато батерията е с по ниско от него напрежение ОУ е с lou изход и се захранва мигащия червен светодиод(може и да не е мигащ,но вдигни резистора колкото другия 3.3к).А транзистора е запушен и 317 работи като източник на ток приблизително 0.5 ампера.(инвертиращия на ОУ е по положителен от неинвертиращия).Когато батерията стигне 13.8 волта ОУ се превключа рязко заради малката положителна обратна връзка и се отпушва транзистора 317 става стабилизатор на собственото си опорно напрежение 1.25 волта+това на насищане на транзистора -около 0.5 волта .Диода не позволява батерията да се разрежда през този стабилизатор. R8-1k R3-10k(пропуснал съм го да напиша)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
duni
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 84

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 20:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile Smile Smile
като се връщам следващия път към Варна и мина през София ще те черпя по бира Smile Smile
Благодаря много Smile сега всичко ми е ясно, ще си направя платката и ще си я налепя, пък може и да пиша как е, ако не забравя Smile (сега имам изпити затова чак след месец ще я правя...)

искам само още един въпрос да те попитам, който вече е малко офф-топик, ама така или иначе за мен май приключи темата и намерих всички отговори Smile.
въпросът : каква програма ползваш за схемите, предполагам че и тя/ти после прави платката, че аз ползвам една много забутаничка, която няма много голяма база с части и примерно 431 го няма(от тази схема, иначе вече все по-често ми се случва...)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 20:06    Заглавие: Отговорете с цитат

duni, също малко Offtopic, но и най-добрата програма не прави нито схемата, нито платката.
Ако се надяваш на нещо подобно - просто го забрави.
Успех ти желая в начинанието и дано наистина:
Цитат:
сега всичко ми е ясно....за мен май приключи темата и намерих всички отговори
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 20:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Програмата е "ORCAD" Laughing ,тя позволява липсващите елементи да си нарисувша сам и да им присвоиш картинку(футпринти) как да изглеждат на платката.Прави разбира се и платки.Много колеги по големи специалисти не са доволни от нея,но аз си я харесвам.Твърди се че новата и версия 10.3 била доста пооправена.Дано си направиш зарядното и да ти върши работа.Имай пред вид,че е само за оловни акумолатори.С другите химии нещата са малко по сложни.Бирата не е задължителна,достатъчно ми беше че ти самия положи доста труд и за един ден проумя маса неща,дори да не съм ти помогнал много това носи удоволетворение.Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals