Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

за двуслойните платки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
весо
Гост





МнениеПуснато на: Чет Апр 13, 2006 15:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Да правилно си се ориентирал pavelari. За чип тунинг става въпрос. За това и пуснах тази тема като се надявах на съвети от по опитните хора тук.
Върнете се в началото
pavelari
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Яну 2006
Мнения: 102

МнениеПуснато на: Чет Апр 13, 2006 20:43    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление не открих схемата, но преди години гледах такова нещо за опел астра. Идеята беше следната:
Реже се крачето на чип-селекта от платката и се изпъва на страни. Върху епрома се запоява куплунг и неговото краче на същото място се изпъва на страни и то. Подава им се /мисля, че бяха 5 волта/ напрежението на което работи и епрома през резистори от 1КОм-по отделно за всяко краче и през двупозиционно ключе със среден извод на които се пои масата /но+нз контакт/ може да се замаси единия или другия чип-селект в зависомост от положението на ключа. Именно за това са резисторите за да не става късо. Работещ е този чип със замасен чип селект. Не знам три теб дали не е аналогична ситуацията. Питай и някой друг, не разчитай само на това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
весо
Гост





МнениеПуснато на: Пет Апр 14, 2006 11:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Каква е работата сега, разполагам с няколко варианта на софт за тези епроми и затова искам да си сложа един цокъл и съответно записвам епромчето слагам го на цокъла ако нещо не е както трябва го вадя и препрограмирам. Сами разбирате че няма как да издържи платката или оригиналният епром след толкова запоявания и разпоявания- риска от повреда се увеличава. За това искам да разбера каква (коя) е най безопасната технология на разпояване. Тука едни пичове ме карат да използвам медна оплетка и много колофон (оплетката поемала припоя), вярно ли е това нещо?
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 14, 2006 11:19    Заглавие: Отговорете с цитат

весо написа:
да използвам медна оплетка и много колофон (оплетката поемала припоя), вярно ли е това нещо?

Да... но трябва да се внимава. Много зависи от разликата в размерите на дупките на платката и на пиновете на чипа - ако е голяма - лесна работа, ама при многослойни платки с метализация обикновено не е голяма. Понякога е по-лесно ако има достатъчно калай, който да поддържаш разтопен, докато механично издърпваш елемента.

Потренирай първо сериозно върху "боклучливи" платки.
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
весо
Гост





МнениеПуснато на: Пет Апр 14, 2006 12:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Да наистина е малко "кръгчето" където е припоя а разстоянието между отделните крачета си е големичко за тези размери на чипа. Пробвах на една такава боклукчава платка с поялник и вакум помпа, и резултатът е отчайващ помпичката направо изстръгва пистичката Embarassed .Остава да намеря от някъде оплетка и да потренирам малко.
Върнете се в началото
madjurov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Юни 2005
Мнения: 175
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Съб Апр 15, 2006 16:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Изрежи плътно изводите на чипа, който искаш да махнеш до неговия корпус и отдели корпуса. След това с пинсета и поялник извади изводите един по един. Остава ти да продухаш запушените отвори. Има много начини и никой от тях не е абсолютно безопасен и нерисков за пистите и площадките на платката. С повечко внимание, без бързане и нерви се получават доста добри резултати. Добре е ако имаш вакуумен поялник или вакуум помпа. Сега продават едни китайски евтинии (поялник с понпа), с които се постигат удивителни резултати. Успех!
P.S.: Преди да изсмучеш тинола от отвора добави малко тинол в спойката. Да стане леко натрупване на припой на мястото. Помага много!
_________________
Бъдете здрави!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Апр 15, 2006 22:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Много зависи от поялника ,ако си с някое 100 ватово дръвце .......
Вземи си един Weller с помпа ,да ти е мирна главата. Мисля че от тунинг се взимат добри пари ,няма какво да се стискаш ,това е добро капиталовложение!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dreadx
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Мар 2005
Мнения: 413
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Апр 16, 2006 15:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако го правиш с 40W поялник от тези за по 3 лв. и гадна помпа, и особено ако нямаш нужния опит е опасно за платката. По-добре помоли някой колега от форума да ти извади чипа. С оплетка няма да стане. Не е трудно с помпа, но е добре да го изтренираш на друга платка преди това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
весо
Гост





МнениеПуснато на: Пон Апр 17, 2006 8:07    Заглавие: Отговорете с цитат

madjurov написа:
Изрежи плътно изводите на чипа, който искаш да махнеш до неговия корпус и отдели корпуса. След това с пинсета и поялник извади изводите един по един. Остава ти да продухаш запушените отвори.


Да първоначално и аз се бях ориентирал към този метод, но като се замислих: ами ако не стане новият чип нали все пак трябва да върна стария и всичко да си тръгне по старому...
Ще отскоча до магазинчето за да купя един поялник с помпа и да се опитам с него. Притеснява ме факта дали ще може да извлече припоя от горната пистичка. Защото от към страна спойки всичко става перфектно дори и с обикновен поялник и помпа.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пон Апр 17, 2006 8:38    Заглавие: Отговорете с цитат

весо, както вече ти писаха опитай следното в два варианта:
1. Изрязваш краката на старата схема (ако не ти трябва разбира се) плътно до корпуса, след това нагрявайки всеки един отвор с пинсета изсмъкваш краката. С помоща на клечка за зъби отново нагрявайки всеки отвор ги "прокарай" с клечката.
2.Може да ги изрежеш и плътно до самата платка, след това нагрявайки всеки отвор (добре е да сложиш и малко нов припой при това) като се увериш, че припоя се е разтопил в целия отвор с леко почукване на платката - всичко изхвърча и отвора става почти като нов.

Работата с помпи (дори и да е станция на Weller) изискват определени умения и навици.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals