Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Защита в усилвател против повреда на говорител ?
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 03, 2006 16:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Човека пита дали ще работи с усилвател с еднополярно захранване ,ако съм го разбрал правилно. Проблема е че тази схема е преди всичко за закъснение при включване и защита от постоянно напрежение на изхода ,а не ограничител за максимална мощност. Този допълнителен ефект се получава само от орязването на сигнала при превишаване допустимата амплитуда над захранването ,но може да бъде елиминиран чрез подмяна на двата кондензатора на входа -C1,C2 -4.7 и 47 микро последователно свързани със един 10 микро неполярен. Иначе при усилватели с еднополярно захранване на изхода си има електролит и няма опасност за колоните при пробив на някой от крайните транзистори. А закъснението при включване то не се влияе от вида на стъпалото -с дву или еднополярно захранване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nbr
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 62
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пет Мар 03, 2006 19:28    Заглавие: Отговорете с цитат

quad написа:
В оригиналната печатна платка на тази схема има допусната грешка, единия транзистор трябва да е завъртян на 180градуса, за да съвпаднат изводите му с подредбата на платката. Преди да лепите проверете точно кой е обърнатия транзистор.
На практика схемата си работи с еднополярно, защото се взема захранване само от положителната част. Единствено ще отпадне Д1 или Д2.

В описанието си пише за обърнатия транзистор. И аз като видях Д1 и Д2 си мислех, че може да работи на еднополярно захранване.

ELP написа:
Човека пита дали ще работи с усилвател с еднополярно захранване ,ако съм го разбрал правилно. Проблема е че тази схема е преди всичко за закъснение при включване и защита от постоянно напрежение на изхода ,а не ограничител за максимална мощност. Този допълнителен ефект се получава само от орязването на сигнала при превишаване допустимата амплитуда над захранването ,но може да бъде елиминиран чрез подмяна на двата кондензатора на входа -C1,C2 -4.7 и 47 микро последователно свързани със един 10 микро неполярен. Иначе при усилватели с еднополярно захранване на изхода си има електролит и няма опасност за колоните при пробив на някой от крайните транзистори. А закъснението при включване то не се влияе от вида на стъпалото -с дву или еднополярно захранване.

Ще се задоволя с забавеното включване на колоните. По-лесно и бързо ще ми е от колкото да правя нова платка. Не разбрах обаче за "допълнителния ефект" какво имаш предвид. Да я лепя както е схемата или да слагам м/у C1 и C2 кондензатор 10микро?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 03, 2006 20:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Допълнителния ефект е точно това изключване за кратко време при претоварване ,вследствие изкривяването и ограничаването на сигнала. Ако го налепиш както си е- ще е по силно изявен ,ако смениш кондензаторите които описах -ще е по слабо изразен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nbr
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 62
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пет Мар 03, 2006 20:57    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP написа:
Допълнителния ефект е точно това изключване за кратко време при претоварване ,вследствие изкривяването и ограничаването на сигнала. Ако го налепиш както си е- ще е по силно изявен ,ако смениш кондензаторите които описах -ще е по слабо изразен.

Мерси за помощта!
Ако има нещо пак ще досаждам Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stereofonix
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2004
Мнения: 206
Местожителство: Нова Загора

МнениеПуснато на: Пет Мар 03, 2006 21:32    Заглавие: Отговорете с цитат

значи проблема е в транзистор Т4 тои е завартян на 180 градуса Laughing
_________________
Винаги помисли дали наистина искаш да натиснеш бутона on/off , защото веднъж чуеш ли ... няма връщане назад .... просто си в играта!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nbr
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 62
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Съб Мар 04, 2006 1:44    Заглавие: Отговорете с цитат

stereofonix написа:
значи проблема е в транзистор Т4 тои е завартян на 180 градуса Laughing

На сайта на неомонтана пише:
Цитат:
ВНИМАНИЕ: На чертежа на фиг. 3 изображението на VT1 е неточно! Той трябва да се монтира с база, огъната в обратна посока (не към издадената част на тялото му, а към плоската) - емитерът му трябва да е към емитера на VT4 (на маса).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
quad
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 20 Ное 2004
Мнения: 233
Местожителство: Varna/Targovishte

МнениеПуснато на: Съб Мар 04, 2006 22:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако изходния кондензатор пробие(окъси, въпреки че е рядкост), тази схема ще предпази от постоянното напрежение в изхода. Така че, пак има смисъл.

Не бях разгледал сайта, незнаех че са съобщили за проблема.
_________________
skype:bagybg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals