| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
весо Гост
|
Пуснато на: Чет Апр 13, 2006 15:31 Заглавие: |
|
|
| Да правилно си се ориентирал pavelari. За чип тунинг става въпрос. За това и пуснах тази тема като се надявах на съвети от по опитните хора тук. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
pavelari Опитен потребител

Регистриран на: 28 Яну 2006 Мнения: 102
|
Пуснато на: Чет Апр 13, 2006 20:43 Заглавие: |
|
|
За съжаление не открих схемата, но преди години гледах такова нещо за опел астра. Идеята беше следната:
Реже се крачето на чип-селекта от платката и се изпъва на страни. Върху епрома се запоява куплунг и неговото краче на същото място се изпъва на страни и то. Подава им се /мисля, че бяха 5 волта/ напрежението на което работи и епрома през резистори от 1КОм-по отделно за всяко краче и през двупозиционно ключе със среден извод на които се пои масата /но+нз контакт/ може да се замаси единия или другия чип-селект в зависомост от положението на ключа. Именно за това са резисторите за да не става късо. Работещ е този чип със замасен чип селект. Не знам три теб дали не е аналогична ситуацията. Питай и някой друг, не разчитай само на това. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
весо Гост
|
Пуснато на: Пет Апр 14, 2006 11:13 Заглавие: |
|
|
| Каква е работата сега, разполагам с няколко варианта на софт за тези епроми и затова искам да си сложа един цокъл и съответно записвам епромчето слагам го на цокъла ако нещо не е както трябва го вадя и препрограмирам. Сами разбирате че няма как да издържи платката или оригиналният епром след толкова запоявания и разпоявания- риска от повреда се увеличава. За това искам да разбера каква (коя) е най безопасната технология на разпояване. Тука едни пичове ме карат да използвам медна оплетка и много колофон (оплетката поемала припоя), вярно ли е това нещо? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Апр 14, 2006 11:19 Заглавие: |
|
|
| весо написа: | | да използвам медна оплетка и много колофон (оплетката поемала припоя), вярно ли е това нещо? |
Да... но трябва да се внимава. Много зависи от разликата в размерите на дупките на платката и на пиновете на чипа - ако е голяма - лесна работа, ама при многослойни платки с метализация обикновено не е голяма. Понякога е по-лесно ако има достатъчно калай, който да поддържаш разтопен, докато механично издърпваш елемента.
Потренирай първо сериозно върху "боклучливи" платки. _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
весо Гост
|
Пуснато на: Пет Апр 14, 2006 12:25 Заглавие: |
|
|
Да наистина е малко "кръгчето" където е припоя а разстоянието между отделните крачета си е големичко за тези размери на чипа. Пробвах на една такава боклукчава платка с поялник и вакум помпа, и резултатът е отчайващ помпичката направо изстръгва пистичката .Остава да намеря от някъде оплетка и да потренирам малко. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
madjurov Опитен потребител


Регистриран на: 09 Юни 2005 Мнения: 175 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Съб Апр 15, 2006 16:43 Заглавие: |
|
|
Изрежи плътно изводите на чипа, който искаш да махнеш до неговия корпус и отдели корпуса. След това с пинсета и поялник извади изводите един по един. Остава ти да продухаш запушените отвори. Има много начини и никой от тях не е абсолютно безопасен и нерисков за пистите и площадките на платката. С повечко внимание, без бързане и нерви се получават доста добри резултати. Добре е ако имаш вакуумен поялник или вакуум помпа. Сега продават едни китайски евтинии (поялник с понпа), с които се постигат удивителни резултати. Успех!
P.S.: Преди да изсмучеш тинола от отвора добави малко тинол в спойката. Да стане леко натрупване на припой на мястото. Помага много! _________________ Бъдете здрави! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Апр 15, 2006 22:10 Заглавие: |
|
|
Много зависи от поялника ,ако си с някое 100 ватово дръвце .......
Вземи си един Weller с помпа ,да ти е мирна главата. Мисля че от тунинг се взимат добри пари ,няма какво да се стискаш ,това е добро капиталовложение! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dreadx Опитен потребител

Регистриран на: 27 Мар 2005 Мнения: 413 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Нед Апр 16, 2006 15:14 Заглавие: |
|
|
| Ако го правиш с 40W поялник от тези за по 3 лв. и гадна помпа, и особено ако нямаш нужния опит е опасно за платката. По-добре помоли някой колега от форума да ти извади чипа. С оплетка няма да стане. Не е трудно с помпа, но е добре да го изтренираш на друга платка преди това. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
весо Гост
|
Пуснато на: Пон Апр 17, 2006 8:07 Заглавие: |
|
|
| madjurov написа: | | Изрежи плътно изводите на чипа, който искаш да махнеш до неговия корпус и отдели корпуса. След това с пинсета и поялник извади изводите един по един. Остава ти да продухаш запушените отвори. |
Да първоначално и аз се бях ориентирал към този метод, но като се замислих: ами ако не стане новият чип нали все пак трябва да върна стария и всичко да си тръгне по старому...
Ще отскоча до магазинчето за да купя един поялник с помпа и да се опитам с него. Притеснява ме факта дали ще може да извлече припоя от горната пистичка. Защото от към страна спойки всичко става перфектно дори и с обикновен поялник и помпа. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пон Апр 17, 2006 8:38 Заглавие: |
|
|
весо, както вече ти писаха опитай следното в два варианта:
1. Изрязваш краката на старата схема (ако не ти трябва разбира се) плътно до корпуса, след това нагрявайки всеки един отвор с пинсета изсмъкваш краката. С помоща на клечка за зъби отново нагрявайки всеки отвор ги "прокарай" с клечката.
2.Може да ги изрежеш и плътно до самата платка, след това нагрявайки всеки отвор (добре е да сложиш и малко нов припой при това) като се увериш, че припоя се е разтопил в целия отвор с леко почукване на платката - всичко изхвърча и отвора става почти като нов.
Работата с помпи (дори и да е станция на Weller) изискват определени умения и навици. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|