| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Мар 03, 2006 16:56 Заглавие: |
|
|
| Човека пита дали ще работи с усилвател с еднополярно захранване ,ако съм го разбрал правилно. Проблема е че тази схема е преди всичко за закъснение при включване и защита от постоянно напрежение на изхода ,а не ограничител за максимална мощност. Този допълнителен ефект се получава само от орязването на сигнала при превишаване допустимата амплитуда над захранването ,но може да бъде елиминиран чрез подмяна на двата кондензатора на входа -C1,C2 -4.7 и 47 микро последователно свързани със един 10 микро неполярен. Иначе при усилватели с еднополярно захранване на изхода си има електролит и няма опасност за колоните при пробив на някой от крайните транзистори. А закъснението при включване то не се влияе от вида на стъпалото -с дву или еднополярно захранване. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nbr Активен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2005 Мнения: 62 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Пет Мар 03, 2006 19:28 Заглавие: |
|
|
| quad написа: | В оригиналната печатна платка на тази схема има допусната грешка, единия транзистор трябва да е завъртян на 180градуса, за да съвпаднат изводите му с подредбата на платката. Преди да лепите проверете точно кой е обърнатия транзистор.
На практика схемата си работи с еднополярно, защото се взема захранване само от положителната част. Единствено ще отпадне Д1 или Д2. |
В описанието си пише за обърнатия транзистор. И аз като видях Д1 и Д2 си мислех, че може да работи на еднополярно захранване.
| ELP написа: | | Човека пита дали ще работи с усилвател с еднополярно захранване ,ако съм го разбрал правилно. Проблема е че тази схема е преди всичко за закъснение при включване и защита от постоянно напрежение на изхода ,а не ограничител за максимална мощност. Този допълнителен ефект се получава само от орязването на сигнала при превишаване допустимата амплитуда над захранването ,но може да бъде елиминиран чрез подмяна на двата кондензатора на входа -C1,C2 -4.7 и 47 микро последователно свързани със един 10 микро неполярен. Иначе при усилватели с еднополярно захранване на изхода си има електролит и няма опасност за колоните при пробив на някой от крайните транзистори. А закъснението при включване то не се влияе от вида на стъпалото -с дву или еднополярно захранване. |
Ще се задоволя с забавеното включване на колоните. По-лесно и бързо ще ми е от колкото да правя нова платка. Не разбрах обаче за "допълнителния ефект" какво имаш предвид. Да я лепя както е схемата или да слагам м/у C1 и C2 кондензатор 10микро? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Мар 03, 2006 20:19 Заглавие: |
|
|
| Допълнителния ефект е точно това изключване за кратко време при претоварване ,вследствие изкривяването и ограничаването на сигнала. Ако го налепиш както си е- ще е по силно изявен ,ако смениш кондензаторите които описах -ще е по слабо изразен. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nbr Активен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2005 Мнения: 62 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Пет Мар 03, 2006 20:57 Заглавие: |
|
|
| ELP написа: | | Допълнителния ефект е точно това изключване за кратко време при претоварване ,вследствие изкривяването и ограничаването на сигнала. Ако го налепиш както си е- ще е по силно изявен ,ако смениш кондензаторите които описах -ще е по слабо изразен. |
Мерси за помощта!
Ако има нещо пак ще досаждам  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
stereofonix Опитен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2004 Мнения: 206 Местожителство: Нова Загора
|
Пуснато на: Пет Мар 03, 2006 21:32 Заглавие: |
|
|
значи проблема е в транзистор Т4 тои е завартян на 180 градуса  _________________ Винаги помисли дали наистина искаш да натиснеш бутона on/off , защото веднъж чуеш ли ... няма връщане назад .... просто си в играта! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nbr Активен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2005 Мнения: 62 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Съб Мар 04, 2006 1:44 Заглавие: |
|
|
| stereofonix написа: | значи проблема е в транзистор Т4 тои е завартян на 180 градуса  |
На сайта на неомонтана пише:
| Цитат: | | ВНИМАНИЕ: На чертежа на фиг. 3 изображението на VT1 е неточно! Той трябва да се монтира с база, огъната в обратна посока (не към издадената част на тялото му, а към плоската) - емитерът му трябва да е към емитера на VT4 (на маса). |
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
quad Опитен потребител

Регистриран на: 20 Ное 2004 Мнения: 233 Местожителство: Varna/Targovishte
|
Пуснато на: Съб Мар 04, 2006 22:28 Заглавие: |
|
|
Ако изходния кондензатор пробие(окъси, въпреки че е рядкост), тази схема ще предпази от постоянното напрежение в изхода. Така че, пак има смисъл.
Не бях разгледал сайта, незнаех че са съобщили за проблема. _________________ skype:bagybg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|